Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Simide rötarlı zam

Kasım ayının son günlerinde 1.20 TL’ye satılması onaylanan simit, yaklaşık 1.5 ay 1 TL’den satılmaya devam etmişti.

1 Ocak 2014 Saat: 21:17
Simide rötarlı zam
Simide rötarlı zam

Odanın ve simit satıcılarının çekişmesinden doğan bu durum yeni yılda odanın lehine sonuçlandı: Artık simit 1.20 TL

 

Kocaeli Pastacılar ve Tatlıcılar Odası’nın Kocaeli Esnaf Odaları Birliği’ne zam başvurusu yapması üzerine başlayan simit zammı süreci yeni yılda noktalandı. Bu başvuru üzerine kasım ayı sonunda bir araya gelen ve simit zammında 20 kuruşta anlaşan taraflar, vatandaşın bu rakama tepki vereceği düşüncesiyle simidi 1 TL’den satmaya devam etmişti. Bu süreç yeni yılın gelmesiyle birlikte odaların lehine sonuçlandı. Böylece simitçilerin zamma tepki olarak ekmek teknelerine astığı ‘Simit 1TL’ yazılı afişler de simit tezgahlarından kaldırıldı. 1 TL ile simit tezgahına giden vatandaşlar, uzun süre uygulanmayan simit zammını şaşkınlıkla karşıladı.

‘SATIŞLAR DÜŞECEK’

Simit tezgahının çalışanları ise duruma tepkili. Uygulanan zammın yerinde olmadığını ifade eden satıcıları satışların büyük düşüş yaşayacağında hem fikir. “Zamma gerek yoktu, gereksiz bir zamdı. Vatandaşın alım gücünü daraltıyorlar. Zaten satın alma gücü zayıf. Asgari ücretin komik zammına karşılık simide, pideye ve diğerlerine zam yapıyorlar. Emekli desen hali perişan. Bu gün diğer günlerden daha az simit aldık, çünkü satışın az olacağını biliyoruz. 50 tane alıyorsam bu gün 30 tane aldım. Düşüş mutlaka yaşanacaktır. Tepki veren de oluyor, sesini çıkartmayıp alan da oluyor. Tabi yapacak bir şey yok, izleyip görüyoruz” diyen bir satıcı satışların düşeceğini tahmin ettiği için aldığı simit sayısını yüzde 25 azaltmış durumda.

‘ÇOK ÇABALADIK AMA OLMADI’

Simit zammına karşı çıkan başka bir simit tezgahtarı ise simidin 1 TL’den satılmasının bile uygun olmadığını belirterek, “Simit zammına bir süre karşı çıktık bütün simit satıcılarıyla beraber fakat oda ‘Biz zam yapıyoruz, isterseniz uygulamayın’ diyince mecburen bu günden itibaren simidi 1.20 TL’ye satmaya başladık. Yaklaşık 1.5 ay simidin zamlanmaması için direndik ama buraya kadar getirebildik. Biz 1 TL bile pahalı derken 20 kuruş zam getirdiler. Olan yine vatandaşa oluyor. Simit her kesimin alabileceği bir gıda olmalı. Bence halk bu duruma tepki verecek ve eskisi gibi simit almayacak, başka gıdalara yönelecek” diyerek bu gidişatın simit sektörünü yaralayacağını belirtti.

‘İTİRAZ ETSELER DE

ETMESELER DE ALIŞACAKLAR’

20 kuruşluk zammı onaylayan simit satıcısı İsmail Bayhan ise vatandaşın zamma alışacağını, satışların ise belli bir düşüşten sonra rayına oturacağını kaydetti. Bayhan, “Biraz bekleyelim, insanlar zam haberine alışsınlar istedik. Ortalama bir buçuk ay sonra yılbaşı ile birlikte zammı uygulamaya karar verdik. İstanbul’da simit 1.5 TL olunca buradaki insanlar da zamdan sonra 1.5 TL ile gelip simit almaya kalkıştı. Ne kadar da itiraz etseler de bu zamma alışacaklar. Susamın kilosu 10 TL mecburen bu zammı yaptılar, yani yerinde bir zam oldu. Tabi bunun bir de öteki yüzü var. Dün 200 adet simit aldıysam bu gün 150 adet aldım” diyerek yapılan zammın uygun olduğunu ifade etti. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑