Büyükakın (Logo Altı)
‘Çıkış zamanım mükemmeldi’
Akşener ve Kılıçdaroğlu Kocaelilere seslendi
Yaptıkları içkileri satmaya çalıştılar
Bakan Kurum, '4 Bin 900 riskli yapı belirledik'
İbrahim Bıyıklı Reklam

İyi Parti (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

CHP’de Çakar ve İşeri hariç herkes sınıfta kaldı…

17 Temmuz 2018 Saat: 17:24

Önceki gün CHP’de genel başkan değişimi isteyen üç ilçenin(Kandıra, Başiskele ve Darıca) ülke ortalamasının altında oy aldıklarına dikkat çekmiştim. Bu durumda yaptıklarının cesaret mi yoksa aynaya bakmamak mı olduğunu anlayamadığımı ifade etmiştim. İki gün içinde çok kişi aradı. Dolayısıyla çok ayrıntıya girmeyeceğim. Özetle dedikleri şu oldu: “Yalnız onlar mı başarısız? İl Örgütü başta olmak üzere bütün ilçeler ülke ortalamasının altında kalıp başarısız oldu. Yani Kocaeli, CHP’yi aşağı çekti” Bu fotoğrafı zaten biliyordum ama rakamlara yeniden bir göz atıp inceledim. Söylenilenler tam değil ama büyük ölçüde doğruydu.

Sadece İzmit ve Gölcük…

Sadece İzmit ile Gölcük ortalamanın üstüne çıkıp artı yazaniki ilçeydi. Karamürsel ile Derince ise ortalamaya yakın sonuç(eksi 1) elde etti.Hakan Çakar’ın İzmit ilçesi ortalamanın üzerine yaklaşık 4 puan ile çıkarken, İsmet İşeri’nin Gölcük ilçesi ise 1 puan yukarıda kaldı. Yani CHP Genel Merkezi’nin ülke genelinde aldığı yüzde 22’lik(22.6) ortalamayı bu iki ilçe yukarı çekmeye çalışarak görevlerini yapmış oldular.

Dilovası’nın rekoru -17…

Cengiz Sarıbay’ın il Başkanı olduğu Kocaeli CHP’nin ülke ortalamasının yaklaşık iki puan altında kalarak genel anlamda partiyi aşağı çekme görevi yapmış oldu. Yani başarısız oldu. Ortalamayı en fazla aşağı çeken ilçe, eksi 17 puan ile Kerem Aydemir’in başkanlık ettiği Dilovası oldu. Sonra başarısızlıkta ikinci sırası eksi 8 puan ile İrfan Keskin’in Başiskele’si aldı. Bunları eksi 5’er puan ile Yakup Törk’ün Darıca’sı, Gülay Eyisabuncular’ın Kandıra’sı, Cumhur Karakadılar’ın Kartepe’si takip etti. Eksi 4 puan ile Musa Yılmaz’ın Gebze’si ve Cavit Dağdeviren’in(seçimden kısa zaman önce atanmıştı) Körfez ilçesi CHP genel merkezini eksi 4’er puan aşağı çektiler. Selahattin Kaya’nın Çayırova’sı ise eksi 3 puan ile sıralamanınson sırasında yer aldı. Nihat Değer’in Derince’si ile Ali Kara’nın Karamürsel’i ortalamaya en yakın(eksi 1’den az) iki ilçe oldu.

Sonuç:

Görülüyor ki, İzmit ile Gölcük’ün dışında kalan il ve ilçeler genel olarak CHP’nin Türkiye ortalamasından daha az oy alarak partiyi aşağı çekmişlerdir. Bütün bunları ve daha fazlasını CHP elbette ilçe ve il danışma kurulu toplantılarında masaya yatıracak. Bu konuda geç bile kalındı. Dilerim danışmalar örgütlere, partiye gönül vermiş kanaat önderlerine vetemsilcilerine yani genel anlamdaCHP camiasına faydalı sonuçlar getirir.

CHP önce,seçmenin ruh

halini düzeltmeli…

Seçimler biteli neredeyse bir ay olacak ama CHP çevrelerinde hala devam eden bir keyifsizlik görüyorum. Bunun iki nedeni olduğunu düşünüyorum. Birincisi, Muharrem İnce ile değişim talebinde bulunanların olağanüstü kurultay için bastırması. Herkes ne olacak diye merak içinde. Aslında partide değişimi herkes istiyor ama çoğunluk hem konjonktür bakımından hem de İnce ismi üzerinde mutabakat sağlayamıyor.

İkincisi ise seçim sonuçları üzerine yapılan tahlillerde ortak bir noktada buluşulamıyor olması. Birinci keyifsizlik meselesi olan İnce konusu yakında çözülür ve gündemden düşer ama ikinci konu öyle kolay çözülebilecek bir şey değil. Çünkü CHP’nin seçim yenilgisinin yarattığı psikoloji, bugüne kadarkilerde olduğu gibi basit ve sıradan değil. CHP, “Kaybedersek rejim değişecek ve Cumhuriyet elden gidecek” diye yüksek perdeden korku salmıştı. CHP’ye oy veren seçmen şimdi bu korkunun etkisinde. Psikolojisi bozuldu, korkuyor ve neye uğradığını bilmiyor ne ile karşı karşıya geldiğini kestiremiyor. Adeta bir travma yaşıyor. CHP öncelikle kendisine oy veren seçmende oluşan bu ruh halini düzeltmek zorunda. Hatta buna mecbur.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑