Metrekare başına 25 kg yağmur yağdı
AK Parti’nin yeni il yönetimi
TEM'de zincirleme kaza!
Büyükşehir 30 ayrı noktada teyakkuzda

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Kocaelispor için 280 kişi çok az değil mi?

10 Ekim 2018 Saat: 17:23

Projeyi MHP milletvekili Saffet Sancaklı önermiş, toplantıya Vali Hüseyin Aksoy ev sahipliği yapmış, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte ilimiz milletvekillerinin tamamı katılmıştı. Aralarına Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’u alıp verdikleri fotoğraf muazzam güzellikteydi. Birlik, beraberlik, dayanışma, kısaca ne ararsan her şey vardı. Dışarıdan biri görse kesinlikle kıskanırdı. Projenin esas amacı Kocaelispor’un maddi kaynak yaratmaktı. Bir rakam konmadı ancak, amaç transfer yapabilmesi için gerekli olan yaklaşık 7 milyon liranın bulunabilmesiydi. O fotoğrafa bakınca ben de umutlanmıştım.

Projeye gazete olarak elimizden gelen her türlü desteği verdik. Bununla yetinmeyip ayrıca arkadaşlarımlabankaya kadar gidip kampanyayakatıldık. Rakamlar her hafta başı açıklanarak kamuoyu bilgilendirildi. Her açıklanışında bir ayrı hüsran yaşadım ve “Bu amacına ulaşmayacak” sonucuna varmaya başladım. Ama bir umuttur deyip Pazartesi günleri yapılan açıklamaları(toplanan yardımın miktarının paylaşılması) her seferinde bizim spor servisine mutlaka soruyordum.

104 bin lira 280 kişiden

Hafta başında açıklanan rapor 104 bin 134 liraydı. Bugün itibarıyla kampanyanın başladığından bu yana iki ay geride kaldı. Ortaya çıkan rakam ilk gün verilen fotoğraf ile hiç uyuşmuyor. Hatta çok tezat duruyor. Bizim spor servisimizin müdürü Sefer Cüce’ye “Bu kadar parayı kaç kişi yatırdı?” diye sordum. Hemen Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintımar’ı aradı, aldığı cevap 280 civarında olmuş. Bendeki hüsran bu kez dip yaptı.Dün bizim spor servisimiz bunu “Halkın takımı yalnız kaldı” diye manşete taşıdı. İyi bir habercilik oldu. Ben de konuyu ele almadan edemedim.

Taraftarın sorumluluğu…

Ama bunun sorumlusu yalnızca o fotoğrafta yer alan vali, başkan ve milletvekilleri değil. Bunun sorumlusu kentimizde bulunan sanayiciler ve işadamları da değildi. Bence bunun sorumlusu stada gidip desteğini esirgemeyen binler, on binler. Böyle bir kampanyada önemli olan elbette toplanan paranın miktarıdır. Fakat kampanyaya kaç kişinin katıldığı da en az onun kadar önemlidir. Oysa 10 bin kişi adam başı benim gibi 20 TL yatırsaydı 200 bin lira yapardı. Sanayici, işadamı, siyasetçi eğer “10 bin kişi taşın altına elini sokmuş ama ancak bu kadar para toplayabilmişler” diye düşünebilseydi, onlar da mahcup olup ellerini ceplerine atarlardı. Sonuç olarak diyeceğim o ki; Bu kampanya şu an itibarıyla fiyaskodur. Ama bana göre esas fiyasko toplanan paradan çok katılım sayısının azlığındadır. Onun sorumlusu da hepimiziz yani biztaraftar. Kampanya 13 Kasım’da bitecek, yani bir ay daha var. Bu tabloyu değiştirmek için haydi son bir gayret diyelim.

Büyükşehir Fen İşleri,

Pembe Köşk ne olacak?

Pembe Köşk, İzmit’in Hacı Hasan Mahallesi’nde bulunan ve Tarih Koridoru projesi kapsamında yer alan tarihi bir bina.15 gündür bir cevap alamadığım için bununla ilgili soruyu üçüncü kez soruyorum. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Pembe Köşk’te çalışma niye durdu, akıbeti ne olacak? Aynı mahallede oturan komşular vermişti bana ilk bilgiyi. “Müteahhit pılı pırtısını toplayıp gitti” demişlerdi. Sabahları ve akşamları gazeteye gelip giderken önünden geçiyorum,geçtikçe de kontrol ediyorum. Hiçbir çalışma yok. Ne olacak diye mahalleli soruyor, ben de “yazdım ama cevap veren olmadı” diye sorumluluğu üzerimden atmaya çalışıyorum ama olmuyor. O nedenle Fen İşleri’ni Pembe Köşk konusunda sonuna kadar zorlamaya kararlıyım.

Hani trilyonlara varan bir rakam olsa, bu aksamayı biraz makul bulacağım. Ama miktar(ihale bedeli) sadece 769 bin lira. Üstelik restorasyonun önemli bir kısmı tamamlanmış durumda yani bir anlamda çoğu bitti azı kalmış gibi. Peki işler 15 gündür niye durdu, müteahhit niye çalışmıyor? İşin içinde ödeme zorluğu olacağına ihtimal vermiyorum. Çünkü Büyükşehir ekonomik sıkıntı var demeden, yaklaşık 2.5 katrilyonluk Gebze’deki metro projesini sürdürüyor. Ama Fen İşleri, patronu olduğu Pembe Köşk’teki inşaatın neden durduğunu izah etmiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑