Büyükakın (Logo Altı)
‘Çıkış zamanım mükemmeldi’
Akşener ve Kılıçdaroğlu Kocaelilere seslendi
Yaptıkları içkileri satmaya çalıştılar
Bakan Kurum, '4 Bin 900 riskli yapı belirledik'
İbrahim Bıyıklı Reklam

İyi Parti (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Cumhurbaşkanı adayları…

18 Haziran 2018 Saat: 18:10

Bugünü saymazsak 4 gün kaldı. Seçmenin büyük çoğunluğu elbette kararını verdi. Ancak her zaman olduğu gibi kararsız seçmen kitlemiz var. Onlar artık bugünden başlayarak giderek azalacaklar. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de son günün son saatleri dahi önemlidir, hele içinde bulunduğumuz dijital iletişim çağında. Bu gerçekleri bir kenara not ettikten sonra son haftaya Cumhurbaşkanı adaylarının nasıl girdiğini aktarayım istiyorum.

Recep Tayyip Erdoğan…

16 yıldır her seçimde yaptığı gibi, bu kez işe gündemi belirleyerek başlayamadı. Kuşkusuz kolay değildi, 16 yılda 12 seçim kazanmak. Üstelik bütün seçimlerde gündemi belirlemişti. Dolayısıyla genel anlamda bir alışkanlık bozulması yaşandı. “Bugüne kadar yaptıklarım, bundan sonraki yapacaklarımın teminatıdır” özetinde bir anlayış temel anlayış haline geldi. Seçmen de yorgundu. Erdoğan da geçmiş seçimlere oranla daha stabil kalınca, başlangıç yüksek ivmeyle olmadı.

Erdoğan CHP’nin adayı Muharrem İnce’yi kendine rakip seçerek ilk kez oyunu kurma hamlesi yaptı. Bu hamle ile muhalefet (Millet İttifakı) içindeki İnce - Akşener yarışının yönünü de değiştirdi. İnce yakaladığı fırsatı iyi kullandı ve son 15-20 günde Akşener’in önüne geçti. Böylelikle Erdoğan’ın kurmak istediği oyun ilk semeresini vermiş oldu. Akşener’in geriye düşmesi AK Parti’den İYİ Parti’ye doğru gitme potansiyel taşıyan oyları da durdurdu. Saadet Partisi’nin de AK Parti’den öyle tahmin edildiği kadar yüksek oranda oy alamayacağı görülmeye başlandı. Artık süreç Erdoğan – İnce yarışına dönüşür bir seviyeye doğru geldi. Bununla birlikte Erdoğan son haftaya, kendi tabanını büyük ölçüde konsolide etmiş olarak giriyor. Ramazan ayındaki iftar ve sahur programlarını iyi kullanılmasının etkisi de yadsınamaz.

Muharrem İnce…

Herkesin hem tahminini hem de ezberini bozdu. Çünkü kimse Muharrem İnce’den böyle bir yükselme trendi içinde çıkış beklemiyordu. Kılıçdaroğlu da, CHP de, Akşener de, Karamollaoğlu da, HDP de ve elbette Erdoğan da. İnce önce partisinden Akşener’e giden oyların(4-5 puan) geri gelmesini büyük ölçüde sağladı. Sonra, 2015’ten bu yana sisteme dahil olan yaklaşık 4. 5 milyon yeni seçmenin(genç) büyük bir bölümünü(üçte biri)yakaladı. Bunlar arasında CHP dördüncü sıradaydı, şimdi çok yukarılarda.Yeni seçmenler içinden 1.5 veya 2 milyon oyun getireceği artı kazanç yüzde 3 veya 4 puan anlamına gelmektedir. Yani İnce ile birlikte CHP 7 ile 9 puan arasında bir yükselme(bir kısmı Akşener’e gidip dönenler) trendine girmiştir.

İnce’nin AK Parti’den önemli bir kitle koparabildiği bu hafta başına kadar saptanamamıştı. En fazla saptanan miktar yüzde 1 idi. Ancak muhalefetin bütün partileri bir dip dalgasından söz ediyor. O dip dalgası gerçekten var mı, kimse kestiremiyor ve ölçemiyor. Ancak muhalefet adayları arasında öne geçtiği varsayılacak olursa ve dip dalgasıda oluşursa, bu kuşkusuz İnce’ye yarayacaktır.

Meral Akşener…

Son haftaya, 15 gün öncesinin havası, gücü ve etkisiyle girmiyor. Bunda en fazla etkili olan İnce’nin hızlı yükselişi oldu. Bu yükseliş Akşener’i iki türlü duraklattı. Bir: CHP’den Akşener’e gitmekte olan oylar İnce sayesinde büyük ölçüde tekrar eski adreslerine döndü. İki: İnce’nin tırmanış hızı fazla olunca, seçmeneAkşener yavaşlamış gözükmeye başladı. Bu da AK Parti’den kopma eğilimi içindeki oyları durdurdu. Ama bence Akşener hala seçimin kilidi. Hem bu hafta sonu yani ilk tur için hem de seçim eğer ikinci tura kalırsa, final için.

Diğer adaylar…

Son haftaya Selahattin Demirtaş, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek olağanüstü sürpriz yapacaklar görüntüsünde girmediler. Birde seçim yavaş yavaş Erdoğan ile İnce arasında bir yarışa doğru şekillenmeye başladı. Bu iki nedenden ötürü, bu adayların partilerinden daha az oy alma ihtimalleri arttı.

HDP’nin mitinginde

7 Haziran havası yoktu…

SP, CHP ve AK Parti’nin mitinglerinden sonra önceki gün de HDP’yi izledim. Kısmet olursa bugün de İYİ Parti’yi görmek istiyorum. İlk üç miting için siyasi parti il başkanlarının koydukları hedeflerin tutmadığını yazmıştım. HDP’den bir rakam duymadım, ama mitingi geçmiş yıllarla mukayese ettiğimde daha az buldum.

Polisin olağanüstü geniş güvenlik önlemleri alması dikkatimi çekti. Milli İrade Meydanı(Perşembe Pazarı Alanı) demir bariyerlerle iki veya üç iç içe çember oluşturulmuş. Kalabalık en iç çemberdeydi. Kabaca söylemek gerekirse SP’nin yarısı kadar bir kalabalık vardı. Gençlerin ve Kadınların hakimiyeti dikkatimi çekti. Coşku fazlaydı. Yerel giysili yaşlı kadın ve erkekler fazlaydı. Kürt seçmen ağırlıklıydı. Kürtçe şarkılar söylendi,  Kürtçe sloganlar atıldı. Alanı epey dolaştım CHP’li çok az kişi gördüm. HDP birinci sıra adayı Ömer Faruk Gergerlioğlu konuşması coşkulu alkış geldi. Bu da seçmenin onu sahiplendiğini gösterdi.

Sonuç:

HDP ülke barajını aşsa dahi ilimizde işinin kolay olmadığını gördüm. Mitingde 7 Haziran havası yoktu. 7 Haziran’da 77 bin civarında oy alıp, 550 farkla bir milletvekili kazanmıştı. 1 Kasım’da ise HDP’nin oyları 60 binlere gerilemişti.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑