Metrekare başına 25 kg yağmur yağdı
AK Parti’nin yeni il yönetimi
TEM'de zincirleme kaza!
Büyükşehir 30 ayrı noktada teyakkuzda

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Sağlıklı Gözler İçin Güneş Gözlüğü Kullanmanın Önemi

Güneş gözlüğü seçimi yapmak çok önemlidir satın alınacak gözlüklerin yüz ile uyum içerisinde olması, yüze oturmuş bir gözlük, istenen seviyede koruma sağlayacaktır

11 Ekim 2018 Saat: 11:00
Sağlıklı Gözler İçin Güneş Gözlüğü Kullanmanın Önemi
Sağlıklı Gözler İçin Güneş Gözlüğü Kullanmanın Önemi

Araba kullanıcıları güneş gözlüğü seçiminde daha dikkatli olmalıdır. Yüzdeki çerçevenin üst kısmı  kirpiklere dokunmayan bir gözlük tercih edilmelidir. Polarize cam gözlük daha pahalıdır ve gözleri camdan korur ve açık havada ve güneş altında uzun süre harcayanlar için en uygun camdır. Yaşam tarzları veya çalışmaları için uzun süreli açık havada, göz bölgesini tamamen kapatan bir çerçeve seçilirse gözleri tamamen UV ışınlarından korur; ayrıca toz, toprak ve polen gibi alerjenleri göz alanından uzak tutar. Yaygın olarak halk arasında kolormatik olarak yayınca anılan orjinal ismi  fotokromik gözlük, yeterli düzeyde UV korumasına karşın aniden camların koyu renk alması trafik kazalarına sebep olabileceği için araç kullanımında tercih edilmemelidir. Bu, farklı parlaklık seviyelerine hızlı adaptasyonu olması sebebiyle araç kullanımı gibi işlevleri güçleştirebilir. "

Neden güneş gözlüğü gereklidir?

Güneş gözlüğü kullanmama sonucu olarak, gözlerde ve UV ışınlarına maruz kalan çevredeki dokularda birçok farklı hastalık tetiklenebilir. Katarakt hastalığı oluşumunu hızlandırılabileceği veya katarakt ilerlemesinin güneş ışığına çok maruz kalmanın sebep olabileceği gözlemlenebilmektedir. Güneşten yayılan ultraviyole ışınları yıllar boyunca retina tabakasına zarar verebilir ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilen makula dejenerasyonu problemi için temel oluşturabilir. Tüm bu sıkıntılara dahil edilirse, gözün yüzeyini kaplayan membran dokusu , güneş ışığının etkisi altında gözün şeffaf tabakası olan kornea yüzeyine doğru büyüyebilir ve pterjiyum göz hastalığına neden olabilmektedir. Güneş ışınları, göz ve göz çevresindeki cildi de etkisi altına alarak dokuların kanser hastalığına yakalanmasına da sebep olabilir. Çok fazla güneş ışığına hassas olan insanlar, gözlerin sürekli kısılması ile , yaşlanma belirtileri hızlanacak karga ayaklarının oluşumu gibi kozmetik sorunlara neden olabilmektedir. Çocukların gözleri daha narin yapıya sahip olması nedeniyle güneş ışınlarından korunması önemlidir.

Sağlıklı Gözler İçin Nasıl Gözlük Kullanılmalı?

Kullanıcılar gözlük seçimine dikkat etmelidir. Ayrıca kaliteli cam kullanan gözlük çerçevelerinden yararlanmak sağlıklı kalabilmek için bir anahtardır.

Optik AVM yazılardaki satılan ürünlere online alışveriş üzerinden ulaşılabilir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑