‘Yakma tesisinden yüzde 90 vazgeçilir’
CHP İzmit'te meclis listesi belli oldu
Durmaz, cinayetinde 2 kişi tutuklandı
Avukat katili için müebbet hapis
Radyo Çağdaş Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

İYİ Parti’deki gidişat üzerine…

11 Temmuz 2018 Saat: 17:28

İYİ Parti’yi kuruluş ve örgütlenme süreçleri içinden geçerken yakından izledim. İlimizdeki pek çok etkinliğini yakından takip ettim. Bunlara il binası açılışı ile İzmit mitingi de dahil. Başta Ankara olmak üzere pek çok ilde İYİ Partili arkadaşım var. Yani özetle çok uzaktan bakıp da üzerine analiz yaptığım bir parti değil. Bugüne kadar da, hakkında en fazla yazı kaleme aldığım bir parti konumunda.

Akşener’in liderliği…

Bunları hatırlattıktan sonra İYİ Parti’nin bugün itibarıyla nasıl bir gidişat içinde bulunduğunu anlatmaya başlayayım. Henüz çözüme kavuşturamadığı Kılıçdaroğlu-İnce ve kurultay meseleleri yüzünden herkes CHP’yi en karışık parti olarak görüyor. Oysa İYİ Parti ondan çok daha fazla karışık ve içten içe kaynıyor. Üstelik CHP, böylesi karışık ortamlara alışık hatta şerbetli olduğu için bu ortamdan güçlenerek çıkması yüksek ihtimal. Ancak aynı şeyleri yeni kurulmuş bir parti için öngörmek güç.İYİ Parti’yi ayakta tutup kimlik kazandıran ve ona rota çizen lideri Meral Akşener’dir. Akşener’in parti içindeki gücü zayıfladığında İYİ Parti’nin ruhu kaybolmaya başlar. Hele hele liderlikten uzaklaşması ihtimali bu partiyi çok aşağıya çeker. Her iki ihtimalin işaretleri ortaya çıkmaya başladığı için bunları açıkça yazmakta bir sorun görmüyorum.Buna; Millet İttifakı’nın bitirilmesi, Devlet Bahçeli’yi mecliste İYİ Parti milletvekillerinin gösterdiği olağanüstü saygı ve buna Akşener’in gösterdiği çok sert tepki ile bazı yöneticilerin iktidar partisine gönderdiği sıcak mesajlar örnek gösterilebilir. Tüm bunlar partiyi, kafası karışık ve gelecekte bazı sancılar yaşamaya aday konumuna getiriyor.

İYİ Parti’de üç grup…

İYİ Parti’de etkili olan üç grup oluşmuş durumda.Bir: Milliyetçilik kimliğini öne çıkaranlar. Bunlar MHP ile yeniden dirsek temasında bulunmayı savunuyorlar. İki: Eski merkez sağı temsil eden ve bu yolda yürümek isteyenler. Bunlar kendi aralarında çok örgütlü değiller Akşener’in varlığı sayesinde parti içinde çok güçlü görünüyorlar. İktidara muhalefet eden ve etmeyi savunanlar da bu grupta yer alıyor. Üç: İktidar partisi ile dirsek temasında bulunmayı arzulayanlar. Bu kesimin bir adım sonrasındaki hedefi AK Parti ile birlikte hareket edebilmek. Bütün bu grupları bir arada tutabilen tek isim partinin lideri Akşener. O nedenle Akşener’in zayıfladığı veya olmadığı bir durumda bu üç grubu bir arada tutmak mümkün görünmüyor.

Sonuç:

İYİ Parti ülke genelinde çok sancılı bir sürecin içinden geçiyor. Yeni bir parti için bunlar aslında çok olağan. Bir partinin partileşme sürecini tamamlayabilmesi için en az 2-3 seçimi yaşaması gerekiyor. Bu anlamda İYİ Parti’nin yerel seçimlerden sonra partileştiğinden söz edebileceğiz. Elbette bu sürecin Akşener ile birlikte aşılabilmesi elzemdir. Akşener’in olmadığı(henüz yüzeye vurmayan bir çalışma var) bir İYİ Parti’nin marjinalleşmeye doğru savrulması kaçınılmaz olur.

CHP’li vekil Hürriyet’i

kutluyorum…

CHP’nin birinci sırasından milletvekili seçilen Fatma Kaplan Hürriyet partisi tarafından TBMM Başkanlık Divanı Katip üyeliğine layık görüldü. Kırmızı plakalı makam aracına binecek. Hak etti mi? Bana göre fazlasıyla. Geçen dönem bu göreve getirilmişti ancak partisi vefasızlık ederek bir daha aday göstermemişti. O nedenle şimdi hak yerini buldu. Bir anlamda CHP, Fatma Hanıma borcunu ödemiş oldu.

Bir de Fatma Hanımın seçim sürecinde İYİ Parti’ye büyük bir fedakarlıkla gidişi var. Her ne kadar demokrasi adına denilse de yaklaşık iki aylık bu sürenin sıkıntılı ve zor bir süreç olduğunu düşünüyorum. Hatta bana gelen bilgilere göre bu 15 kişi CHP Genel Merkezi tarafından gözden çıkarılan isimlermiş. Ama bu konu kamuoyunda “Demokrasi kahramanları” mertebesine yükselince, iş tersine döndü ve milletvekilleri el üstünde tutulmaya başlandı. Aslında bizim Fatma hanımın çalışkanlığı ortadaydı dolayısıyla onu yok saymaya çalışmak büyük haksızlıktı.Gerçekten geçen dönem parlamentoda gösterdiği performansa baktığımızda Fatma Hanımın katip üyeliğe görevlendirilmesini çok doğal hatta olması gereken bir sonuç olarak görüp, kutluyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑