AK Parti seçim haritası için buluştu
Eğitim Bir Sen’e Keleşoğlu aday
CHP’nin ağır topları buluştu
Başkan, canlarla oruç açtı
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

SADUN ÇETİN
SADUN ÇETİN

Yürüyüş Yolu’na bakım ertelendi mi?

16 Mayıs 2018 Saat: 16:48

Gerçekten dilimde tüy bitti. Son bir yıldır sürekli hatırlatıyorum. Bazen “Ne olur şuraya bir el atın. Allah rızası için Yürüyüş Yolu’na bir bakım yapınız” diyerek yalvardığım da çok oldu. Üzerinde akşamları yürüyüş yaptığım için, gördüğüm manzaradan yalnız ben rahatsız olduğum sanılmasın. Tanıyan herkestenşikayet alıyorum. Yolumu kesip, dertlerini dile getirmemi rica ediyorlar. Kaldı ki burası alelade bir yer değil, üzerinden her gün on binlerce insanın geçtiği, İzmit’in simgesi bir güzergah. Neden bu kadar öksüz bırakıldığını, niye bunca zamandır ilgi gösterilmediğini hala anlayabilmiş değilim.

Yürüyüş Yolu’nun sıkıntılarını kısaca özetlemek gerekirse; Zemin yamalı bohçaya döndüğü için görüntü çok çirkin. Hadi çirkin görüntüyü geçelim, yerinden çıkar parkeler değiştirilmediği için insanlar yağmurlu havalarda yürürken üzerlerine sıçrayan çamurlardan bıkmış vaziyetteler. Hele hanımların öfkesi tam anlamıyla had safhada. Çünkü onlar topuklu ayakkabıyla yürüyebilmek için akrobasi yapmak zorunda kalıyorlar. Yürüyüş Yolu’nun ikinci büyük derdi ise aydınlatmanın yetersizliği. Akşam hava karardığında, bastığın yeri görerek burada yürümek imkansız. Çalışan veya çocuğunu okuldan alıp evine götürmek isteyen hanımlar için aydınlatmanın elden geçmesi elzemdir.

“Proje hazır. Bakıma alınacak” sözlerini birkaç aydır duyuyorum ama henüz bir ilerleme görmedim. Korkum, seçim nedeniyle “halk rahatsız olacak” diye ertelenme ihtimalidir. Oysa planlı, programlı ve şehri yormayan bir anlayışla bu yaz aylarında o proje hayata geçirilebilir diye düşünüyorum.

Esnaf Odası’nda

nefes kesen yarış…

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin geçen hafta sonu yapılan kongresi adeta nefes kesen bir yarışa sahne oldu. Kazanan Durmuş Yılmaz dün mazbatasını aldı. Gündemin yoğunluğu nedeniyle bu kongreyi ele alabilmem ancak bugün mümkün olabildi. Oy kullanabilme hakkı bulunan 403 kişiden 379’nun oy kullandığı kongrede Durmuş Yılmaz 196 oy alıp seçimi kazandı. Mustafa Kurt ise 183 oyda kalarak seçimi kaybetti. Bu kongrenin ele alınıp değerlendirilmesi gereken pek çok özelliği bulunuyor. Efsane başkan Kemal Kaya’nın bırakması, kongreye katılımın çok yüksek sayıda gerçekleşmiş olması ve kazanan ile kaybeden aday arasındaki 13 oy fark bulunması gibi...

Kemal Kaya…

Kemal Kaya 27 yıl boyunca birliğin başkanlığını yaptı. Bu dönem aday olmayıp, yerine yıllardır birlikte çalıştığı Durmuş Yılmaz’ı işaret etti. Kaya ile karşılaştığımız ortamlarda birlikten ve seçimlerden söz açılınca, bu dönem yeniden aday olmayıp görevini sonlandıracağını söylüyordu. Bu sözünü tuttuğu için Kaya’yı takdir ettim. Anlı şanlı çok siyasetçi veya STK başkanı gördük, bir daha aday olmayacağını söylediği halde “genel isteğe dayanamadım” diyerek yeniden aday olduğunu. O nedenle Kemal Kaya sözünün eri olduğunu ortaya koydu. Yaklaşık 30 yıldır tanıyıp, sevip saydığım biridir. Hatta Kemal ağabey diyecek kadar da hukukum vardır. Hiçbir yanlış işe ne kendisini ne de temsil ettiği birliği bulaştırdı. Herkese örnek olacak nitelikte tertemiz bir 27 yıl hizmet etti.

Katılım yüksekti…

Siyasi partiler, odalar, STK’lar hatta hemşeri dernekleri bir kongre yaptı mı hemen katılım oranına bakarım. Çünkü bu oran o kurumun üyeleri tarafından ne kadar sahiplendiğinin en güzel göstergesidir. Eğer üye iki yılda bir(genellikle) yapılan kongreye gelmemiş ise o üyenin derneğe bir faydası olmaz. Üye yöneticisini seçme iradesi ortaya koymalı bununla yetinmeyip yöneticisini yeri geldiğinde desteklemeli yeri geldiğinde eleştirebilmeli. Böyle olunca o dernek dinamik olur, kendini sürekli yeniler ve güçlü olur. İşte bütün bu nedenlerden dolayı Esnaf Birliği’nin kongresine katılımın yüksek(403 kişiden 379’u katılmış) olmasını olumlu buldum.

13 oy fark…

7 üye kalkıp tercihini Durmuş Yılmaz’dan yana değil, Mustafa Kurt’tan yana yapsaydı, o kazanacaktı. Bu kadar nefes kesen bir yarış gösteriyor ki; artık bu kurumda çok ciddi bir muhalefet var. Eğer muhalefet doğru yerde durup, doğru işlere destek olursa yönetimi daha iyi çalıştırır ve kazanan bütün esnaf olur. Bu anlamda ben, aynı zamanda Otobüs ve Minibüsçüler Kooperatifi’nin de başkanı olan Mustafa Kurt ve arkadaşlarına güveniyorum. Kazanan Durmuş Yılmaz ve arkadaşlarına da başarılar dilerim.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑