Ford Otosan üretime ara veriyor
Meteoroloji'den Kocaeli için uyarı
Meryem'in tedavisi sürüyor
İzmit'e İYİ Partili başkan yardımcısı

Mobesko (Sağ blok)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

CHP Büyükşehir’i İYİ Parti’ye verirse…

6 Aralık 2018 Saat: 16:44

CHP’nin Büyükşehir’i İYİ Parti’ye vereceği son on gündür konuşuluyor. Buna şaşırmadım. Kılıçdaroğlu zaten Kocaeli’nden uzun zamandır umudunu kesmişti ve o nedenle de kazanılacak yerler arasında hiç saymıyordu. Bunun üstüne bir de örgüt ve milletvekillerinin Büyükşehir için alternatif oluşturamaması eklenince, Kocaeli pazarlık masasında takasa girdi. Bakıldı ki iş ciddiye gidiyor, il başkanı Cengiz Sarıbay kalkıp dün Ankara’ya gitti. Ne yapar ne eder bilemem.

İlimizde 1970’li, 80’li ve 90’lı yıllarda 5 milletvekilinin üçünü sağ, ikisini CHP alırdı(1977’de 3’ü sol 2’si sağ olmuştu). AK Partili 2000’li yılların ilk döneminde 7 milletvekilinin üçünü yine CHP alırdı. Bugün(24 Haziran 2018) 13 milletvekilinin dağılımı şöyle; AK Parti:7, CHP:3, MHP:1, İYİ Parti: 1, HDP: 1. Görüldüğü gibi kentte hala sosyal demokrat bir geleneğin güçlü izleri bulunuyor. İYİ Parti için bakıldığında ise Meral Akşener’in memleketi olmasından başka baskın bir özellik bulunmuyor. Çünkü son seçimde CHP’nin yarısı kadar(243 bine karşılık 124 bin) oy aldı. Bu tabloda Kılıçdaroğlu kalkıp da Büyükşehir’i İYİ Parti’ye verirse, kentimizdeki CHP’liler ne yapar? Hiç kuşku yok ki şok yaşarlar. Siyasi moralleri dibe vurur.Kentimizdeki sosyal demokrat siyaset için ağır bir darbe olur.Sorumlu olarak milletvekilleri ve il başkanı tutulur.

Peki CHP’li nasıl ikna olur?

Bir kere en başta Büyükşehir adayıCHP’liye sempatik gelecek güçlü bir karizmaya sahip olmalı. Bu da tek başına yetmez. İzmit, Gölcük, Derince ve Körfez’i yukarı çekip, buralardaki kendi adaylarına seçim kazandırabileceğine inanması gerekir. İşte bu durumda CHP’li İYİ Parti’nin Büyükşehir adayına oy verebilir. Aksi taktirde maya tutmaz. Misal İYİ Parti’nin adayı Lütfü Türkkan olursa CHP’li için ikna edici olabilir.  CHP’li seçmen Türkan’a muhacir, güçlü bir işadamı, tanınırlığı çok fazla, Gebze bölgesini konsolide etme kapasitesi yüksek diye bakabilir. Dolayısıyla ancak Türkan veya onun ayarında bir aday CHP’yi ikna edebilir.

Seçmen AK Parti’yi

eskisi gibi savunamıyor…

Muhalefette konuşlanmışların veya normal vatandaşların ruh halini anlatmayacağım. AK Parti seçmeni arasında bir süredir gördüğüm kafa karışıklığını aktaracağım. Bunlar hayatlarında sadece bir kez AK Parti’ye oy vermiş değiller, yıllardır sürekli oy verenler. Kafa karışıklığına neden olan birkaç sorun bulunuyor. Bir kere değişim isteği olağanüstü yüksek düzeylere varmış durumda. Neredeyse, 12 ilçe belediye başkanının yarısı değişse hiç mutlu olmayacaklar gibi bir havaları var. Yani daha fazlasının değişmesini bekliyorlar.

Ekonomik dertler…

Kafa karışıklığının bir diğer nedeni, ekonomik sıkıntılar. Enflasyon düşük çıkmış, işsizlik artışı durmuş bunlara pek inanan yok. Herkes alıp başını giden fiyatlardan, doğalgaz, elektrik ve su faturalarının cep yakıyor olmasından rahatsız.16 yıldır AK Parti’ye oy vermiş olanların ağzını neredeyse bıçak açmıyor. Açan da tepkisini dile getiriyor. Eskiden en gururlandıkları ekonomide istikrardı, şimdi onun kaybolduğunu, tılsımın bozulduğunu söylüyorlar. Eski Türkiye’deki ekonomik istikrarsızlığa geri dönülmüş gibi değerlendirip, hiçbir şeyi savunamıyorlar.

Teşkilat ve belediyelerde bozulma…

Parti teşkilatlarında ve belediyelerde de ahengin bozulduğunu, kişisel ikbal arayışlarının çok fazla öne çıktığından yakınıyorlar. “Reis bunlar fark etti, o nedenle büyük değişim yapmaya başladı. Ama o her şeye yetişemez, yetişemiyor” diyorlar. Tabi bunun bir adım sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirilmesine başlanacak olduğu çok açık. Zaten bu konuda işaretler de görünmeye başladı.

Muhalefet dağınık…

AK Parti ile MHP’nin Cumhur İttifakı yapması ilk başta bir psikolojik üstünlük sağlamış gibi görünüyor. Ancak halkın arasındaki homurdanmanın önüne geçemiyor.Muhalefet ise dağınık halde olup, aklı başında derli toplu bir politika izleyemiyor. Bu da bütün olumsuzluklara rağmen iktidarı geriletip, muhalefeti yükseltmiyor. Halkın arasındaki bu tepkili havayı genel seçim havasına sokmaya doğru muhalefette bir gayret sezinleniyor. Muhalefet bunu seçim için strateji haline getirirse büyük hata yapmış olacak. Çünkü bu seçimler yerel seçim. Dolayısıyla yerel seçimin ruhuna uygun hareket etmek zorunda olduğunu fark etmeli.

Adaylarıyla farkını göstermeli…

O nedenle özellikle ana muhalefet ufku açık, en iyi vizyona sahip adaylar bulmaya odaklanmalı. Şehirlere nefes aldırıp, birer güzel yaşam alanlarına dönüştürecek yeni açılımlar getiren, yeni belediyeciliği savunanadayları öne çıkarmalı. Kısaca muhalefet sokaktaki vatandaşındertlenip günlük olarak konuştuklarını tekrarlamak, onlar üzerinden politika üretmek yerinebelediyelerin önemini anlatıp, gelecek adınavatandaşın hayallerini, umutlarını yeşertebilmenin yolunu bulabilmeli.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑