AK Parti Ankara’ya gidecek
'Bir güzel adam geçti bu dünyadan'
72 kök kenevir ele geçirildi!
Otomobil bahçedeki çocuğun üzerine uçtu

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

CHP’nin İzmit Meclisi ve 1999-2009 yılları...

11 Şubat 2019 Saat: 16:02

Meclis listeleri için her partinin olduğu gibi CHP’nin de içi kaynıyor. Ön seçim, eğilim yoklaması veya diğer partilerin yaptığı gibi mülakat da yapmıyor. Dolayısıyla hiç bir kriteri olmadığı için, hazırlanacak listenin CHP’de büyük gürültü çıkarması kaçınılmaz görünüyor. 19 Şubat’a kadar sürecek bol kulisli stresli günler başladı. Bu nedenle de CHP’li dostlara bugünden bazı hatırlatmalarda bulunmak istedim.

Bütün partiler için meclis listeleri belediye başkan adaylarının vitrinidir. Yalnız bu kadar değil halkın beğendiği bir liste olursa başkan adaylarına seçimde büyük katkı sağlar. Hatta Seçimi kazandırıp, kaybettirebilirler de. Bunu da en iyi CHP’liler bilir. Çünkü onlar iki kez bunu görüp, yaşadı.

1999- 2009 meclisleri…

Bir: 1999 yılında Bekirpaşa Belediye Başkanlığı’na (İzmit Büyükşehir’in alt kademe belediyesiydi) CHP’den Fikret Toker seçildi ancak mecliste çoğunluğu Refah Partisi kazandı. İki: 2009’da CHP için bu kez tam tersi oldu. İzmit Belediye Başkanlığı’nı CHP adayı Fikret Toker AK Parti adayı Nevzat Doğan’a karşı kaybetti. Ama bu kez mecliste çoğunluğu CHP kazandı. Daha sonra istifalar ve transferlerle AK Parti çoğunluğu yine elde etti. Diyeceğim o ki; Meclis üyeliği her bakımdan çok önemli, bu nedenle de CHP’liler listeyi yaparken sanırım yoğurdu üfleyerek yiyecekler. Bir de 2014’deki ön seçim rezaletini unutmamaları gerekir.

Her şeyden önce bazı kurallar, ilkeler konup meclis listesi ona göre yapılırsa hem kent hem CHP kazanır diye bir not düşmek isterim. Örnek mi?...

▀ İlk başta klasik söylemi tekrarlayıp mimar, mühendis, şehir planlamacısı, mali müşavir olmalı demem gerekir.

▀ Mutlaka parti kadroları olmalı. Çünkü halkla parti arasındaki köprüyü onlar kuruyor.

▀ 2014’teki ön seçim rezaletinde seçilenler, bu dönem aday gösterilmemeli. Çünkü o ön seçimin hafızalarda bıraktığı iz çok kirli.

▀ CHP’nin çok ileri olduğu mahalleler ile çok geride kaldığı mahalleler arasında denge olmalı.

▀ Mutlaka şehri hafızasına sahip kişiler bulunmalı.

▀ Köylerin derdini bilen temsilci olmalı.

▀ Muhtarlar temsil edilmeli.

▀ Kandıra’yı İYİ Parti’ye veren CHP, mutlaka manavları temsil edecek bir meclis üyesi bulmalı.

İYİ Parti’ye 4 üye verilecek...

Değişiklik olmazsa en son aldığım bilgiye göre; CHP İzmit’te İYİ Parti’ye 1’i kontenjan, 3’ü ilk 15’in içinde olmak kaydıyla toplam 4 üye verecek. Bu durum da CHP’nin eli sıkışacak. İzmit Meclisi 37 kişilik (33 artı 4 kontenjan) olduğu için kazanan kabaca 17 artı 4 gibi bir çoğunluk elde edecek diyebiliriz.

İYİ Parti’nin oyu İzmit’te CHP’nin tam yarısı kadar(Yaklaşık olarak 60 bine karşı 30 bin gibi). Yani İYİ Parti Meclisi yarı yarıya isteyebilirdi, yapmamış olmasını konuya uzlaşı ile yaklaştığının göstergesi olarak değerlendiriyorum.

Neslihan Başak’a

Allah rahmet eylesin...

Rahmetli Neslihan Başak gazetemizin Karamürsel temsilcisiydi. Kendisini yaklaşık 10 yıldır tanıyordum. Bir hafta kadar önce yeniden fenalaştı. KOÜ’ye gittiğimizde eşi Selahattin Beyi çok umutlu bulmuştuk. Kardeşi olan grubumuza bağlı Gölcük Postası’nın Genel Yayın Müdürü Armağan Teke de umutluydu. Ama ömrü bu kadarmış diyerek geçen gün Karamürsel’de son yolculuğuna uğurladık.

Yıllardır her telefonla aradığında “Sadun ağabeyciğim nasılsın, ellerinden öperim” diyerek başlardı konuşmaya. Tecrübeli iyi bir gazeteciydi. Kendisiyle habercilik anlamında bunca yıl hiç sorun yaşamadık. Bir haber yapmasını istemiş isek onu dört dörtlük yapardı. Haftada bir yayınladığımız Karamürsel Sepeti sayfasını yıllardır yapıyordu. Keyifle okuyup, Karamürsel’i onun bu sayfasından anlamaya çalışırdım. Meslektaşım Neslihan kardeşime Allah’tan rahmet diliyorum. Başta eşi Selahattin’e ve çocuklarına sonra kardeşi Armağan’a ve bütün geride kalan yakınları ile tüm sevenlerine başsağlığı temenni ediyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑