Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sağlık

Seka Devlet’te kadın sağlığı

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası Nedeniyle Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy, Seka Devlet Hastanesi kadın çalışanlarıyla bir araya geldi

6 Nisan 2019 Saat: 13:15
Seka Devlet’te kadın sağlığı
Seka Devlet’te kadın sağlığı

Kadınların sağlığını koruyarak yaşam kalitelerini arttırmak, kanser ve kanserden korunması farkındalığını artırmak amacıyla Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un Koordinatörlüğünde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Kocaeli Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” ilimizde başarı ile sürdürülüyor.
PROJENİN AMAÇLARI
Bu proje kapsamında; 20 yaşından itibaren tüm kadınlara, meme kanserinin erken tanısında çok önemli olan kendi kendine meme muayenesini yapmasını öğretmek ve her ay uygulanması sağlamak, Aile Sağlığı Merkezleri ile KETEM’lerde ücretsiz uygulanan meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserleri tarama hizmetleri konusunda bilgilendirmek ve bu hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak, kadın üreme sağlığı, menopoz, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemini anlatmak, fiziksel aktivite, obeziteve diyabetten korunmak için neler yapılması gerektiği konusunda kadınlarımızı bilinçlendirmek, organ bağışının toplum için önemini anlatmak, kadınları şiddete uğradığında, uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında ya da böyle bir duruma tanıklık ettiğinde başvurabileceği kurum ve kuruluşlar ile 6284 sayılı Kanun hakkında bilgilendirmek amaçlanıyor.
YOĞUN KATILIM
Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy tarafından 23 Ekim 2017 tarihi itibariyle ilimizde başlatılan ve bu güne kadar İl genelinde 15- 69 yaş arası 376 bin 641 kadına ulaşılarak proje ile ilgili verilen eğitim, % 100’e ulaşana kadar devam edecek. Eğitim sonrası da takipler devam etmekte, anormal bulgu tespit edilen kadınlarımız tanı ve tedavi işlemleri için ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilip, takip ve tedavileri yapılıyor. Bu doğrultuda 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında Seka Devlet Hastanesi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Hülya Aksoy’un yanı sıra İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Seka Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Sadullah Kıvanç Tunç, Başhekim Yardımcıları, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Bilal Yavuz Demirkaya, Seka Devlet Hastanesi kadın personeli ve çok sayıda stajyer öğrenci katıldı.
‘UYGULAMAK ÇOK ÖNEMLİ’
“1-7 Nisan Kanser Haftası” farkındalık çalışmaları kapsamında Seka Devlet Hastanesi kadın çalışanlarıyla bir araya gelen Hülya Aksoy, yapmış olduğu konuşmalarında; “Eminim hepiniz burada anlatılacak konuları çok iyi biliyorsunuzdur ama bir kez de biz hatırlatalım istedik. Bazı şeyleri bilmek yetmiyor bunları uygulamak da çok önemli. Bu projeyi başlatırken bir amacımız vardı ve bu da kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda ve belirli konularda bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmaktı. 370 bini geçtik yani %50’yi geçmiş durumdayız. Projemiz hızla devam ediyor. Sizlerin de her türlü katkısını beklediğimizi belirtmek istiyorum” dedi.
BİLGİLENDİRİCİ BROŞÜR VE VİDEOLAR
Konuşmaların ardından, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İnci Sobitarafından kadınlarımıza, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, 6284 Sayılı Kanun ve kadına yönelik şiddet, sigara, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının zararları konularında eğitim verildi, kendi kendine meme muayenesini anlatan video gösterimi yapıldı ve bilgilendirici el broşürleri dağıtıldı. Kadınlar tarafından yoğun ilgi gören program katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Seka Devlet’te kadın sağlığı

Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy

Seka Devlet’te kadın sağlığı

Toplantıya kadın çalışanların ilgisi yoğun oldu.

Seka Devlet’te kadın sağlığı

Hülya Aksoy, hastane personeli tarafından kapıda karşılandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑