Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

Seka’da açıklanamayan yıkım iddiası!

CHP İl Yönetimi önceki gün yaptığı açıklama ile İzmit Belediye Meclis Üyesi Ali Haymanalının Anıtlar Kuruluna şikayeti üzerine ortaya çıkan Sekadaki bazı şüpheli bina yıkımlarıyla ilgili Büyükşehir

5 Mart 2011 Saat: 14:42

CHP İl Yönetimi önceki gün yaptığı açıklama ile İzmit Belediye Meclis Üyesi Ali Haymanalı'nın Anıtlar Kurulu'na şikayeti üzerine ortaya çıkan Seka'daki bazı şüpheli bina yıkımlarıyla ilgili Büyükşehir'i olayların üzerine gitmemekle suçladı.

'SEKA KENT HALKINA HEDİYE EDİLMİŞTİ'
CHP İl Binası'nda önceki gün yapılan açıklamaya CHP İl Yönetimini temsilen İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya ve Yavuz Ulugün katıldı. Açıklamayı okuyan Yalçın Kuşkan, "CHP Seka anlamında oldukça hassas. Yaklaşık 600 bin m2'lik alan için Erdemir tarafından 18 milyon dolar ödenmiş olması ve zamanın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "Parayı veren düdüğü çalar" demiş olmasına rağmen, toprak altındaki kalıntıların böylesi bir yatırımı engelleyeceğini gören Erdemir'in korkup çekilmesiyle Seka İzmit, kent halkına hediye edilmişti. Seka çalışanlarını koruyamamış ama en azından bu kentteki birçok kişi gibi boğazından Seka lokması geçmiş insanlar olarak, alanın kente kazandırılmasında etkin rol oynamıştık" dedi.
HANGİ YEŞİL, DENİZ, TARİH ?
Bölgede yeşil deniz tarih sloganı ile yola çıkan AK Parti'nin seçim sonrası bunun tam tersi bir yaklaşım sergilediğini söyleyen Kuşkan, "Başbakan Erdoğan'ın kent halkına hediye ettik sözleri sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu'nun alanla ilgili şu sözleri kentteki billboardları günlerce süslemişti "Yeşil, Deniz, tarih" demişlerdi ancak tescilli ağaçları bile koruyamadılar. Nasıl olduysa çok başarılı olduğunu iddia ettikleri Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne rağmen bu ağaçlar çürüdü ve şimdi kesilsin istiyorlar. Deniz demişlerdi ama bu kadar büyük bir alanın kıyısında ne hikmetse ihtiyaç duyup denizi doldurdular. Tarih demişlerdi ama şimdi yeterli kazı ve sondaj çalışmaları yapmadan üzerinde çok sayıda çeşitli yapılaşmaları gerçekleştirmek istiyorlar. Raylı taşıma dediler, yerel seçim öncesi vaatler verdiler ama sonra fikir değiştirip alana otopark misyonu yüklemek istiyorlar" dedi.
'BİNALAR YIKILIYOR, BİLMİYORUZ DİYORLAR'
Açıklamasının devamında Anıtlar kurulunca tescilli ancak sehven yıkılan 3.Kağıt Fabrikası'nın kuzeyi yerine daha sonra Terminal yapılan 4.Kağıt Fabrikasının yanı sıra yine aynı şekilde yıkılan bir adet konut hakkında ilgili yönetimleri bilgi vermemek ve olayın üzerine gitmemekle suçlayan Kuşkan, "Bu binaların kim tarafından ve nasıl yıkıldığı hakkında bilgi vermiyorlar, suç duyurusunda bulunmuyorlar, soruşturma yapmıyorlar. Ama bilmiyoruz diyebiliyorlar" ifadelerine yer verdi.
'İMAR DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞIYIZ'
Alanda herhangi bir imar planı değişikliğine karşı olduğunun altını çizen Kuşkan, "Bu alanda İstanbul Gazhane ya da Bursa Merinos Fabrikası örneklerinde olduğu gibi SEKA kültürünü yaşatacak bir müzenin derhal yapılmasını vazgeçilmezliğinin yanı sıra 1939'dan bu yana bölgede çıkan antik bulguların bugün İstanbul, Bursa, İzmir, Atina, Londra ve Paris'teki müzelerde sergilendiği artık herkes tarafından bilinmektedir. Alanda alelacele koruma amaçlı imar planının bu şekilde değişikliğine, yapılacak yeni terminallerle alanın önemli bir kısmının 24 saatlik otopark alanı olarak işlevlendirilmesine karşıyız" şeklinde konuştu.
'ARKEOLOJİK ÇALIŞMALAR BAŞLATILMALI'
Bölgede karşı oldukları ve destekledikleri çalışmaları da açıklayan Kuşkan şunları kaydetti:
"Mannesman dahil tüm alanda arkeolojik ve sondaj ve açmalar gerçekleştirilip bilimsel sonuçlar alınmadan yapılacak her türlü yapılaşmaya, alanda mevcut yapılara işlev yüklenmesinde, tarihi kentler birliği'nin öngördüğü gibi kent halkı ve STK'ların görüşlerinin alınmamamasına şiddetle karşı olduğumuzu alanda seka kağıtçılık müzesinin vakit geçirilmeden oluşturulmasını, birinci derece sit alanı jeo radar verileri ışığında derhal genişletilmesini ayrıca arkeolojik çalışmaların derhal başlatılarak kentimizin hak ettiği kültürel ve ekonomik mirasın ortaya çıkmasını istiyoruz."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑