Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Taşdemir, ‘1 buçuk milyar TL rant var’

Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir Darıca’da yer alan arazi ile ilgili, “Bu pozisyondaki bir plan değişikliği ile ortalama 5 bin TL ile hesaplarsak toplamda 1 buçuk milyar TL’lik bir rant alanı sağlanmaktadır” dedi

23 Temmuz 2019 Saat: 14:32
Taşdemir, ‘1 buçuk milyar TL rant var’
Taşdemir, ‘1 buçuk milyar TL rant var’

CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve meclis üyesi Orhan Tanış CHP İl Binası’nda bir araya gelerek Darıca bölgesinde imarla ilgili büyükşehir belediyesinin yaptığı değişiklikler ile ilgili açıklama yaptı. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “11 Temmuz Perşembe günü Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda bir imar konusu görüşüldü. Kocaeli’de bugüne kadar en skandal diyebileceğimiz imar plan değişikliğidir. 390 dönüm denizin dibinde yer alan bir arazi var. Bu alan Termal Grup denen bir şirkete veriliyor. Bu alan Emek Mahallesi’nde yer alıyor. Tahir Bey’den önceki kanun tanımaz eski yönetim bu alanda değişiklik yaptı. Kat yüksekliği olarak yükseklik sınırı yok dendi” ifadelerini kullandı.
TAŞDEMİR, ‘MAHKEME KARARI HİÇE SAYILDI’
“Yetmedi sosyal donatı alanlarında istenilen gibi oynama şansı verildi” diyen Taşdemir, “Bu arsa sahibinin daha da değeri artması için arazinin dibine yat limanı yapılması meclisten geçirildi. Tabiri caizse bu arazi de yerde senin gökte senin dendi. Biz o dönemki grup olarak Kocaeli İdari Mahkemesi’ne taşıdık ve anında bu plan durduruldu. Üst mahkemeden de bizim lehimize karar çıktı. Geçtiğimiz dönemki yönetim yine bu mahkeme kararını hiçe sayarak küçük değişikliklerle meclise getirdi. Biz yine şerh koyduk. 11 Temmuz günü tekrar bu konu gündeme geldi” sözlerini kullandı.
‘GEÇİT VERMEYECEĞİNİ UMUYORDUK’
Taşdemir sözlerini, “Ben ve arkadaşlarım Sayın Tahir Büyükakın’ın böyle olağanüstü bir rant projesine geçit vermeyeceğini umuyorduk. Kendisi her fırsatta mutlu şehir Kocaeli demişti. Geçmişi eleştirmesini beklemiyoruz fakat bu plandan dolayı kamuya verilen zarardan dolayı reddedeceğini düşünüyorduk fakat maalesef yanıldık. Plan değişikliği ile 273 bin metrekarelik fazladan bir inşaat alanı ortaya çıkacak” şeklinde sürdürdü.
‘HEM VİCDANA HEM HUKUKA TERS'
Sözlerini sürdüren Taşdemir, “Bu pozisyondaki bir plan değişikliği ile ortalama 5 bin TL ile hesaplarsak toplamda 1 buçuk milyar TL’lik bir rant alanı sağlanmaktadır. Rant hem inanca hem vicdana hem de hukuka terstir. Sayın Büyükakın’a sormak istiyorum. Böylesi bir imar rantıKocaeli’de ki tüm vatandaşlara sağlanacak mıdır? Sayın Büyükakın’ın aklına kim girmiştir ve geceleri rahat uyuyabilecek midir” dedi.
TANIŞ, ‘OLAĞANÜSTÜ HAKLAR VERİLİYOR’
Ardından konuşan meclis üyesi Orhan Tanış, “Mevcut planda burası 2 kat ve 3 kat yapılabilecek bir araziydi. Satış işleminden sonra bu alan ile ilgili plan teklifi hazırlanarak bu alan özel alan olarak ilan edilmiştir. Yollar projeye göre yeniden düzenleniyor. Bugüne kadar kimseye verilmemiş olağanüstü haklar veriliyor. Mahkeme bu planı iptal etmiş ve sonra belediye bu alan ile ilgili söz konusu plan teklifini hazırladı” diye konuştu.
‘FARKLI PLAN GİBİ GÜNDEME GELDİ’
Tanış sözlerinin devamında, “İncelediğimizde küçük birkaç değişiklik dışında aynı planın geldiğini görüyoruz. Mahkeme kararı ile iptal edilen bu karar çok küçük değişikliklerle farklı bir planmış gibi meclis gündemine getirilmiştir. CHP grubunun reddetmesine rağmen AKP oylarıyla bu plan meclisten geçirilmiştir. En az İzmit MİA alanı kadar önemli olan bu konu kamuoyunda çok fazla yer almamıştır” şeklinde konuştu. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Taşdemir, ‘1 buçuk milyar TL rant var’

Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Orhan Tanış

Taşdemir, ‘1 buçuk milyar TL rant var’

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir

Taşdemir, ‘1 buçuk milyar TL rant var’

Toplantıda CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Orhan Tanış bir arada görülüyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑