Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

SYKP, ‘Herkese ücretsiz test yapılmalı’

Koronavirüs tehlikesi gün geçtikçe artarken SYKP İl Yürütme Kurulu Üyesi Çetin Ak, herkese ücretli izin, herkese yaygın, ücretsiz test yapılması gerektiğini açıkladı

30 Mart 2020 Saat: 15:51
SYKP, ‘Herkese ücretsiz test yapılmalı’
SYKP, ‘Herkese ücretsiz test yapılmalı’

SYKP İl Yürütme Kurulu Üyesi Çetin Ak, koronavirüs salgını süresince tam kapanma kararı verilmesini talep etti. Bu süreçte çalışanların ücretli izne ayrılması gerektiğini de belirten Ak, “İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Zorunlu yıllık izin ve ücretsiz izinler yasaklanmalıdır. Tüm halka gıda ve hijyen maddeleri ücretsiz sağlanmalıdır. Esnafın elektrik, su ve doğalgaz faturaları ertelenmelidir” dedi.
‘KAPİTALİST SİSTEM ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK’
SYKP Kocaeli Yürütme Kurulu Üyesi Çetin Ak, yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi dünya bir süreden beri koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele etmektedir. Salgın her geçen gün ciddi yayılım göstermekte ve ölümler artmaktadır. İlk kez 2019 yılının kasım ayında görülen bu virüse karşı başta ülkemiz olmak üzere dünya ülkeleri tedbir almamış bazı ülkeler uyguladıkları politikalar ile yoksul halkın ve emekçilerin ciddi zararlar görmesine neden olmuştur. Salgın gün geçtikçe sistemsel bir kriz halini gelmektedir. Bu salgının ölümcül etkisi söylendiği gibi birkaç ayda atlatılamayacaktır. Ancak net bir şey var ki kapitalist sistem eskisi gibi devam edemeyecektir” dedi.
‘EMEKÇİLER KADERİNE TERK EDİLDİ’
Sözlerini sürdüren Ak, “Dünya ülkeleri kapitalist politikalarının sonucu olarak insanlığın başına bela olan bu virüsle mücadele etmek için peş peşe sağlık, ekonomik ve sosyal hayata yönelik programlar açıkladı. Açıklanan bütün programların ortak özelliği salgının yayılmasına yönelik sosyal izolasyonun sağlanması amacı öncelenmiş olup programlar bu izolasyondan zarar görecek bütün kesimleri de kapsamıştır. Ancak ülkemizde bu böyle olmamıştır. Cumhurbaşkanın açıklamış olduğu paket sadece ve sadece sermayenin çıkarlarını teminat altına almaya yöneliktir. Bu pakette emekçilere, işsizlere, yoksullara yer verilmemiş, bu kesimler kaderlerine terk edilmiştir” diye konuştu.
‘SİSTEM İFLAS ETMİŞTİR’
Ak, “18 yıllık AKP iktidarı dönemi bize bir kez daha göstermiştir ki piyasalaştırılan sağlık sistemi salgının önlenmesi başta olmak üzere yayılma ve tedavi süreçlerinde iflas etmiştir. Sağlık çalışanlarının bile ulaşmakta zorluk çektiği tanı kitleri yandaş sermayedarların evlerinde canlı yayınlarda ortaya çıkmaktadır. Yine AKP‘li bir milletvekilinin oğlu Sağlık Bakanlığının lisans uygulaması ile ithal ettiği tanı kitlerini internet üzerinde insanlara satmaya çalışmaktadır. Bu salgının yayılmasını engellemenin yolu ‘tam kapanmadır’. Koşulsuz ve şartsız halkın bütün kesimlerinin evde kalarak sosyal izolasyonun sağlanmasıdır” ifadelerini kullandı.
‘BİNLERCE İNSAN RİSK TAŞIYOR’
Ak, “AKP ve yandaşları sahip oldukları medya gücünü kullanarak insanlara ‘Evde Kal’ çağrıları yaparken binlerce işçi, emekçi, esnaf ve yoksul geçimini sağlamak için dışarıda olmak zorundadır. Sadece ‘Hisarcıklıoğlu’ gülsün diye hazırlanan ekonomik önlem paketiyle binlerce insan her gün bu virüsün ölümcül riski ile karşı karşıyadır. Hemen hemen her gün bir fabrikadan çalışmak zorunda olan bir emekçiye yapılan testin pozitif çıktığına dair haberleri okuyoruz. Hasta sayımız her geçen gün artmaktadır. Hastanelerdeki yoğun bakım üniteleri dolmak üzeredir” diyerek daha fazla insan zarar görmeden zorunlu ve hayati tedbirler alınması gerektiğini belirtti.
‘DAYANIŞMA AĞI OLUŞTURULMALI’
Sözlerinin sonunda taleplerini de sıralayan Ak, “Herkese yaygın ve ücretsiz test yapılmalıdır. Tüm sağlık hizmetleri erişilebilir ve ücretsiz hale getirilmelidir. Herkese ücretli izin verilerek ‘tam kapanma’ uygulanmalıdır. İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Zorunlu yıllık izin ve ücretsiz izinler yasaklanmalıdır. Tüm halka gıda ve hijyen maddeleri ücretsiz sağlanmalıdır. Esnafın elektrik, su ve doğalgaz faturaları ertelenmelidir. Bütün tüketici kredileri, primler ve vergi ödemeleri sürecin sonuna kadar ertelenmelidir. Ayrıca sürecin sonunda da ortaya çıkacak maliyetler taksitlendirilmelidir. Herkes mahallesinde, sokağında ve apartmanında, bulunduğu her yerde dayanışma ağlarını oluşturmalıdır” dedi. Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑