Otomobil restoran girdi: 1 yaralı
2. kattan düşen işçisi ağır yaralandı
Şüpheli bavul paniğe neden oldu
Kumaşçılar mağdur olacak
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Eski vekil Hurşit Güneş’in ziyaretinden notlar…

18 Temmuz 2016 Saat: 18:07

CHP eski milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, Gebze CHP eski ilçe başkanı Sedat Tatar ile birlikte geçen Perşembe sabahı ziyaretimize geldi.

Gündemimin yoğunluğu nedeniyle ziyaret sırasında yaptığımız sohbetin notlarını aktarabilme fırsatını ancak bugün bulabildim. Arkadaşlarım Nurettin Kolaylı ve Orhan Balcı ile birlikte bir saati aşan bir süre keyifli sohbet gerçekleştirdik. Hurşit Güneş’i tanıyışımın üzerinden sanırım bir 30 yıl kadar zaman geçmiştir.

Ancak babası efsane Dışişleri Bakanı rahmetli Turan Güneş’i tanıyışım daha eski yıllara gider. CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Sekreteri olarak görev yaparken (1970’li yılların ortaları) Turan Güneş önce efsane politikacı(CHP Genel Merkezi’nde ağırlığı çok fazla olan) olarak tanıdım. CHP-MSP koalisyon hükümeti döneminde(1974) Kıbrıs çıkarması sırasında Dışişleri Bakanı olarak efsane devlet adamı sıfatını hakkıyla kazanmıştı.

Hurşit Güneş bazen tartıştık, hatta bazen birbirimizden koptuk (O zaman bizi Osman Küçükosmanoğlu barıştırmıştı)ama hep medeni bir ilişkimiz oldu. Son 7-8 yıldır da gayet samimi bir ilişkimiz sürüyor olup, bundan sonrası için de Allah bozmasın diye temenni ediyorum.

Galiba Osman Küçükosmanoğlu ile barıştırdım…

Biz sohbete başlamıştık ki, Küçükosmanoğlu aradı. “Osman şu anda Hurşit Güneş ve Sedat Tatar ile sohbet ediyoruz. Selamlarını söyleyeyim mi” dedim. “Abi ne demek elbette her ikisini de selamlarımı söyle” dedi. Tam barış olmasa da en azından selam alıp vermelere başlarlar tahmin ediyorum.

“Hurşit Güneş dobradır”…

Hurşit Güneş aslında dobradır. Hızlı düşünüp, ne düşündüğünü konuşan biri olduğu için bunun da bazen yanlış anlaşılmasına vesile olduğunu düşünüyorum. Akçeli işler konusunda hassastır, titizdir. CHP’de bir dönem genel saymanlık yaptı ve o arada bir seçim geçirdi. Güneş, bugün CHP üst yönetiminde bulunan çoğu isimden daha politikayı daha iyi bilir. CHP’nin hafızasına sahiptir. CHP örgütleri, CHP kadroları nedir ne değildir iyi bilir. Babasının mirası ile bir yerlere gelen biri değildir.

“Bir yıl önce CHP, şimdi Türkiye”…

“Bundan bir yıl kadar önce bu CHP’yi nasıl kurtarırız diye düşünüyordum. Ancak şimdi bu Türkiye’yi nasıl kurtarırız diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de iki büyük tehlike görülüyor. Birincisi toplumun hızlı biçimde muhafazakarlaşıyor olması. Bu öyle bir noktaya doğru gidiyor ki, bir daha geri döndürmek çok zor olacaktır. İkincisi diktatörlüğe doğru gidiş var. Bu nihayetinde bir ömür meselesidir, gelip geçebilir. Ancak birincisini düzeltmek zordur” diye özetledi bugünkü düşüncelerini. Ben buna katılmadığımı, Türkiye’nin asla Laik kazanımlarını terk ederek İslami yaşam biçimine yöneleceğini, bunu bir yaşam biçimi olarak seçeceğine inanmadığımı söyledim. Diktatörlük teşhisine de katılmadığımı ifade ettim. Ancak başka konulara da girebilmek adına bu tartışmanın uzamasını istemeyip, kapattım.

“Ön seçim olsaydı ben çıkardım”…

“7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesi ilimizde ön seçim olsaydı ben rahat çıkardım. Ön seçim olabilmesi için İl Başkanı Yalçın bey (Kuşkan) bastırsaydı. Kemal bey(Kılıçdaroğlu) kabul etmek zorunda kalırdı. Hikmet bey(Erenkaya) sadece İzmit’te varlık gösterir ama ilçelerden gereken desteği alamazdı. Sefa bey(Sirmen) zorlardı ama sanıldığı gibi liste başı falan olamazdı. Listeyi zorlayacak ve her ilçeden oy alabilecek bir tek isim olurdu o da Turan Dumlu”. Bu görüşlere katılmadığımı, Sefa Sirmen ile Hikmet Erenkaya’nın listede yer bulabileceğini, kendi işinin de o kadar kolay olmadığını, bir tek Turan Dumlu konusundaki teşhisine  katıldığımı ve listeye en rahat girecek isim olduğunu söyledim. Başka bir konuya geçebilmek adına bu konuyu da tartışmaya boğmadan kapattım.

“AKP’yi eleştirme yarışı olmamalı”…

Hurşit Güneş’i bir konuda benimle paralel düşünür buldum. O da CHP Genel Merkezi ile parti içi muhalefetin “AKP ve Erdoğan’ı daha sert eleştirme yarışı” içinde bulunduklarını eleştirerek, iktidara yürüyen parti gibi davranılması gerektiğini söyledi.

“AKP ve Erdoğan’ı sert eleştirmek bize parti olarak bir şey kazandırmıyor. Parti kadrolarımız belki deşarj oluyorlar ama parti genel anlamda bir şey kazanmıyor. Oysa biz Parti olarak iktidara geldiğimizde ne yapacağımızı bıkmadan usanmadan anlatmalıyız. Çalışana, kadınlara, çiftçilere, esnafa, işsize, asgari ücretli için ne düşünüyor isek onları anlatmalıyız, Gerekirse 100 kere anlatmalıyız. Sadece iktidarın yolsuzluklarına odaklı söylemlerle girdiğimiz seçimde yanlış yaptık. 7 Haziran 2015 seçimlerindeki ekonomik söylemler doğruydu, şimdi yine öyle yapmalıyız. O zaman yeterince anlatamadık. Halkın kulağından çıkmamacasına kalıcı biçimde yerleşebilmesi için zamana ihtiyacımız vardı. Üzerimizdeki elbiseleri çıkarıp, iktidarı isteyen, iktidar için bütün donanımıyla hazır, planını, projesini yapıp yola çıkmış bir elbiseyi sırtımıza geçirmemiz gerekir”

Hurşit Güneş Türkiye’yi dolaşıyor…

Sedat Tatar ile ülkemizin pek çok ilini ilçesini gezmişler. Hep partililere gitmişler ve olumlu izlenimler almışlar. Yani Hurşit hocanın toplumda bir karşılığı var. Bakmayın ilimizde bazı kadroların çok ama çok fazla eleştirip, kaba tabirle adam yerine koymadıklarına. Diyarbakır, Mardin,Siirt,  Giresun, Ardahan, Erzurum, Bartın, Zonguldak, Kırklareli, Tekirdağ ziyaret ettiği illerin bazıları.

Sedat Tatar ile ilk kez tanıştım…

Gebze CHP eski ilçe başkanı Sedat tatar’ı ilk kez tanıdım. Akıllı, mantıklı konuşmasını bilen ayağı yere basan biri olarak tanıdım.

Gebze ile ilgili birkaç soru sorduğumda aldığım yanıtlardan vardım bu kanaate. Gebze’nin il olması konusuna nasıl bakıyorsunuz diye sordum. Milletvekili Tahsin Tarhan’ın il olma yönündeki ataklarını sordum. Tarhan’a hiç söz etmedi ince de olsa göndermede dahi bulunmadı. Özetle şunları söyledi; ”Gebze’nin tek başına il olmasının Gebze’ye hiçbir faydası olmayacağı kanaatindeyim. Gebze ancak 750 bin nüfusu bulup, Büyükşehir olmak kaydıyla il olursa doğru olan budur ve ben şahsen böyle düşünüyorum”.

Hurşit Güneş kimseyi eleştirmedi…

Elbette Hurşit Güneş ile yaptığımız sohbet sırasında hiçbir partili kişinin dedikodusunu yapmadık. Hurşit hoca bu konuya özellikle çok dikkat etti. Ne ilimizdeki siyasi kanat önderi kadroları, ne de Ankara’dakileri. Ancak düşüncelerine bakılırsa; gerek CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve gerekse potansiyel Genel Başkan adayı Muharrem İnce ile önemli ayrılıklar içinde bulunduklarını anlamak mümkündü.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑