Büyükakın (Logo Altı)
CHP ağır topları buluşturdu
Paşa-şehir Derneği, yoğun katılımla açıldı
Karabacak 15 yıllık projelerini anlattı
HDP mitinginde slogan atan 2 kişi gözaltına alındı
İbrahim Bıyıklı Reklam

Sezer (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

CHP’de yenilenme ve Kandıra’nın istifası…

9 Ağustos 2018 Saat: 17:39

CHP’de kurultay olmayacak ama tartışmaları, hem genel merkez hem de il ve ilçeler düzeyinde sürecek gibi görünüyor.“Kurultay olsun” diyen Kandıra İlçe Başkanı (aynı zamanda kurultay delegesi)Gülay Eyisabuncular önceki gün siyaseten ders verici bir açıklama ile istifa etti. Özetle dedi ki; ”Başarısızlık nedeniyle kurultay istedim. Ama biz de başarısızız. O nedenle istifa ediyorum” CHP Kandıra ilçe başkanı ve yönetiminin aldığı bu karar diğer ilçeleri nasıl etkileyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Kandıra bana göre siyaseten ahlak dersi verdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “Kurultay yapmayacağız” dedikten sonra ilk icraat olarak MYK’da önemli değişikliklere gideceğini hissettirdi. Yaptığı açıklamalara bakılırsasonra sıranın il ve ilçelerdeki değişimleregeleceği anlaşılıyor. Tepedeki vitrin değişikliği, partiye biraz nefes aldırabilir. Bu da, yeni isimlerin siyasi kimlikleri ile güven veren, saygın kişiler olup olmayacağına bağlı.Keza örgütlerin yenilenmesi de parti üzerinde bulunan ölü toprağının atılmasına katkı sağlayabilir.

Kocaeli yenilenmeli…

Kandıra’yı örnek alıp kurultayda İnce’yi destekleyen tüm örgütlerin görevi bırakması gerekir. Yerel seçimler öncesinde bu şarttır. Oluşmuş karşılıklı güvensizlikten başka bir çıkış yolu yoktur. Kandıra ilçe Başkanı ve yönetiminin istifası bu anlamda bir işaret fişeğidir. Sonra,CHP genel merkezi partinin Türkiye ortalamasını aşağıya çekmiş olan bütün il ve ilçeleri başarısız ilan edip yenilemelidir. Ortalamayı aşağı çekenler arasında Kocaeli il ve ilçe örgütleri de vardır. Bu konu İnce’yi destekleme meselesinden farklıdır ve bir başarısızlık meselesidir.

Başkan adayları…

Son adımda, CHP’nin mutlaka yapması gereken bir başka iş daha var. O da, belediye başkan adaylarını en az üç kriter(önseçim, anket, STK’lara sormak gibi) uygulayarak belirlemesidir. CHP, milletvekillerini tespit ederken yaptığı gibi, belediye başkan adaylarını elinekağıt kalemalıp masabaşında belirlemeye kalkarsa, 24 Haziran’dan daha ağır bir yenilgi alması kaçınılmaz olur.

AK Parti’de büyük

kongre…

18 Ağustos’ta gerçekleşecek büyük kongre bana göre bugüne kadar yapılanların en önemlisi olacak. Çünkü Türkiye’de ilk kez Başkanlık sistemi kurulmaya başlandı. Her şey değişecek ve kurumlarıyla hatta örgütlenme şemasıyla yepyeni bir sistem inşa edilecek. Bir de bunların yanında çok ağırlaşan ekonomik sorunlar var. Eskiden bakanlar kurulu en tecrübeli siyasilerden oluşurdu, şimdi ise bürokrat ve teknokratlardan oluşuyor. Yani Ak Parti’nin en önemli siyasileri şu anda devlet hiyerarşisinin dışında. Oysa devletin en tepesinde bulunan Cumhurbaşkanı aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı. Bu durum tezat oluşturuyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin büyük kongresinde bu durumu gidereceğini öngörüyorum.

Kocaeli’ne görev…

Birkaç kezdir yazarak dikkat çekiyorum. AK Parti’nin 16 yıllık iktidarı döneminde hep bir bakanımız olmuştu. Bu kentimize moral veriyordu. Şimdi ise bakanımız yok yani moraller yerinde değil. O nedenle bu büyük kongrede ilimiz milletvekillerinden en az bir kişinin MKYK’ya girmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta bu görev daha üst düzeyde olabilmeli. Genel Başkan Yardımcılığı bunun ideal olanıdır. Kim olur sorusuna gelince, herkes gibi ben de Fikri Işık derim.İlimizden başka bir milletvekili MKYK’ya girer mi, bilemem ama girerse de şehrimiz adına iyi olur diye düşünürüm.

İYİ Parti’den

Büyük Kongre…

İYİ Parti lideri Meral Akşener, 24 Haziran sonuçlarını yenilgi olarak kabul ettikten sonra “yeniden aday olmayacağım” diyerek Büyük Kongre kararı aldı. Aday olmayacağını ikinci kez tekrarladı. Evinin önünde tutulan nöbetlerden sonraise bu kararında biraz yumuşadığı izlenimi yarattı. Ancak bana göre hala net değil. Geçen gün liseden sınıf arkadaşım olan Meral Hanımın eşi Tuncer Akşener ile karşılaştığımda hal hatır sorma faslından sonra “Hanımefendinin kararı nasıl?” diye bir soru sordum. Tuncer şöyle dedi: “Galiba yoluna devam edecek” ben de hayırlısı olsun diye sohbeti noktalamıştım.

12 Ağustos’ta yapılacak kongre öncesi İYİ Parti’de stres yüklü bir süreç yaşanıyor. Kurucuisimlerin istifaları, şüphesiz bu partiye kan kaybettirdi. Meral Hanım partisinin başına  dönerse parti üst yönetiminde büyük değişiklik yapacağını düşünüyorum. Daha sonra da il ve ilçe teşkilatlarını değiştirir. Zaten başka türlü yol alması da mümkün görünmüyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑