Büyükakın (Logo Altı)
‘Çıkış zamanım mükemmeldi’
Akşener ve Kılıçdaroğlu Kocaelilere seslendi
Yaptıkları içkileri satmaya çalıştılar
Bakan Kurum, '4 Bin 900 riskli yapı belirledik'
İbrahim Bıyıklı Reklam

İyi Parti (Sağ blok Ana sayfa)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Seçimden sonraki fotoğraf...

25 Haziran 2018 Saat: 13:46

Düne kadar 24 Haziran seçimleri için analizler yapıp öngörülerde bulunduk. Bundan sonra sonuçlar üzerine yorumlarımızı konuşup, tartışacağız. Böyle bir sonucu üç aşağı beş yukarı öngörmüştüm. Ancak bundan rahatsızlık duyan etrafımda çok kişiyle karşılaşınca, onları üzmemek adına bu öngörümü tekrarlamaktan kaçınmaya başladım. Özetle demiştim ki; “Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda biter. Ama iktidarın dediği gibi yüzde 55-60 ve muhalefetin dediği gibi de yüzde 40’ın biraz altı biraz üstü olmaz. Yüzde 50’nin biraz üstünde(51, 52, 53gibi) sonuçlanır. Mecliste çoğunluğu ise AK Parti ancak MHP sayesinde elde edebilir”

Erdoğan ve AK Parti…

Recep Tayyip Erdoğan halkın oyları ile iki kez üst üste seçilen Cumhurbaşkanı unvanı elde etti. Bu çok büyük bir başarıdır. 16 yıl içinde girdiği 12 seçimi kazanan Erdoğan bu seçimle birlikte 13’ncü seçimini de kazanmış oldu. 5 rakiple yarıştı, sonuçların kestirilemediği bir dönemin içinden geçildi ve ikinci tur çok konuşuldu. Dolayısıyla kazandığı bu seçim bence en anlamlı olanıydı.

AK Parti’nin ders çıkarması gereken çok önemli bir fotoğraf çıktı ortaya. Erdoğan ile arasında puan farkı oluştu. 7 Haziran’a benzer bir tablo ile karşı karşıya kaldı. Bu, “Erdoğan’ın oyu her zaman AK Parti’nin üzerindeydi” demekle izah edilebilecek bir sonuç değil. Erdoğan’ın “Ders aldık” mealinde ilk açıklaması da bunu gösteriyor. AK Parti’nin bundan ders çıkarmaması halinde, yerel seçimlerde daha büyük bir hüsran ile karşı karşıya kalması kaçınılmaz olacaktır.

İnce ve CHP…

Seçimin tartışmasız ikinci yıldızı CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’dir. 45 günde olağanüstü performans gösterdi. Elbette Erdoğan kadar tecrübesi yoktu. Estirdiği rüzgara partisi ekstra bir katkı koyamadı. Hatta takip etmekte bile zorlandı. İnce, CHP seçmeni ile buluşup, kaynaşıp, bütünleşip parti yönetimlerinin önüne geçerek koştu. CHP’nin kadrolarına kazanma duygusu aşıladı. Seçimde başarı kazanmanın yolunu gösterdi. CHP eski model bir araba ile otobanda yol alırken, İnce son model arabaya seçmeni doldurup gaza basmış gibi göründü. Bu tablo CHP’de değişimin gerekliliğini ortaya koydu. CHP bundan sonra, Muharrem İnce tarzında bir konsepte geçip geçmemek konusunda kendi içinde bir hesaplaşma yaşayacaktır.

İYİ Parti’ye 15 milletvekili veren, Saadet Partisi adaylarına listelerini açan CHP’nin bu kadar verici üst yönetimini gören seçmen de sol refleks göstererek en az üç puan HDP’ye vererek barajı aşmasını sağladı. Bütün bunları önümüzdeki süreçte,CHP kendi içinde sorgulamaya mecbur kalacaktır.

Bahçeli ve MHP…

Bu seçimin yıldızlarından biri de MHP ve onun lideri Devlet Bahçeli’dir. Seçimlerin sürecinin başından bu yana “AK Parti tabanında bulunan memnuniyetsiz bir bölüm(1-3 puan arası) MHP’ye oy verecek” diyordum. MHP’nin bittiğini, yok olduğunu, bu seçimlerde hiç bir varlık gösteremeyeceğini söyleyenlere hep itiraz etmişimdir. Bu tespit, benim öngördüğümden daha yüksek oranda gerçekleşti. Bahçeli’nin Cuma akşamı bir televizyon programında “MHP eğer HDP’nin altında kalırsa bu Millete yazıklar olsun” mealinde yaptığı açıklama, çıkan sonuç üzerinde etkili oldu. Önümüzdeki süreç için MHP, ittifakın parçası olmaktan çıkarak koalisyon ortağı düzeyine erişmiştir.

İYİ Parti ve Akşener…

Bir senesini dahi doldurmayan yeni bir parti olarak İYİ Parti’nin elde ettiği sonucu başarı olarak görüyorum. Ancak kendileri böyle görmüyorlar. Çünkü İYİ Parti önce Akşener’in ikinci çıkacağına sonra da Erdoğan’ı yeneceğine kendisini endekslemişti. Kuşkusuz bu durum bir moral bozukluğu oluşturdu. Akşener, Abdullah Gül projesinin önünü kesti ama Muharrem İnce fırtınasının önüne geçemedi. Son 20 gün içinde İnce’nin tırmanışı ile birlikte Akşener ve İYİ Parti’de gerileme başladı. Yüzde 10’lar dolayında aldığı bir oy miktarı ile bu ülkede bir karşılığı olduğunu ortaya koydu. Bundan sonra İYİ Parti yol haritasını gözden geçirmek zorunda. Ya gerçekten merkeze oturmak için mücadele edecek veya milliyetçilik reflekslerini öne çıkaracak. İkinci seçenekte işinin daha zor olduğu görünüyor. Çünkü içinden çıktığı MHP, tahminlerin aksine yüksek performans gösterip iktidar ortağı konumuna erişti. Ayrıca Akşener’in liderliği parti içinde tartışma konusu olursa ona da şaşırmayacağım.

HDP ve Demirtaş…

Bu seçimin diğer bir yıldızı olan HDP, yatıp kalkıp CHP’ye dua etmeli. Başka türlü barajı aşamazdı. Ama onlar da Muharrem İnce’ye oy vererek bunun karşılığını vermeye çalıştı. Demirtaş’ın aldığı oyun partisinin altında kalması bunun en güzel kanıtıdır. HDP bundan sonrasında, Türkiye partisi olma iddiasını ortaya koyabilirse CHP ile arasındaki etkileşim artarak sürebilir.

SP ve Karamollaoğlu…

Bu seçimde umduğunu bulamayan partilerden biri de Saadet Partisi’dir. SP dışa açılabilmeyi yani öteki mahallelere ulaşabilmeyi bu seçimde de başaramadı. Kapalı devre yayında kaldıkça, kendisini yenileyemiyor. Dolayısıyla ittifak ile baraj sorununu aşmış olmasına rağmen seçmenden yine gereken teveccühü göremedi. Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu adaylar arasında en yaşlısıydı ve SP onu Bilge insan olarak lanse etti. Bu nedenle yeniyi ve gençliği yakalayamadı. SP şüphesiz bu ülkenin en çok badire atlatan Milli Görüş misyonunun temsilcisidir ve her zaman var olacaktır. Ama kapalı devre kaldığı sürece ne bir adım uzar ne de kısalır.

Sonuç:

Bu seçimde görüldü ki; Erdoğan ve İnce yeni sisteme(Başkanlık) geçmiş ancak partiler geçememiş. Partileri ile aralarındaki mesafeler er veya geç çözülmek zorunda.Çünkü Başkanlık sistemine geçilmiş ve Amerikanvari seçimlere doğru gidiş başlamıştır. Seçimin yıldızları sırasıyla Erdoğan, İnce, MHP ve HDP idi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑