Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

İttifaklar değişir mi, 3’ncü ittifak gelir mi?

22 Mayıs 2020 Saat: 15:31

Son 10 gündür Türkiye erken seçimle ilişkili olarak ittifakların değişip değişmeyeceğini dolayısıyla üçüncü ittifakın kurulup kurulamayacağını tartışıyor. Görünen o ki, bunlar önümüzdeki günlerde hatta aylarda daha çok tartışılacak. Aslında tartışmanın fitilini MHP ateşlemişti…
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın Bahçeli adına önce “3 Hilalin tek başına iktidarı artık zorunluluktur” demiş üç saat sonra ise “Cumhur İttifakı dimdik ayakta” diye bu paylaşımı düzeltmişti. Ama bu Cumhur İttifakı’nı değil Millet İttifakı’nı dalgalandırdı.
Akşener’in “Millet Masası kuralım” sözlerinin yarattığı tartışma bitmeden Kılıçdaroğlu da “Eğer baskın erken seçim olursa, DEVA ile Gelecek Partisi’ne milletvekili verebiliriz” dedi… Sonra Akşener de benzer sözler söyledi. İktidar cephesinde yaprak kımıldamaz iken, muhalefet cephesi hareketlendi.
Cumhur İttifakı…
Öncelikle belirtmek gerekir ki, Cumhur İttifakı’nda bugüne kadar ciddi bir sorun görünmedi. Ancak iktidarda olduğu için bütün icraattan AK Parti sorumlu. İyi de kötü de ona yazılıyor. MHP ise daha rahat. İktidar olanaklarından yararlanıyor ama olumsuzluklar ona pek yazılmıyor. Aksine AK Parti ile gönül bağı kopanların önemli bir kesimi (Bahçeli’nin Erdoğan’a verdiği desteğin yarattığı sempati ile) MHP’yi tercih ediyor. Dolayısıyla bu durum yapılan anketlere AK Parti’de eksilme MHP’de yükselme olarak yansıyor. Bunları elbette AK Parti kurmayları görüyor ayrıca MHP’nin politikaları bazen kendileri için siyasi alan genişletmede zorluk oluşturduğunu da fark ediyorlar…
Cumhur İttifakı’nın ortakları değişebilir mi? Bu imkansız değil… Nitekim bu nedenle Akşener’in bazı siyasi hamleleri MHP’nin yerine geçmeye talip olmak şeklinde yorumlanıyor.
Millet İttifakı…
Resmi ittifak CHP ve İYİ Parti’den oluşuyor. Ama SP ve HDP bu ittifaka destek verdi. Yeni kurulan DEVA ve Gelecek Partisi de muhalefet cephesinde duruş belirledi. Ancak bu cephe üçüncü bir ittifaka doğum yapabilir. Çünkü bu cephenin yumuşak karnı HDP. İktidar da bunu görüp HDP’ye yükleniyor ve CHP’yi buna sahip çıkmaya zorlayarak onun yanına itiyor. Bu da İYİ Parti’yi ittifaktan uzaklaştırıyor. Yani CHP, HDP ile baş başa kalacağı bir sürece zorlanıyor. HDP’nin ise “Bundan sonra şeffaf ittifak yaparız” şeklinde bir genel kurul kararı bulunuyor. Dolayısıyla Millet İttifakı cephesindeki gelişmeler Akşener’in tutumuna ve Kılıçdaroğlu’nun izleyeceği politikalara endeksli.
Üçüncü ittifak…
Üçüncü ittifak konusunu son bir yıldır düşünen ve bu konuda çaba sarf eden isim Akşener. Yani böyle bir ittifakın mimarı olmak istiyor. Peki kimler yer alacak? İYİ Parti, SP, DP, DEVA ve Gelecek Partisi. Bu durumda AK Parti MHP ile Cumhur İttifakı’nı sürdürür, CHP ise HDP ile baş başa kalır.
Babacan ve Davutoğlu muhalefet cephesinde CHP ile yan yana gösterilmekten rahatsız. Çünkü öyle yaptıklarında eski partileri AK Parti’den oy alamıyorlar. O nedenle bu iki yeni parti üçüncü ittifaka daha sıcak bakıyor. A, B ve C planlarıyla hareket eden Akşener de bunları hesap ediyor. Ana muhalefet CHP’nin yerini alabileceklerini düşündükleri anda üçüncü ittifakın doğumu gerçekleşmiş olur…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑