Kartepe'de otomobil, otobüsle çarpıştı!
Feci kaza aileyi babasız bıraktı!
Eğitimciler tartıştı
Hürriyet'ten Büyükakın'a ziyaret

Mobesko (Sağ blok)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Beyannamede Işık’ın ve Karaosmanoğlu’nun izleri…

13 Haziran 2018 Saat: 17:24

Başbakan Yardımcısı ve birinci sıra milletvekili adayı Fikri Işık önceki gün partisinin seçim beyannamesini açıkladı. Toplantıda diğer milletvekili adayları, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 12 ilçe belediye başkanı ve ilçe teşkilat başkanları da hazır bulundu. Işık sıkmadan, akıcı üslup ile gayet net ifadelerle, zamanı da çok iyi kullanaraksunum yaptı. Bir saat süren toplantının ardından biz gazetecileri salonun dışında (bahçede) bankların üzerinde birlikte oturmaya davet etti ve buradayaklaşık yarım saat süreyle sorularımızı yanıtladı. Bu sohbete Başkan Karaosmanoğlu da katıldı ve bazı konularda aydınlatıcı bilgiler verdi.

Açıklanan seçim beyannamesine, Başkan Karaosmanoğlu’nun bu güne kadar (14 yıldır)izlediği politikaların ve Işık’ın Milli Savunma Bakanı olduğu dönemin izlerini gördüm. 8 ilçede Millet Bahçesi ve ayrıca 4 ilçede büyük park projeleri bana göre beyannameye damga vuran projelerdi. Işık işte bunları sırayla saymaya başlayınca aklıma Karaosmanoğlu geldi ve onun izlerini fark etmeye başladım. Gerçekten Karaosmanoğlu 14 yıl boyunca, alt yapı yatırımlarının yanı sıra çevreye önem veren, ağaç dikmeyi ilke olarak benimseyen, bu kentin insanlarını doğa yürüyüşlerine alıştıran biriydi.Son zamanlarda ise bunların yanına sosyal projeleri koymaya başlamıştı. Gelecek dönem de Metro gibi dev projelerin yanına bunları ağırlıklı olarak koyacağının işaretlerini veriyordu.

Büyükşehir’in tarzı…

Beyannameye bakıldığında Millet Bahçeleri ve parklar dışında projeler de görülüyor. Gebze’ye müthiş görüntü kirliliği veren taşocaklarının kaldırılmasından sonra buraya park yapılması, engelli yaşam merkezleri, kent meydanları, gençlik merkezleri, kavşaklar, olimpik yüzme havuzlarıve tramvayın Şehir Hastanesi’ne, Kuruçeşme ile Alikahya’ya uzatılması gibi. Tüm bunlar, Büyükşehir’in bugüne kadar ki hizmet anlayışına paralel projeler ya da onların devamları. Zaten Bakan Işık konuşmasına başlarken, ellerinde bulunan bazı projelere hiç dokunmadıklarını çünkü onları yerel seçimlere girilirken vaat haline getireceklerini özellikle vurguladı.

Hükümet projeleri…

Beyannamenin içinde Hükümetin desteğine ihtiyaç olan projeler de vardı. Bunların en başında Körfez ile Kartepe(Cengiz Topel) arası metro,Gebze’den Sabiha Gökçen’e Hızlı Tren, Kuzey ve Güney Marmara Otoyolları, ilçelerdeki hastanelerin yenilenmesi veya yenilerinin yapılması gibi projeler yer alıyor.

Işık’ın kıymeti…

Millet Bahçeleri’ni beyannameye damga vuran projeler olarak görüyorum. Bunlar kesinlikle Işık’ın Milli Savunma Bakanı iken kentimize kazandırmak için adımlarını attığı projelerdir. Yoksa kentimizdeki bu askeri alanlar ya toplu konut ya da AVM’ ler  ile dolacaktı. Işık’ın kentimize sağladığı bu kazanımlarınanlamı ve önemi yarınlarda çok daha iyi anlaşılacaktır. Örneğin,Başiskele’deki Nahit Şenoğlu Kışlası öyle. Çok merak ediliyordu ve bu konuda aylardır soru yağmuru ile karşılaşıyordum. Ben de 3-4 kez yazı yazıp “Şenoğlu Kışlası ne olacak” diye sormuştum. Şimdi Millet Bahçesi olarak değerlendirilecek olmasını beğendim. Derince’de bulunan Askeri Hastane, Kartepe’deki(Köseköy) Askeri Kışla ve Darıca ile Gebze’dekileri de gerçekten önemli buluyorum.

Kocaeli Fuarı…

Fuara ayrı bir paragraf açmam gerekiyor. Fuarın, fuar özelliğini yitireli epey zaman oldu.Eski fuar anlayışı terk edilmişti. Ancakakıbetinin ne olacağı belli olmayıp, meçhule doğru bir gidişatı vardı. Kırık, dökük bir vaziyette ite kaka varlığını sürdürüyordu.Zaman zaman da konut yapılacak iddiaları ayyuka çıkmış, hatta ünlü müteahhit Ali Ağaoğlu’na satıldı diye pek çok şehir efsanesi de yayılmıştı. Millet Bahçesi’ne dönüşecek olmasını çok olumlu buldum. En azından bundan sonraartık fuarımız yok Millet Bahçemiz var diye konuşur, tartışırız.

Sonuç:

Muhalefet diyecek ki; sanki AK Parti yeniden iktidar olacakmış gibi yazmışsın. Keşke siz de kalkıp, birer beyanname hazırlamış olsaydınız da şehrimizin gelecek dönemine ilişkin neleri düşünüp, neleri hayal ettiğinizi öğrenme imkanı bulabilseydik. Böyle olsaydı bir fikir jimnastiği yapılmasına da olanak sağlar ufkumuzun açılmasına vesile olurdunuz. Işık diyor ki; “Biz iktidar olarak 2016 Haziran’ında seçimlerden önce 4 yıllık vaatlerimizi paylaşmıştık. Aradan henüz 2 yıl geçmiş olmasına rağmen biz vaatlerimizin yüzde 76’sını tamamladık. Şimdi önümüzdeki dönem hem kalanları tamamlayacağız, hem de yeni vaatlerimizi hayata geçireceğiz”Bu hesap vermeanlayışının güzel bir örneği oldu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑