İl istihdamda konu gençlerin stajı
Sarıbay, polemiklere cevap verdi
Denizi kirletenlere 58 bin TL ceza verildi
Ak Parti İzmit İcra Kurulu’nda değişiklik
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

CHP’li vekil Hürriyet’in ziyaretinden notlar…

12 Ağustos 2017 Saat: 16:25

CHP ilimiz milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Fatma Kaplan Hürriyet geçen Çarşamba sabahı gazetemizi ziyaret etti. Ziyaret sırasında sorduğumuz bütün sorulara Hürriyet’in verdiği yanıtları hemen ertesi gün yayınladık. O nedenle ben bugün sadece Fatma hanımdan aldığım izlenimleri aktaracağım. Bizim gazeteye gelen giden siyasi konuklarımızın ardından komşumuz olan esnaf ahalinin değerlendirmelerine her zaman çok önem veririm. Çoğunlukla güncel konularla ilgili soru sorarlar ve ardından da o siyasi ile ilgili kendi değerlendirmelerini yaparlar. Hürriyet’in TBMM kırmızı plakalı makam aracı komşu esnafların oldukça fazla dikkatini çekmiş.
Komşuların yorumu…
Hürriyet ile ilgili yapılan yorumlar beni fazlasıyla şaşırttı. O nedenle önce onları aktarmak istiyorum. Gazetenin komşuları olan 5-6 esnaf(AKP’li, MHP’li ve sadece biri CHP’li) bir de boyacı katıldı sohbetimize. Sohbete soruyla başlamak istediler. Önce, “Sadun ağabey Fatma Hanım bu dönem nereye aday?” dediler sonra da beni hiç yormadan kendi yorumlarını anlatmaya başladılar; “Sadun ağabey Fatma Hanım çok çalışkan ve her yere yetişiyor. İzmit’e aday olsa kazanır. Hatta Büyükşehir adaylığı bile tutar ve kazanabilir. İnsanlar artık değişim istiyor. Bu kadar çalışkan birini hiç görmedik. Çalışkanlık deyince aklımıza bir Nevzat Doğan bir de Fatma Hanım geliyor” Araya Kandıralı iki AKP’li giriyor; Geçen gün bizim orada bir cemiyet vardı. Köyde yüzde 80 AK Parti’ye oy çıkıyor olduğu halde bizim partiden hiç kimse yok iken Fatma Hanım gelmişti şaşırdık ama takdir edip bravo dedik. Gazetemizin komşuları Hürriyet ile hiç tanışık değiller. Akraba ya da muhacirlik ilişkileri gibi özel bir sempati nedenleri de bulunmuyor. O nedenle onların yaptıkları değerlendirmeleri önemsedim. Çünkü çok dışarıdan objektif bir göz gibiydiler.
Vekillik ve Hürriyet…
Hürriyet milletvekilliğini çok severek yapıyor. Geride bıraktığı iki yıl içinde iyi bir performans gösterdiğine inanıyor. Kalan iki yılda ise daha başarılı çalışmalara imza atmanın heyecanını duyuyor. “Hayırlısı ile başarılı biçimde bu dönemi tamamlamak tek hedefim. Ondan sonra kısmet olursa bir dönem daha(milletvekilliği) bu işi yapabilmeyi isterim” mealinde bir yaklaşım içinde. Milletvekili arkadaşlarını(Haydar Akar ve Tahsin Tarhan) anarken hep saygı ve sevgi dolu sözcükler kullandı. Küçük bir sitemkar söz dahi etmedi. Kucaklayıcıydı, kibirsizdi, anaçtı. Ben demekten çok biz veya partimiz demeyi yeğledi.
Meclis Katip üyeliği…
TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliği görevini “Saygın bir görev” olarak kabul ediyor. Kırmızı plakalı araç ile birlikte üç personel ve bir de makam odası verilmiş. Dönemin başında değil de yarısında bu göreve geldiği için partisi dönemin sonuna kadar görevde kalmasını istiyormuş. Yani Ekim’de meclis açıldığında Hürriyet yeniden aynı göreve aday gösterilip seçilecek. Bir küçük ayrıntıyı şöyle paylaştı; “Meclis Başkanlık Divanı üyelerinin kulisteki yerine Bakanlar geldiği için kendileriyle görüşme imkanımız olabiliyor. Bu olanaktan yararlanarak birkaç vatandaşımızın sorununu ilgili bakana anlatarak çözüm bulunmasına vesile olabildim. Bu elbette güzel bir duygu.”
Delege seçimleri…
CHP’de kentimizde devam eden örgüt seçimleri konusundaki düşüncelerini sorduğumuzda özetle şunları ifade etti; “Asla taraf olmak gibi bir niyetim yok. Hatta diğer milletvekili arkadaşlarım da(Akar ve Tarhan) böyle düşünüyor. Var olan bir oyumu gidip mahallemde kullanacağım. Kazanan da kaybeden arkadaşlarımız da bizim arkadaşlarımız. Seçilmiş arkadaşlarımızla gayet güzel ve uyumlu biçimde iki yıldır çalışıyoruz. Bundan sonra da öyle olmasını düşünüyorum. O nedenle delege seçimlerinde asla taraf olmayacağım.”
Belediye Başkanlığı…
Geçen hafta başında 3 milletvekili birlikte “Belediye Başkanlığı adaylığında yokuz” mealinde kapıyı tamamen kapatan bir açıklama yapmışlardı. Bu açıklamayı, parti içerisindeki bazı kesimlere mesaj ve biraz da bir mesleği yaparken ötekine sıçramanın doğru olmadığını anlatmak için yaptıklarını düşünmüştüm. Nitekim Hürriyet de öyle olduğunu belirtti. Ayrıca biraz özel nedenlerle(birkaç kişinin yazıları) böyle konuştuğunu ve biraz da amacını aşan bir ifade kullandığını söyledi. Ardından da düşüncelerini şöyle özetledi; “İzmit’e ve Büyükşehir’e partililerimiz ve kamuoyu tarafından layık görülmekten elbette onur ve gurur duymaktayım. Ancak, partimin verdiği milletvekilliği görevini layıkıyla yerine getirmek benim önceliğimdir. Ama partim kalkıp bana başka bir görev verirse onu da seve seve yerine getiririm”...
“Büyükşehir konusu”
Hürriyet bazılarının aksine Büyükşehir Belediyesi’nin kazanılmasını imkansız olarak görmüyor. Aksine İzmit dahil bir çok ilçenin kazanılabilmesinin yolunun Büyükşehir’de iddialı olabilmekten geçtiğine inanıyor. Öyle bir izlenim aldım ve takdir de ettim ki, herkesin öcü görmüş gibi kaçtığı Büyükşehir adaylığı konusunda partisi kendisine bir görev verirse hiç burun kıvırmadan, “Tüh bu da nereden çıktı” demeden kazanmak azmiyle yola koyulacak zihin açıklığında. Büyükşehir konusunda, “kazanmamız o kadar zor değil. Neden olmasın” tadında bir yaklaşım içinde.
“Adaylık için yöntem”
Hürriyet CHP’de Belediye Başkan adaylarının isimlerini tartışmak yerine adayların nasıl belirleneceğine dair çerçevenin netleştirilmesinden yana. Bu konu kendisine her sorulduğunda aynı düşüncelerini dile getirdiğini ve getireceğinin altını çizip şöyle örnek veriyor; “Yalnız parti içi ön seçim yetmez. Onunla birlikte mutlaka bir kamuoyu yoklaması. O da yetmez STK’ların görüşleri de alınmalı. Esnafa sorulmalı. Bunları üst üste koyarak aday belirlenmeli. Bunu savunuyorum ve savunmaya devam edeceğim. Bu çerçeveden çıkacak partimizin adayına kimsenin itirazı olmaz ve olmayacaktır”
Lisan kursuna gidiyor…
Hürriyet ile sohbet etmeyeli epey olmuştu. Yazı İşleri Müdürümüz Orhan Balcı ile birlikte yaklaşık iki saat keyifli bir sohbet yaptık. Fatma Hanımı kendini yenilemiş, geliştirmiş ve tecrübe biriktirmiş buldum. Lisan kursuna gittiğini söyleyince takdir ettim. Milletvekili olarak partisinin veya TBMM’nin yaptığı yurt dışı görevlendirmelerinde dil konusunda eksikliğini(siyasi ve teknik olarak) hissetmiş. O nedenle İngilizcesini geliştirme kararı almış. Uzun yıllardır bu anlayış içinde bir milletvekilini pek görmemiştim. Ülkeni ve partini temsil etmek üzere yurt dışına çıkıyorsan elbette hakkını verip, bunu en iyi biçimde yapman gerekiyor. İşte Hürriyet bunu yapıyor. Yeri geldikçe tekrarladığı “Partimin verdiği milletvekilliği görevini layıkıyla yerine getirmek istiyorum” sözünün içini böyle doldurmaya çalışırken şüphesiz bu konuda ne kadar azimli olduğunu da gösteriyor.


Nazar boncuğu hediye…
Basın mensuplarına vermek için, kendi elleriyle yaptığı çok şık bir nazar boncuğu getirmiş. Oturduğu evin bahçesinde(İzmit- Mehmet Ali Paşa’da) akşamları fırsat bulup bütün aile fertleriyle bir araya geliyorlarmış. Fatma Hanım bundan büyük keyif alıyormuş. Aynı zamanda kendisini dinlendiriyormuş da. İşte o sıralar bu hediye ettiği nazar boncuğunu yapmış. Çok emek verdiği belli oluyor. Geçen sevgili İsmet Çiğit Fatma Hanımın kendisine bir tane nazar boncuğu hediye ettiğini yazmıştı. Bizim sohbetten sonra bir tane de bana hediye etti. Çalışma masamın hemen yanına asıp, kendisine teşekkür ettim.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑