Korkmaz’dan davullu zurnalı başvuru
Aynı parkı 3. kez yaktılar!
15 metre yüksekten düşen işçi öldü
Aygün Ankara’dan başvuru yaptı
Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

CHP’ye ve İl Başkanı Sarıbay’a konuk olduk…

16 Nisan 2018 Saat: 16:57

Gazetemizin kurucusu Nurettin Sağsöz’ün vefatında cenazeye gelmesi, başsağlığı için ayrıca arkadaşlarıyla birlikte gazeteye gelmesi nedeniyleoğlu Ali Sağsöz bir süredir CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’a iade-i ziyaret yapmak istiyordu. Sarıbay’dan randevu istediğimizde kahvaltıya beklediğini söyledi. Gazetemizin imtiyaz sahibi Sağsöz, Yazı İşleri Müdürümüz Orhan Balcı ve muhabir arkadaşımız Kerim Çelik ile birlikte CHP’ye gittik. Nurettin Kolaylı arkadaşımız annesini hastaneye götürmek zorunda kaldığı için gelememişti. Baktık Sarıbay yanındaki arkadaşlarla birlikte kahvaltı masasını birlikte hazırlıyor. Bunu çok anlamlı ve değerli bulduk. Çay ocağında görevli arkadaşları o gün sınava gidince CHP’nin il yöneticisi hanımlar ve beyler elbirliğiyle mükemmel bir kahvaltı sofrası hazırlamışlar. Hatay’ın Hassa’sından özel olarak Sarıbay’a(kendisi orada doğdu) gelmiş yöresel tatlar gerçekten çok güzeldi. Kendilerine gösterdikleri konukseverlik için teşekkür ettik.

Kahvaltı ile birlikte Sarıbay ve il yöneticileri Harun Yıldızlı, Bilgi Dehmen, Selim Yıldız, Naim Keskin ve Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Andız, Deniz Karamert (Sarıbay’ın basın danışmanı) ile keyifli bir sohbet yaptık.

Sarıbay’dan Ünlü’ye…

Sarıbay sohbete MHP il Başkanı Aydın Ünlü’nün “CHP şov yapıyor” açıklamasını eleştirerek başladı. Konuyu hatırlayacak olursak; Büyükşehir’in bir ay kadar önce yaptığı bir organizasyon sırasında, İstiklal Marşı’nın ilahi tarzında okunmasına CHP tepki gösterip Büyükşehir’e yürümüştü. Ünlü de bu eylemden sonra çıkıp o mealde bir açıklama yapmıştı. Sarıbay İstiklal Marşı’na en duyarlı partinin MHP olduğunu düşündüğü için, başka partiler tarafından yapılan eleştirileri hiç dikkate almamış ama anladığım kadarıyla bu laf O’na “koymuş” Çünkü, bu kadar zaman geçmesineve basın açıklamasıyla bunu daha önce dile getirmiş olmasına rağmen, o sözü unutmayarak, Ünlü’ye bir kez daha sitem edip, üzüntülerini aktardı.

Çöp Fabrikası…

Sarıbay daha önce söylediklerini tekrarlayarak özetle dedi ki; Biz çöp fabrikasına karşı değiliz. Kurulacak yere karşıyız. Binlerce ağaç kesilecek. Oysa uygun bir yer, çorak bir arazi bulunabilirdi.

Araya girip özetle dedim ki;

“Sayın Başkan bu tespit edilen yer bundan 17 ay önce kamuoyuna açıklanmıştı. Bu kadar zaman bekleyip, eleştiriye başlamakta, kaygılarınızı dile getirmekte ÇED’in yapılmasını beklemekle geç kalmadınız mı? Yani yumurta kapıya dayanınca ortaya çıkmış olmadınız mı? Üstelik Avrupa’ya kurulacak fabrikanın benzerini görmeye temsilci de göndermiştiniz. KOÜ, GTÜ ve İTÜ’den bilim adamları da gitmişti.

Sarıbay:

Evet bunlar doğru. Biz de Avrupa’ya bu işten anlayan bir temsilcimizi gönderdik. Ama biz bu kadar mantıksız, bu kadar yanlış bir kararı uygulamazlar diye düşünmüştük. O nedenle bugüne kadar gündeme getirmeye gerek görmedik. Baktık ÇED’i yapacaklar. Yani yanlış kararı hayata geçirecekler, biz de ortaya çıkıp “Çok yanlış yapıyorsunuz. Bu tercih ettiğiniz yer yanlış. Kentimizin geleceğine, kentimizde yaşayan herkesin, hepimizin geleceğine ihanet ediyorsunuz” diyerek tepkimizi ortaya koyup, karşı çıkmaya başladık.

MİA konusu…

Sarıbay:

MİA konusunda da Sarıbay başından bu yana savunduğu görüşlerini bir kez daha özetledi. MİA Projesine karşı olmadıklarını ama bazı yanlışlar içerdiğini söyledi. Örnek olarak da MİA’nın tam ortasından güney-kuzey istikametinden geçen ana yolun genişliği 50 metreden 30 metreye indirilmesi çok yanlış. Körfez Sanayi Sitesi’nin bu projeye dahil edilmemiş olması çok yanlış. Buradaki esnaftan korktular ve onlara dediler ki ”Biz sizi rahatsız etmeyeceğiz. MİA projesi hayata geçtikten sonra siz de kalkıp istediğiniz kadar kat izni alarak kendinizi yenileyebilirsiniz” Sarıbay bu iddiasına şunu ilave etti; sonra yol geliyor sanayide T çiziyor. Ayrıca Real arazisi konusunun da, bu projenin içine gizlenmeye çalışılması çok yanlış ve tam anlamıyla bir rant yaratma girişimine dönüştü.

Önseçim…

Sarıbay uzun süredir 2019 seçimleri için CHP’de önseçimi savunuyor. Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile ne zaman bir araya gelse ne yapıp edip bu konuya girdiğini çok okuduk, duyduk. Sarıbay bu düşüncelerini bir kez daha tekrarladı. Milletvekilliği ve belediye başkan adaylarının tespiti için ön seçimi şart gördüğünü söyleyip özetle şöyle devam etti; “Genel Başkanımıza önseçim önerisini yaptığımda, ‘siz adayınızı belirleyiniz ve önüme getiriniz, ben de arkanızda durayım’ diyor. Ama bize hangi yöntemle adaylarımızı belirleyeceğimiz genel merkezimiz tarafından söylenmeli. Biz de ancak o zaman adayımızı belirleme çalışmasına girebiliriz. Bu ayın 27-28’inde Kayseri’de il başkanları toplantısı var. Bu toplantıda bir mesafe alınacağını tahmin ediyorum”

Emre Andız…

Gençlik Kolları İl Başkanı Andız’ı görünce, kendimi 1970’li yıllarda buluyorum. Yani il gençlik kolları ikinci başkanı olduğum 40 yıl öncesine. Andız ertesi gün Gebze’de gerçekleştireceği çok önemli bir sempozyum için son hazırlıklar yapmaya gidecekti ama buna rağmen biz kalkıncaya kadar oturarak nezaketini gösterdi. Sempozyum için yaptığı çalışmaların örneklerini gösterdi. Birkaç kez yaptığı aktiviteler nedeniyle Andız’ı kaleme alıp takdir etmiştim. Bir kez daha çalışkanlığını, yeni fikirlerini ve organizasyon gücünü kutladım. Tabi Sarıbay’ın tecrübelerini Andız ile severek paylaştığını söylemesi de önemli bir anekdot oldu.

Sonuç:

Sarıbay ve CHP’li yöneticileri moralleri yerinde buldum. Sarıbay çok kararlı biçimde,“Önce kazanmaya inanacağız. Ardından da kenetleneceğiz” görüşünü vurguladı. Ancak birlikte sohbet ettiğimiz bütün yöneticilerde aynı kararlılığı gördüm. Hepsi, “Hiçbir arkadaşımızı itmeye, öteki yapmaya kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz. Herkesi kucaklamaya mecburuz. Önce kendi partili arkadaşlarımızla kenetleneceğiz sonra da dışımızdaki farklı kesimlerin oylarını almaya talip olacağız” diyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑