Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

Siyasi isimler erken seçimi tartıştı

Son günlerde muhalefet kanadında sıkça kamuoyuyla paylaşılan erken seçim tartışmaları ve yeniden parlamenter sisteme geçilmesi konusunu Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak partilerin il başkanları ve milletvekillerine sorduk

22 Kasım 2019 Saat: 15:28
Siyasi isimler erken seçimi tartıştı
Siyasi isimler erken seçimi tartıştı

Kerim ÇELİK - Son günlerde muhalefet kanadında sıkça kamuoyuyla paylaşılan erken seçim tartışmaları ve yeniden parlamenter sisteme geçilmesi konusunu Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak partilerin il başkanları ve milletvekillerine sorduk

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

ELLİBEŞ, ‘ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ YOKTUR’
AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Muhalefet tarafından dillendirilen erken seçim konusunda toplumda bir erken seçim beklentisi yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımızın yönetiminde devletimiz başarılı bir yönetim sergiliyor. Toplumun böyle bir talebi olmadığını görebiliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız güçlü bir liderdir. İçeride ve dışarıda ülkemizi başarıyla yönetmektedir. Ben erken bir seçime gerek olduğunu düşünmüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi seçimler normal seyrinde 2023 yılında gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

KATIRCIOĞLU, ‘SEÇİM İÇİN BİR DURUM YOK’
AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Elbette Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yüzde 52 ile halkın evet demesiyle oluşan bir sistem. Tüm kurumlarımızla sistemi icra ediyoruz. 2023 yılında zaten seçim olacağı çok net belli bu sistemde. O yıla kadar seçim yok. Biz sahada zaten her zaman yarın seçim varmış gibi çalışıyoruz. Evet, bazı küçük dokunuşlar yapılabilir. Gelişim olacaktır. Yani erken bir seçime gerek duyulacak bir durum yok” dedi.

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

ÜNLÜ, ‘ERKEN SEÇİM İSTEMEK ÜLKEYE İHANETTİR’
MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, “Bugün ülkenin şartları bellidir Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemin kanunlarını çıkarmakla meşguldür. Bugün Türk askeri içeride ve dışarıda operasyon yaparken bugün ülkemizde seçim istemek ülkeye ihanet demektir. Güvenli bölgeyi hallettikten sonra ekonomik sorunlarla ilgilenen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve devletimiz bugün tüm olaylara hakimdir. Muhalefetin bu konuda ne dediği önemli değil. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi seçimler normal sürecinde 2023 yılında olacaktır” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

SARIBAY, ‘İKTİDAR ÇIKMAZA GİRDİ’
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Erken seçim kararı tabi ki bir anda alınacak bir karar değil. Görüşmeler olmalıdır elbette. Yani ülkenin şuandaki durumunu göz önüne aldığımızda siyasi iktidar ülkeyi yönetemez hale geldi. Her bakımdan ülkemiz zor durumda. Siyasi açıdan da, ekonomik açıdan da iktidar tamamen bir çıkmaza girdi. Diğer siyasi partilerinde talepleri göz önüne alınmalı ve ülkemizin demokratikleşme yönündeki adımları bir an önce atılmalıdır” dedi.

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

AKAR, ‘UZLAŞMA GEREKİR’
CHP Milletvekili Haydar Akar, “Ben bu konuda Sayın Genel Başkanımız ile aynı görüşteyim. Bir erken görüş talebi varsa biz bun her zaman en hazır partiyiz. Sayın Lütfü Bey’in kendi düşünceleri ve kendi yorumlarıdır. Biz bugün erken seçim yapılsa en hazır partiyiz. Tabi parlamenter sistem için partilerin uzlaşmış olması gerekir. Yani parlamenter sisteme geçiş için AKP, MHP ve İYİ Parti bir birliktelik oluşturacaksa bizde demokratik değişimler için parlamenter sisteme geçişi destekleriz” dedi.

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

YILDIZ, ‘ERKEN SEÇİM ŞART’
İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Bu konuda milletvekilimiz Lütfü Bey’in söylemini insanlar istemek istediği gibi anladı. Orada konuşmanın başında biz hiçbir zaman AK Parti ile aynı tarafta olmayız. Ancak parlamenter sisteme geçiş olacak ve demokratik adımlar atılacaksa bize de 5-6 tane icracı bakanlık verilirse ülkenin demokratik değişimi için bunu düşünebiliriz dedi. Parlamenter sisteme dönüş için erken seçimin olması şarttır” dedi.

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

TÜRKKAN, ‘BU YOLDAN GERİ DÖNMEYİZ’
İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan, “İktidar partisi ile bir ittifaktan bahsediliyor. Bizim ne açık nede kapalı kapılar ardında böyle bir talebimiz, pazarlığımız olmadı. Parlamenter sisteme dönünceye kadar da bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Ancak Sayın Erdoğan 2020 yılında kesin bir tarih vererek ve de parlamenter sisteme dönmek noktasında erken seçim için mutabakat zaptını imzalarsa, bunların yanında 5-6 icracı Bakanlık verirse ülkenin yeniden inşası için bizde bir fedakarlık yapabiliriz. Milletimize çare olmak için çıktığımız bu yoldan geri dönmeyiz” dedi.

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

MUTLU, ‘MEVCUT EKONOMİ SEÇİMİ KALDIRMAZ’
SP İl Başkanı Zafer Mutlu, “Erken seçim konusunda Türkiye’nin ekonomisinin 2023’e kadar taşınamayacağı ortadadır. 2023’ten önce seçim olacağı kanaatimiz bulunuyor. Hem mevcut başkanlık sisteminin yumuşatılması adına hem de yeniden seçimin olacağı bir seçim görünüyor. Mevcut ekonomi hemen bir yıl içerisinde bir seçimi kaldıracak kadar da iyi değil. Bu konuda tüm partilerin ortak bir kanaate vararak ülkemizin demokratik ve huzurlu bir hale gelmesi için adım atması gerekiyor” dedi.

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

IŞIK, ‘MUHALEFETİN TAVRI ÖNEMLİ’
HDP İl Eş Başkanı Şahabattin Işık, “Erken seçim isteyip istememekten ziyade, neden ve hangi şartlarda erken seçim ve muhalefetin nasıl tavır alacağı önemlidir. Diyelim muhalefet anlaştı ama bunu meclisten geçirmeye gücü yetecek midir? İYİ Parti, yeniden parlamenter sistem için 5-6 bakanlık verilirse bunu düşünebileceklerini söylediler. Peki, AK Parti’den başkanlık sistemi değişmeden onlara daha fazla bakanlık verilme teklifi verilirse cevapları ne olacaktır” dedi.

Erken seçim tartışmalarının yerel yansıması

GERGERLİOĞLU, ‘HODRİ MEYDAN DEDİK’
HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Biz parlamenter sisteme dönülmesi ve erken zamanda bir seçim yapılması çağrısını yaptık. Parti olarak bize yapılanlar karşısında adeta hodri meydan dedik ve halka gidelim dedik. Erken seçim çağrımız da bu yöndedir. Parlamenter sisteme dönüş konusunda AKP içerisinde de çok sayıda kişi olduğunu biliyoruz. Biz her zaman halkın iradesine inanıyoruz. Erdoğan’ın bu baskıcı tavırlarının artık çok ömrü kalmadığını düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑