4 adet el yapımı bomba bulundu!
Özel haberimiz ulusal basında
Etkisi çok yüksek bomba bulundu!
60 evi tahliye ettiren yıldırımın düşme anı!

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Belediyelerde artık önümüze bakmanın zamanı…

21 Nisan 2019 Saat: 15:43

Mazbatalar alındı, devir teslimler gerçekleşti ve en son da meclislerde görev dağılımı tamamlandı. Şimdi üst düzey kadro değişimleri başladı. O da bir süre daha devam eder. Ama bu,elbette iş yapmaya engel değil. Rutin işler hızlanmalı, yeni başkanlar farklarını buralarda hissettirmeli. Sonra da projelere el atma aşamasına gelinmeli. Yoksa zaman su gibi akar geçer. Üstelik unutulmamalı ki, belediye başkanları alacakları radikal değişimleri ilk bir bilemediniz iki yıl içinde alabilirler, ondan sonrası zorlaşır ve ikinci dönemin baskısı kendini göstermeye başlar.

Kentimizde bazı konular var ki, bir arpa boyu mesafe alınmamış durumda. Bunlardan kimilerini yıllardır, kimilerini aylardır yazıp çiziyoruz. Bugün ben bunlara birkaç örnek vererek hatırlatma yapmak istiyorum… Çoğunluğu İzmit odaklı.  Ancak bazıları Büyükşehir’in bazıları ise İzmit Belediyesi’nin sorumluluğunda. Başka bir güne de diğer ilçelerdeki benzer sorunlardan söz edeceğim.

Pembe Köşk ne olacak?…

Burası, Sırrı Paşa Konağı’nın hemen altında ve Tarih Koridoru Projesi kapsamındaki tarihi bir bina. 769.057.00 TL’ye 365 günde bitecek diye ihale edilmişti. Ancak 6 ay kadar önce müteahhit bırakıp gitti. O zamandan bu yana neredeyse çürüyecek halde. Bir ay kadar önce Büyükşehir’de yeniden ihalesi yapıldı. Geçenlerde 920.255.00 TL’ye 210 günde bitecek diye tabela asıldı ama daha çivi bile çakılmadı. 769 bin liraya bitecek binanın maliyeti üzerine 920 bin lira daha bindi, süre de 7 ay uzadı.Bu nasıl iş anlayamadım gitti.

Hayalet bina; Merkez Bankası…

Yılların kronikleşen sorunu. İzmit’e hiçbir faydası yok. Şehirden kopuk devasa hayalet gibi bir bina. Büyükşehir bir ara Merkez Binası’ndan bu binayı alıp bazı ünitelerini taşımaya kalktı yapamadı. Atıl biçimde durduğu için ne bulunduğu bölgeye ne de şehre bir faydası var. İzmit’in canlı yaşamına katkı sağlayan bir projeye dönüşmeli.

Yürüyüş Yolu dökülüyor…

3-4 yıldır yazıyorum, hatta yalvardım “Allah aşkına şuraya bir bakım yapın” diye. Dilimde tüy bitti ama sesimi duyuramadım. Büyükşehir İzmit’e, İzmit’te Büyükşehir’e atıp durdu. Bir ara “Oraya köklü bir proje yapmak çok pahalı” dendi. Israr etmeye devam edince de “tamam bir proje hazırlıyoruz” diye savuşturulduk. Üzerinden her gün on binlerce insanın geçtiği, adeta şehrin sembolü haline gelmiş bir yer, bu nedenle oraya bakım bekliyorum. Bu bakımsız, dökülen hali İzmit’e hiç yakışmıyor.

Halkevi Binası çürüyor…

Geçmiş yılların sorunu. Burası için de top çok dolaştırıldı ve herkes sorumluluğu birbirinin üzerine attı. İş en son Kocaeli Valiliği üzerine kaldı. Vali Hüseyin Aksoy iyi niyetle ilgileniyor ama bu hızla orası, daha çok bekleyecek gibi. O nedenle Büyükşehir’in veya İzmit’in tadilat, bakım, onarım ne yapılacak ise buraya el atması gerekir. Oranın görüntüsü de İzmit’e hiç yakışmıyor.

Kültür Tepesi (Beton Tepesi)…

Kocaeli Valiliği konutunun da bulunduğu yer. Konutun kaldırılması meselesini yıllardır konuşup, tartışıyoruz dilerim bu dönem bir çözüm bulunur. Ancak benim bugünkü konum Beton Tepesi diye anılan Kültür Tepesi. Bu tanımlamaya ben de katılıyorum. Çok değil, küçük 3-5 yeşil dokunuş yapılsa, buranın çehresi değişir. Bu eleştirilere geçmiş yönetim ısrarla veinatla kulak tıkadı. Bırakın üzerinden geçenleri, uzağından geçenlerin dahi gözünü yoran bir görüntüsü var.

Kocaeli Fuarı…

Kocaeli Fuarı için bu yaz ciddi bir adım atılmalı. Çünkü akıbeti yıllardır en fazla tartışılan yerlerden biri de burası. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Millet Bahçesi olarak vaat edildi. Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın da 31 Mart’ta beyannamesine almıştı. O halde ilk işe başlanacak yerlerin başında görülmeli.

Kongre Merkezi bitsin artık…

Mannesman’ın yerine yapılan kültür merkezinde sona gelindiğini biliyoruz. Sadece küçük denilebilecek ince işler kaldı. Ama bana sorarsanız gece gündüz demeden çalışılıp, biran önce bitirilip hizmete sunulmalı. Benim yeni dönemden en büyük beklentim; işlerin zamanında bitirilmesidir. O nedenle kısa zamanda bitirilmesi önemsiyorum. Hatta çok güzel bir konser ile açılışın yapılmasını da temenni ediyorum. Güzel ve zarif bir başlangıç olmuş olur.

İzmit Meclisi’nde

roller değişti…

İzmit Meclisi’nin ilk toplantısı önceki gün gerçekleşti. Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in Millet İttifakı’ndan olmasına karşın meclisteki çoğunluğun Cumhur İttifakı’nda olması nedeniyle bütün dikkatler bu toplantıya çevrilmişti. Meclis’te Cumhur İttifakı’nın 21(AK Parti 18, MHP 3) Millet İttifakı’nın ise 17(CHP 14, İYİ Parti 2 ve Başkan Hürriyet’in bir oyu) vardı. Cumhur İttifakı, 2 Meclis Başkan Vekilliği, 2 Meclis Divan Katip Üyeliği ve en önemli icra organı olan Encümen’i firesiz kazanarak skoru 3-0 yaptı. Komisyon üyeliklerinde ise Millet İttifakı’na yer açtı. Bu elbette bir siyasi duruştu. O nedenle bundan, başta Başkan Hürriyet olmak üzere herkese siyasi sonuç çıkarmak görevi düşer.

Roller değişti…

CHP milletvekili olarak muhalefette çalışmaya alışmış olan Hürriyet artık Başkan koltuğunda oturarak iktidar olmuş durumda. Yani iktidarda olmanın gerektirdiği hizmetleri yapacak ve idarecilik hünerlerini gösterecek.

Cumhur İttifakı ise Ankara’da ve Kocaeli Büyükşehir’de iktidar ama İzmit Belediyesi’nde artık muhalefet konumunda olacak. Hem de çoğunluğa sahip olarak. Dolayısıyla İzmit Belediyesi’nde roller değişti. 5 yıl boyunca işte değişen bu rollerle İzmit’e hizmet sunulacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑