Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

BHC’lerin gidişi ve Vefa İbrahim Aracı...

19 Ağustos 2019 Saat: 16:12

Geçen Cuma günü Galip abi (Ataman) “çok tartışılan ve yazılan BHC’ler yurt dışına gidiyor başlıklı bir yazı kaleme aldı. Süreci gayet güzel özetleyip, iş insanı ve Vefa İbrahim Aracı’dan bazılarının (Uğur Dündar’ı örnek verdi) özür dilemesi gerektiğini belirtti. Konunun ilk kez gündeme gelmesini vesile olmuş biri olarak ben özür dilemeyeceğim çünkü haberin üzerinde hiç ‘tepinmedim’ o nedenle çevrecilik adına BHC’ler üzerinde ‘tepinenler’ bunun muhatabıdır diye düşünüyorum... Ama sayın Aracı’ya çok samimi biçimde teşekkür edeceğim. Çünkü Halil Bezmen’den kalan bu tehlikeli atık mirasına karşı hep sorumluluk içinde yaklaştı. “Bu benim derdim değil” hiç demedi.

BHC’nin kısa hikayesi...

Bu BHC hikayesini ben de çok kısaca özetleyeceğim; Derince’de Merkim’e ait depolarda yaklaşık 3 bin ton BHC bulunuyor. BHC, çok eski adıyla DDT olup, dünyanın en tehlikeli atıklarından biri kabul ediliyor. 1980 yılında o zamanlar fabrikanın sahibi bulunan Halil Bezmen tarafından ithal edilmişti. 1985’te bütün dünyada kullanımı yasaklanınca, bu zehirler depolarda kaldı. İşte bunlar nihayet yurt dışına götürülmeye başlandı.

Halil Bezmen’den kalmıştı...

Bu BHC’leri ilk kez 1990 yılında Galip abinin sahipliğini benim de genel yayın yönetmenliğini üstlendiğim Kartepe Dergisi ortaya çıkardı. Sonra da o zamanlardaki sahibi Halil Bezmen ile arkadaşlarımız röportaj yapıp, şehrimizin kamuoyu ile paylaştık. 13 yıl sonra 2003’de Barış – Işık dergisi olarak tekrar gündeme getirdik. Fabrikanın sahibi artık Halil Bezmen değil Vefa İbrahim Aracı idi. Hatta birara Sayın Aracı bizi mahkemeye verdi. Kocaeli Adliyesi’nde de karşı karşıya geldik. Ama şunu söylemeliyim ki, sayın Aracı sakinliğini, nezaketini hiç bozmadı ve hep bunda hiç bir günahı olmadığını söyledi. Bir keresinde çaresizliğini dile getirmek ve bana da sitem edebilmek için “Ne yapayım, nereye götüreyim? Koyacak başka bir yer bulamıyorum. Sadun Bey götürüp senin köyün Ketenciler’e mi taşıyayım” dediği bile oldu. Kısaca Aracı BHC’lerle ilgili hiç sorumluluktan kaçmadı, üzerine düşeni yapmaya hep hazır oldu. Gerçekten bütün günahı Bezmen’den kalan bir bombayı kucağında bulmasıydı.

Vefa İbrahim Aracı’yı aşmıştı...

Aracı’yı çok aşan bir konu olduğunu gördüğüm için üzerine gidip daha fazla haksızlık yapmak istemedim. Ancak Aracı elinden gelen her şeyi iyi niyetle yerine getirdi. Bu konuya son 10-15 yıl içinde girmeyen, ilgilenmeyen yetkili kalmadı. Eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe 2006’da uzay elbiseleri giyip, maske takarak BHC depolarına girip bunların taşınacağının sözünü vermişti. Ondan sonra da gelen giden Bakanlar, bürokratlar ve valiler ile pek çok siyasi bu konuyla ilgilendi. Adeta memleket meselesine dönüşmüş ama bir arpa boyu yol alınamamıştı.

29 yıl önceki haber...

BHC sorunu nihayet çözülüyor, bundan mutluyum. 29 yıl önceki Kartepe Dergisi’ne baktığımda, elbette büyük keyif alıyorum. Şehrimizin kamuoyuna malolmasında derginin sahibi olarak Galip abiyi ve habere imza atan arkadaşlarımı anmadan geçemem. Galip abiye ayrı parantez açıp, o yıllardan bu yana konunun ısrarlı takipçiliğini yaptığı için kendisini ayrıca kutluyorum. O habere imza atan Şahin Turgun, Ayhan Aydın Çubuklu, Sedat Şimşek(rahmetli), Bahri Hatunoğlu, Elif Durak’tan oluşan ekibimiz büyük iş başarmıştı.

BHC’lerin orada bulunmasından hiç bir sorumluluğu bulunmamasına rağmen yıllardır olağanüstü biçimde duyarlılık içinde davranan kentimizin iş insanı Vefa İbrahim Aracı’ya, bu son gelişme nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyorum. BHC’ler için kendisini epey üzdüm ama başka çarem de yoktu. Yine de kusura kalmasın. İnşallah bundan sonrası için bir engel çıkmaz ve atıklardan kurtulmuş oluruz. Kentimiz için ve hepimiz için şimdiden geçmiş olsun...

Cengiz Sarıbay

Nevşehir’de konuştu…

Geçen hafta Nevşehir’de CHP il başkanları toplantısı vardı. Bodrum’da tatilde olmasına rağmen İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı arayıp bilgilenmek istedim. Kılıçdaroğlu’nun ardından40 yakın il başkanı konuşmuş, bunlardan biri de Sarıbay olmuş.

Konuşmanızın içeriği neydi?

Sarıbay:

“Büyükşehir ve 3 ilçede ittifakımız İYİ Parti’nin adayları vardı. İki ilçede meclislerimiz farklı oldu. İki ilçemizde anlaşma sağlayamadık. Biz de 6 ilçede adaylarımızla seçime girdik.

15 yıldır kazanamadığımız Kocaeli ilimizin en önemli ilçesi İzmit’i kazandık. İki ilçemizde(Karamürsel ve Derince) yaklaşık bin oy farkla kaybettik. Genel olarak oylarımızı yüzde 50 arttırdık. Bu oran Darıca ilçemizde yüzde yüzü buluyor. Bir dahaki seçimlerde Büyükşehir dahil hepsini alabileceğimizi gördük”

Kılıçdaroğlu hangi mesajları verdi?

Sarıbay:

“Sayın genel başkanımız bize dedi ki; Siyaseti siz il başkanları yapacak, hizmeti ise belediye başkanlarımız üretecek. Daha sonra belediye başkanlarımızı yakından izlememiz gerektiğini söyledi. 31 Mart’tan sonra bize ve belediye başkanlarımıza verdiği 7 maddelik talimatnameyi hatırlatarak, bunların takipçiliğini biz il başkanlarının yapması gerektiğini söyledi”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑