Derince Belediyesi (Logo Altı)
Böke, ‘Kocaeli’de değişim rüzgarı görüyorum’
Başkan işkadınlarıyla buluştu
52 okulda onarım ihalesi
Fethiye Caddesi taştı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Selahattin Demirtaş
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

MHP, Bahçeli ve Aydın Ünlü…

17 Şubat 2017 Saat: 16:02

Ülke genelinde MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ilimizde ise İl Başkanı Aydın Ünlü en çok konuşulan, değişik çevrelerden en fazla eleştiri alan üç olgu konumunda. Siyaset sonuç almak üzere yapılan bir iştir. Gücünü iyi bilmek ve ondan sonra da bu gücü en iyi biçimde kullanabilmek siyasetin doğası gereğidir. Bazen konjonktür iyi değerlendirilecek, bazen birkaç adım sonrası iyi hesap edilecek ve bunların üzerine de ilkeli, kararlı bir duruş sergilenecek. Bunlar genellikle başarılı politikanın kıstasları olarak adlandırılır. İzlenen politikaların doğruluğunu en iyi ölçen mekanizmanın “zaman” olduğu da hiç unutulmamalı. Bütün bunları yan yana koyup sonra bir MHP’ye bir Bahçeli’ye ve bir de Ünlü’ye bakmak gerek kanısındayım.
Bahçeli ve MHP iktidara gizli ortak”…
İktidar partisi dışında hemen hemen bütün partiler MHP’yi dolayısıyla da Bahçeli’yi eleştiriyor. Bu eleştirilerin temelinde biraz da çok ters köşe olmalarının kızgınlığı, kontrpiyede kalmanın şaşkınlığı bulunuyor. Gündemden tamamen kalkmış iken Bahçeli’nin “Şu Başkanlık sistemini hele bir getirin de konuşalım. Şu fiili duruma bir çözüm bulalım” mealindeki sözleri ile gündemi belirleyip, kilit rol üstlenmesiyle başladı. Bu bir politika değişikliğiydi. Ama zamanlaması bakımından ve sayısal bakımından var olan gücün çok fazla üstünde bir güç kazanılması bakımından MHP’ye olağanüstü avantajlar kazandırdığı bir gerçek. Özetle Bahçeli ve MHP adeta “İktidarın gizli ortağı” oluverdi. 
Bahçeli ile MHP Genel Merkezi referandumdan evet sonucu çıkması halinde devletin içinde kadrolarına alan açma imkanı elde ederek 2002’den bu yana iktidardan uzak olmasının sıkıntılarını, zorluklarını gidererek tabanına moral yayabilir. Bu kazanım MHP için hiç azımsanmayacak bir büyük moral ve yorgunluk giderme aracı olacaktır. 
Bahçeli, 7 Haziran – 1 Kasım seçimleri arasında kaybettiği iki milyon oyu düşünerek stratejisini değiştirdi. Bahçeli muhtemelen şöyle düşündü; “Ben iktidarı eleştirdiğimde tabanım yanlış yapıyorsun diyerek 2 milyon oyu geri çekip iktidara vermiş ise bugünkü ortamda(referandumda) ben evet yerine hayır oyu vermeye kalksaydım da yine aynı miktarda oy kaybedecek ve bunlar yeniden iktidara oy vereceklerdi” Bahçeli’ye temel stratejisini değiştirmek zorunda bırakan işte bu mealdeki özeleştirisidir, partisinin tabanı ile ilgili yaptığı durum tespitidir.


Aydın Ünlü dik durdu…
Aydın Ünlü’ye gelince. Bahçeli’yi ve Bahçeli’nin kurmaylarını yani MHP’nin Genel Merkezi’ni hiç yalnız bırakmadı. Parti içi muhalefetin çok havalı olduğu, Bahçeli ile MHP Genel Merkezi’nin çok zor durumda kaldıkları dönemlerde Ünlü dik duruş sergileyerek açık destek verdi. O aylar ve o günlerde muhalefetin yanında yer almayanlar neredeyse ayıplanıyordu. Müthiş bir kamuoyu baskısı vardı muhalefetin lehine, Bahçeli ve ekibinin aleyhine. Böylesi dönemde Ünlü, Bahçeli’ye bağlılığını net biçimde açıklamakla yetinmedi kimi zaman kalkıp genel merkeze gidip moral ziyaretleri yaptı, kimi zaman Bahçeli ve partisinin kurmaylarını İzmit’e getirip gayet güzel ağırladı. Bütün bunlar politikada hem çok büyük bir risk hem de asla unutulmayacak vefa örnekleridir. Aydın Ünlü bunların hepsini yaptığı için Bahçeli ve ekibi siyasette var olduğu sürece kendisinin bu vefalı duruşunu asla karşılıksız bırakmayacaklarına inanmaktayım. Tam aksi durumda ise yani Bahçeli ve arkadaşları kaybettiğinde elbette Aydın Ünlü de kaybedecektir.
Referandum sonrası belli olur…
Referandum’dan evet sonucu çıkması halinde MHP’nin, Bahçeli’nin ve Aydın Ünlü’nün geleceği çok parlak olur. MHP’deki bütün muhalefet tasfiye olur ve onlar da gidip ayrı bir parti kurmak zorunda kalırlar. Yok eğer referandumdan hayır sonucu çıkar ise MHP ile birlikte Bahçeli ve Ünlü de kaybetmiş olur. Hayır çıktığında iktidar partisi çok fazla yara alacağı için MHP’nin alacağı yara gölgede bile kalabilir. Ancak hayır sonucu MHP’deki muhalefeti güçlendirir. Bahçeli ve MHP Genel Merkezi yerlerinde kolay kolay kalamazlar. Bugün izlenen politikaların doğruluğunu veya yanlışlığını ölçecek olan “zaman” kavramı referandumdan sonra devreye girecek ve MHP, Bahçeli ile Ünlü’nün siyasi geleceğine de yön verecektir kanaatini taşıyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑