Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

İnce ikna edemiyor ama yok sayılamaz…

13 Eylül 2018 Saat: 17:49

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı ve olağanüstü kurultay talep edip, Genel Başkan adaylığı düşünen Muharrem İnce’yi geçen akşam CNN’de Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programında izledim. Daha önceleri İstanbul Belediye Başkan adaylığı için adı geçtiğinde “Ben Cumhurbaşkanı adayıyım, 5 yıl sonra yine adayım. O nedenle İstanbul’a aday olmam” diyordu. İnce yine Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi ama “İstanbul’u kazanan Türkiye’ye kazanır” diyerek mahcup biçimde teklif edildiğinde İstanbul adaylığını kabul edeceğini ima etti. Ancak köprülerin altından çok su aktığı için artık Kılıçdaroğlu’nun onu aday göstermesini, sıfıra yakın ihtimal olarak görüyorum.

İnce’yi, 24 Haziran seçimlerinin son bir haftasında yaptığı o büyük mitinglerin etkisinde buldum. Egosunu çok fazla şişik, ayakları hala yerden kesik haldeydi. 24 Haziran gecesinin “kayıp saatleri” konusunda ikna edici değildi. O geceden bugüne kadar geçen süreyi iyi yönetemediğini kabul etmedi. Parti içi muhalefet konumunu sürdürürken, çoğunlukla nezaketini de bir kenara bıraktı. Bir politikacı için iddialı olmak iyi ve gerekli ancak İnce’de bunu aşan bir durum vardı.

“Kesinlikle inanıyorum”, “ Kesinlikle böyle olacak”, “Kesinlikle gelecek benim yanımda” Buna benzer cümleleri çok kurdu. Elbette insan önce inanacak sonra o uğurda azimli ve kararlı bir mücadele içine girecek ama İnce’nin ki bundan farklıydı. Biraz karakucak hali vardı. Bilimsellikten uzaklaşıp, ajitasyon dozunu yükseltti. Özeleştiriden ısrarla kaçınması dikkatimi çekti. Bir iki konuda özeleştiri yapmak zorunda kalınca da, kafasının ne kadar karışık olduğunu ortaya koydu. 10 üzerinden not vermeye kalksam, 5’ten yukarı veremezdim.

İnce’nin bütün bu olumsuzluklarına karşın, Kılıçdaroğlu ondan çok mu iyi? Kesinlikle değil. Sadece konjonktürel ve zamansal olarak ehven-i şer. Böylesi bir gerçeğe ve bu fotoğrafa karşın,CHP’ninİnce ve arkadaşlarından yararlanmaya mecbur olduğunu düşünüyorum. Kılıçdaroğlu ve CHP genel merkezi yerel seçimlerde İnce ve arkadaşlarını sürecin içine katmayı başarmalı. Onların olmadığı bir CHP eksiktir, durgundur, kaynaşamamış görüntüsü verir. Bu da parti içinde sinerji oluşumunu engeller. Kısaca İnce’yi hayalleri ile baş başa bırakıp, ondan ve arkadaşlarından yararlanma yoluna gidilmeli. Yoksa CHP’nin işi zor olacak ve üzerindeki ölü toprağını atamayacaktır.

Lastik-İş’te düğünler

ve çöp konteynırları…

Geçen gün bir düğün nedeniyle yolum Lastik-İş Sendikası’nın eski Gölcük Yolu üzerinde bulunan sosyal tesislerine düştü. Ana yoldan tesislere doğru yürürken çöp konteynırları aklıma geldi. Bunların tıka basa dolu olmasının hoş bir görüntü olmadığını daha önceki gidişimde görüp dile getirmiş ve düğün saatlerinde temizlenmesi gerektiğine dikkat çekmiştim. Acaba sesimi duyan olmuş mudur, diyerek şöyle bir sağıma baktım bir hafta öncesiyle hiçbir farkı yoktu. Yine ağzına kadar dolu ve düğüne gelen binlerce insanın gözü önünde çirkinlik abidesi olarak duruyorlar.

Kapıdan geçerken iki güvenlik görevlisi tanıyıp, “Ağabey yazını okuduk, eline sağlık. Biz her akşam 7.30 civarında hem de birkaç kez İzmit Belediyesi’ni arıyoruz. Gelin bu çöpleri alın diyoruz ama bizi dinleyen çıkmıyor. Kafalarına göre gelip alıyorlar” diyerek dertlerini dile getirdiler. Gerçekten anlamak mümkün değil. Bir gecede 5-6 düğün oluyor ve buraya her akşam binlerce kişi geliyor.Hepsi de bu çöplerin önünden geçiyor ve çirkin manzarayı görüyor. Yapılacak iş aslında çok basit; çöpler, düğünler başlamadan saat 18 veya en geç 18.30 gibi alınacak. İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bunu niye böyle düşünmez bilemiyorum. Herhalde bizim bilmediğimiz onların bildiği çok önemli bir gerekçeleri vardır. Kim bilir belki de, bu tıka basa dolu çöp konteynırları özellikle gözüksün istiyorlardır, ne kadar çöp kaldırdıklarını göstermek için. Ne bileyim bu mantıksızlığı başka bir şey ile bu izah edemiyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Milli Görüş misyonu ve 5 parti...9 Aralık 2019 Saat: 15:50
Partilerde yaşanan hareketlenme...8 Aralık 2019 Saat: 15:33
İzninizle...6 Aralık 2019 Saat: 16:00
Halk Ekmek’te gidişat…5 Aralık 2019 Saat: 16:09
Cami Dernekleri ve Yüksel Özdemir…4 Aralık 2019 Saat: 15:27
Tüm Yazıları
Yukarı ↑