Nine ve torunu takla attı!
‘Yakma tesisinden yüzde 90 vazgeçilir’
CHP İzmit'te meclis listesi belli oldu
Durmaz, cinayetinde 2 kişi tutuklandı
Radyo Çağdaş Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sağlık

Sağlıklı çocuk menüleri Maide’de

Besin Der ve Büyükşehir Belediyesi ve ona bağlı Antikkapı A.Ş. ile birlikte Türkiye'de ilk kez uygulanacak sağlıklı çocuk menüleri uygulaması Maide Kafe ve Restoran’da başlatıldı

10 Temmuz 2018 Saat: 14:54
Sağlıklı çocuk menüleri Maide’de
Sağlıklı çocuk menüleri Maide’de

Kerim ÇELİK - Bilinçli Ebeveyn, Sağlıklı İdeal Nesiller Derneği(Besin Der) ve Büyükşehir Belediyesi ve ona bağlı Antikkapı A.Ş. ile birlikte Türkiye'de ilk kez uygulanacak sağlıklı çocuk menüleri uygulaması Maide Kafe ve Restoran’da başlatıldı. Uygulamanın tanıtımı Maide Kafe ve Restoran’da gerçekleştirildi.

YOĞUN KATILIM

Tanıtım toplantısına Antikkapı A.Ş Genel Müdürü İslam Yücel, Kocaeli Üniversiteri(KOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı başkanı Doç. Dr. Filiz Çizmecioğlu ve Antikkapı A.Ş İşletmeler Müdürü Memiş Mert Üstün Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti(KOGACE) Başkanı Çetin Gürol, Besin Der Kurucu Başkanı Ercan Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi.

‘GÜNÜMÜZ ÖLÜM SEBEPLERİ...’

Tanıtım toplantısında konuşan Besin Der Kurucu Başkanı Ercan Kaplan açıklamasında, “Tarihte ölüm sebepleri kuraklık, volkanik patlamalar, hayvan saldırıları, savaşlar, buzul çağları, kıtlıklar vb. sebepler olurken, günümüzde ölüm sebepleri daha çok metabolik hastalıklar (obezite, diyabet, kalp, tansiyon gibi), kanser ve benzeri hastalıklar, kazalar vb. sebeplerle olmaktadır” sözlerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DE BİR İLK UYGULAMA’

“Temiz beslenme, doğal beslenme, helal beslenme, sağlıklı beslenme vb. kavramlar son yüzyılın, özellikle de son 10 yılın moda kavramları haline geldi” diyen Kaplan, “Çünkü artık anladık ki, kendi kendimizi ve çocuklarımızı zehirliyoruz. Biz de Besin Der olarak gelecek nesillerin sağlıklı olabilmesi ve sağlıklı alışkanlıklar edinebilmesi adına bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergilemeye devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ona bağlı Antikkapı A.Ş. ile birlikte Türkiye'de ilk kez bir uygulamaya imza attık” diye konuştu. 

‘ÜÇÜNCÜ BİR SEÇENEK SUNMAK İSTEDİK’

Kaplan sözlerini, “Ülkemizde tüketilen yemeklerin yüzde 40’dan fazlasının, şehirlerde yüzde 60’dan fazlasının ev dışında yenildiğini ve böyle bir kültür geliştirildiğini görüyoruz. Çocuğunu sağlıklı beslemek isteyen bilinçli ebeveynler bir tercih yapmak zorunda kalıyorlardı, ya çocuklarını böyle bir sosyalliğin dışında tutmak ya da istemeden de olsa çocuklarına ev dışında sağlıksız olduğunu bildiği yiyecekleri yedirmek. Biz Antik kapı A.Ş. ile birlikte bu ebeveynlere üçüncü bir seçenek sunmak istedik, ayrıca çocuklara da şunu göstermek istedik ki, sağlıklı yiyecekler de lezzetli olabilir” şeklinde sürdürdü.

‘KATKI MADDESİ VE KORUYUCU YOK’

Antik kapı A.Ş. Genel müdürü Sayın İslam Yücel ile birlikte oluşturduğumuz sağlıklı çocuk menülerini, Besin Der profesyonelleri (doktor, diyetisyen, gıda mühendisi, pedagog) onayladı. Bir diyetisyen, bir baba olarak şunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliyorum ki, bu menülerde çocuklarımıza sunulan hiç bir besinde katkı maddesi, koruyucu, trans yağ, nişasta bazlı şeker, gdo'lu ürün bulunmamaktadır. İnşallah bu uygulama özel sektöre de örnek olur ve gittiğimiz her mekanda çocuklarımıza sağlıklı besinler bulabilme imkanını yakalarız.

‘BİR ÇOCUK KURTULURSA DÜNYA KURTULUR’

Kaplan sözlerinin sonunda şu ifadeleri kullandı: “Bizler bu menüleri test ettik ve onayladık ama asıl test etmesi gerekenleri bugün aramızda görüyoruz, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı başkanı Doç. Dr. Filiz Çizmeci (kendisi derneğimizin kurucu üyesidir) ve ekibi küçük melekleri ile birlikte buradalar. Şimdi onların onayına sunalım istiyoruz. Sağlıklı ve güzel bir gelecek için hepimiz bir şeyler yapmalıyız. Bir çocuk kurtulursa dünya kurtulur.“

‘MALİYET HESABINDA MENÜLER DÜZENLEDİK’

Ardından konuşan Antikkapı A.Ş Genel Müdürü İslam Yücel, “Bizim Antikkapı Restoran olarak çeşitli projelerimiz bulunuyor ancak bu projemiz bir ilk ve bizim için çok önemli. Özel sektör yemek sektöründe çok çok iyi işletmelerimiz mevcut. Fakat biz vatandaşımıza ve kamu adına ticari çıkar gözetmeksizin böyle bir proje oluşturduk. Birincisi şehrimizin bir yöresel lezzete ihtiyacı olduğunu gözlemledik ve bununla ilgili istekler aldık. Yöresel lezzetler ile ilgili bir menümüz olacak, aylık iki aylık, sezona göre menülerimiz oluşacaktır. Sosyal belediyecilik anlamında, esnafımızı rahatsız etmeden, her keseye ve her kişiye ulaşmak adına maliyet hesabında menüler düzenledik. Son olarak çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi ve bu alışkanlığı gelecek kuşaklara aktarabilmek adına böyle bir çalışma yapmayı amaçladık. Umarım amaçlarımızda başarıya ulaşırız” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑