Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

Tarihi eser operasyonu

Jandarma ekiplerince ele geçirilen 3 bin 975 adet sikkenin Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu belirlendi. Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, jandarma ekipleri tarafından ele geçirilen 3

29 Ağustos 2010 Saat: 13:17

Jandarma ekiplerince ele geçirilen 3 bin 975 adet sikkenin Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu belirlendi. Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, jandarma ekipleri tarafından ele geçirilen 3 bin 975 adet sikkenin Kocaeli Etnografya ve Arkeoloji Müzesi'ne getirildiğini ve incelenmeye başlandığını söyledi. Sikkelerin hemen tamamının Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerine ait olduklarını belirten Özbay, herhangi bir mezar veya kalıntıdan çıkarılmadığını, toplanarak ticari amaç için elde edilmiş olabileceğini bildirdi. Özbay, sikkelerin temizlenmesinde kimyasal maddeler kullanılması yüzünden çoğunun oksitlendiğini kaydetti.

MÜŞTERİ GİBİ GÖRÜŞTÜLER
Ele geçirilen sikke sayısının çok fazla olduğunu belirten Özbay, Kocaeli Etnografya ve Arkeoloji Müzesi'nde kayıtlı 5 bin 250 sikke bulunduğunu vurguladı. Bu arada, Jandarma tarafından sorguları süren Z.K ile E.P'nin ifadelerinde sikkelerin bir yakınlarının evindeki kazıdan çıkarıldığını ve biran önce ellerinden çıkarabilmek için satmaya çalıştıklarını söyledikleri bildirildi. İzmit İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Z.K ve E.P ile müşteri gibi görüşerek Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi otoparkında buluşmuş ve sikkeleri satmak isteyen zanlıları 3 bin 975 sikke ile gözaltına almıştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑