Cezaevi firarisi otobüste yakalandı!
Ameliyat edilmezse felç kalacak
Banyo yapan kadını gizlice görüntüledi!
'Kent Meydanı çekim merkezi olacak'

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Büyükakın’ın tarzı ve Büyükşehir encümeni…

20 Nisan 2019 Saat: 15:53

Büyükşehir Belediye Meclisi geçen Salı günü ilk toplantısını yaptı ve encümen ile birlikte komisyonların seçimini tamamladı. Uzun yıllardan sonra ilk kez encümende muhalefet temsilcisi yer almadı. Bu konuya iktidar ile muhalefet cephesi farklı baktı. Muhalefet yasada yeri bulunmadığını bildiği için fazla büyütmedi. Ancak gördüğüm kadarıyla AK Parti çevrelerine etkisi büyük oldu. Bazı AK Partili dostlardan şu sözleri çok duydum; “Bizim için çok önemli oldu. Çünkü İzmit’i kaybederek bozulan moralimizi düzeltti ve iktidarda bulunduğumuzu hatırlattı. O nedenle Tahir başkanımıza teşekkür ediyoruz”

Yasada yeri yok…

Yasada muhalefetin yer alması gerektiği yönünde bir hüküm bulunmuyor. Dolayısıyla bu işin üzerinde fırtına koparmanın anlamı yok. O nedenle Başkan Tahir Büyükakın’ın bu tarzına saygı duymak gerekir. Ortaya koyduğu gerekçeyi ise mantıklı buluyorum; “Encümen icra organı, tartışma yeri değil. Hükümet kurulurken muhalefetten Bakan almıyor, bizim de almamıza gerek bulunmuyor” Gerçekten de yasa da böyle, uygulama da.

Sefa Sirmen ile başladı…

Hatırlayabildiğim kadarıyla bu uygulamayı Sefa Sirmen 1989’da ilk seçildiğinde başlatmıştı. Daha sonra İbrahim Karaosmanoğlu devam ettirmişti.

Muhalefet bunu şeffaflık örneği olarak gördü, ama geçmişte  pek de öyle olmadı. Muhalefetin encümene verdiği üye her zaman sorgulandı, töhmet altında bırakıldı. Ya “İktidara satıldı” ya da “kendi çıkarları için çalıştı” denilerek hırpalandı. Dolayısıyla şeffaflığın hatırlandığı hiç olmadı. İşte bundan dolayı Büyükakın’ın uygulamasını fantastik değil gerçekçi buluyorum.

CHP’de Hasan Çelik

ismi öneriliyor…

CHP’nin önemli isimlerinden olan Hasan Çelik’in İzmit Belediyesi’nde görev alma meselesi bir süredir rivayetler halinde kulağıma geliyordu. Ancak 2-3 gündür “Abi bu dileğimizi yazarak dile getirmeni istiyoruz” diyen telefonlar almaya başladım. Öncelikle şunu söyledim; “Bakın ben Belediye Başkanı’na asla isim önermem. Sadece kriterleri sayarım. O nedenle bu iş benim işim değil” Ama dinletemedim, ısrarlar sürüp iş, “Elçiye zeval olmaz abi” noktasına getirilince eski arkadaşlarımı kıramadım.

Mesela gelen bir telefon şöyleydi; “Abi biz şu anda 17 kişi oturuyoruz. Hepsi seni tanıyor, eski arkadaşların selamı var. Hasan abinin belediyede görev almasını istiyoruz, bu kararımızı ittifakla aldık. Önceleri kendisi istemiyordu, ancak biz ikna ettik. Senden bunu dile getirmeni rica ediyoruz”

Aynı içerikte 2 telefon daha aldım, yolda karşılaştıklarım da oldu. Hasan Çelik’i en az 40 yıldır tanır ve sever, sayarım.31 Mart seçiminde SKM Başkanlığı yaptı. Makine mühendisi olup, belediye meclis üyeliği tecrübesi de vardır. Dürüst, çizgisini hiç bozmayan devrimci ve demokrat bir arkadaştır. Ama dedim ya ben Başkan Hürriyet’e isim öneremem, sadece elçilik yapmış olayım.

Sertif Gökçe ve

Derince adaylığı…

Başkanlığı kazanan Zeki Aygün’ü yazmıştım, şimdi sıra rakibinde. Sertif Gökçe CHP’de adaylığı ilk açıklanan isimlerden biri oldu. Böyle olunca Derince Belediye Başkan adayı olarak 5 ay sahada çalıştı. İlk aday olduğunda ilçe Başkanı Nihat Değer ile birlikte gazeteye gelip, yol haritası hakkında bilgiler vermişti. Sonra kendisini gazeteye ulaşan haberlerden sürekli izledim ayrıca Derince’deki CHP’li arkadaşlardan bilgiler aldım. Gördüm ki; Gökçe yola çıkarken söylediklerini harfiyen hayata geçirmiş. İlçe teşkilatı ile birlikte kusursuz denilebilecek yoğun bir çalışma programı uyguladı. Hem CHP’nin içini hem ittifak ortağı İYİ Parti’yi hem de bunun dışında kalan ve değişik siyasi partilere mensup Derincelileri kucaklamayı başardı.

Dışarıdan gördüğüm kadarıyla, “yapabileceği her şeyi yaptı. Seçimi kazanamadı ama elde ettiği sonuç asla küçümsenmemeli. (Zeki Aygün yüzde 47.5, Sertif Gökçe Yüzde 46- fark= bin 261 oy- ) Aksine CHP’nin bundan çok önemli dersler alması gerekir. 1994’de ilçe olup belediye seçimlerine giren Derince’de sosyal demokratlar bu zamana kadar hep kendi iç çekişmeler yüzünden kaybetmişlerdi. Gökçe ilk kez bunu tersine çevirip, kazanmaya çok yaklaştı. Bu anlamda CHP için rol model oldu. Kendini sevdirdi, halkın ufkunu açıp Derincelilik bilincinin gelişmesine önemli katkı sağladı. Bundan böyle CHP’de etkin siyasi aktör olur mu, onu bilemem. Tabi ki önce kendisinin istemesi gerekir. İyi bir algı oluşturduğu ve bu anlamda bazı şeyleri hak ettiği ortada, ancak CHP’nin içindeki politik mücadelenin bambaşka bir yol haritasını gerektirdiği de başka bir gerçek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑