Ford Otosan üretime ara veriyor
Meteoroloji'den Kocaeli için uyarı
Meryem'in tedavisi sürüyor
İzmit'e İYİ Partili başkan yardımcısı

Mobesko (Sağ blok)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok
İmsakiye

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Tıp haftasında, 53 hekime plaket

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevlerini sürdürmekte olan, 25. 40. ve 50. Yıllarını dolduran hekimlere plaket takdim edildi

14 Mart 2019 Saat: 16:02
Tıp haftasında, 53 hekime plaket
Tıp haftasında, 53 hekime plaket

Mehmet Emin UYAR - 14 Mart Tıp haftası etkinlikleri kapsamında, Kocaeli Üniversitesi Tıp FakültesiUmuttepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevlerini sürdüren, meslekte 25. 40. ve 50. yıllarını dolduran 53 hekime plaket takdim edildi. Türk Tabipler Birliği Odası ve Kocaeli Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleştirilen törendetoplamda 53 hekime takdim edilen plaketleri protokol mensupları takdim etti.Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene, Vali Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Baş Savcısı Habib Korkmaz, Sağlık Müdürü Vekili Coşkun Güler, Kocaeli TBB Başkanı Zeki Hamşioğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü, KOÜ Rektör Yardımcısı Ercüment Çiftçi, Tıp Fakültesi Dekanı Zafer Utkan, Hekimler ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.
HAMŞİOĞLU, ‘SAĞLIK SİSTEMİ ÇIKMAZA GİRMİŞTİR’
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Türk Tabipler Odası Dr. Başkanı Zeki Hamşioğlu, doktorlara karşı gösterilen şiddete değinerek , “Ben size burada doktorlarıma karşı gösterilen şiddete değineceğim. Doktorlarımıza saçma sapan sebeplerden dolayı saldırılıyor ve bu gün geçtikçe artıyor. Siyasetçilerden talebimiz bizleri kapsayan bir yasa çıkarılmalıdır. Şiddeti topyekûnönleme amacıyla geniş radikal kararlar alınabilir. Sağlık sistemi bir çıkmaza girmiştir. Sağlık sistemi sürekli değişmektedir, bu değişen sistem işimize odaklanmamıza engel olabiliyor. Hekim maaşları değişmiş, hayat pahalılığı artmıştır. Bir yandan artan nüfus artışı sebebiyle hekimlere daha da çok ihtiyaç duyulmaktadır.Bakanlık ücretleri arttırmak yerine yurtdışından ithal doktorlar getirtmiştir. TTB’nin dile getirdiği sorunları hepimiz göz ardı ettik. Vatandaşlarımız doktor doktor gezmeye ve poşet poşet ilaç almaya başlamıştı, Buradan halkımıza soruyorum işlerinin rahatça halledebiliyor musunuz. Tıp fakültelerinin asıl amacı nitelikli hekimler yetiştirmektir” dedi.
‘NİTELİKSİZ AKADEMİSYEN BİR KİTLE OLUŞTU’
Hamşioğlu sözlerinin sonunda, “ Tıp fakültelerimizde eğitim geriye itilmiş, nitelik ve nicelik ön plana atılmış ve bunun sonucunda tıp fakülteleri sağlık hizmet merkezi haline gelmiştir. Bunun sonunda niteliksiz akademisyen bir kitle oluşmuştur, bu akademisyenlerin kaliteli hekimler yetiştireceğine olan inancım yok diyebilirim. Son zamanlarda artan hacamat, sülük gibi tıp dışı tedavi yöntemlerine sağlık bakanlığının göz yumması ve destek vermesi bizi endişelendiriyor. Hukuk devletiysek hakkından kesin yargı kararı olmadan meslektaşlarımızın mesleğinden edilmesi gibi kararlar alınmamalıdır. Mezun olan arkadaşlarımız atanamamaktadır. Haksızlıkların giderilmesini temennimizdir. İş kazalarına gelirsek bu kazaların önlenmesi çok da zor değildir” şeklinde konuştu.


UTKAN, ‘ASIL AMAÇ EĞİTİM VE ARAŞTIRMADIR’
Hamşioğlu’nun ardından söz alan Tıp Fakültesi Dekanı Zafer Utkan , “Hekim eğitiminde kaliteden asla ödün verilmemelidir. Çok sayıda Üniversitelerinin ortaya çıkardığı sonuç içler acısıdır. Üniversitelerimizin özgürleştirilmesi gerekir. Üniversite Hastanelerinin asıl amacı eğitim ve araştırmadır. Herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanıldığı, herkesin ortak bir çabayla çalışmasının sonucunda refah seviyesi düzeyinde bir sağlık sistemi kurulmalıdır” diye konuştu.
HÜLAGÜ, ‘TIP FAKÜLTELERİ NİTELİK YÖNDEN ZAYIF’
Utkan’nın ardından söz alan KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü, “ Hekimlik eşrefi mahlukat olan halka hizmetin yapıldığı kutsal bir meslektir. Tıp alanında İbn-i Sina gibi çok önemli isimlerimizin olduğunu biliyoruz. Hekimlerimizin Tıp Bayramın en içten dileklerimle kutluyorum. Özellikle son yılarda Tıp Fakülteleri artmış fakat nitelik yönünden zayıf kalmıştır, bu fakültelerin nitelik yönünden güçleştirilmesi gerekir. Bilimsel konferans için yurtdışına gittiğimizde oradaki öğrenci ve hocalarımızın ileri düzeyde olduğunu da görebiliyoruz. Yerli ilaç sanayisi güçlenmelidir. Savunma sanayinin önemi gibi Sağlık sanayisinde önemli ve daha da yatırım yapılması gerekir. Hekimlik hayatımızın vazgeçilmez bir değeri olmuştur” ifadelerini kullandı.
AKSOY, ‘ARTIK HASTA ALAN BİR ÜLKE OLDUK’
Son olarak söz alan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy , “Özellikle sağlık çalışanlarımıza gösterilen şiddet asla kabul edilemez, bu gibi sorunlar için çalışmalarımız en üst düzeyde devam etmekte. Bir hekime yapılan saldırının hiçbir zaman doğru değildir ve kınanması gerekir. Türkiye sağlık sektöründe önemli değişim ve dönüşüm yaşandı. Hastanelerimizin fiziki yapısı oldukça gelişti. Türkiye’ye tedavi için gelen bir çok insan var. Türkiye artık hasta veren değil, hasta alan bir ülke olmuştur bununda sebebi siz değerli hekimlersiniz. Kocaeli’de 624 kişiye bir hekim düşüyor, toplam yatak sayımız 4 bin 554 ve Kocaeli’de sağlık sektöründe çalışan sayımız 20 bin 5889 dır. Sağlık alanında ilimizin gelişmiş düzeyde olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.


25.YILINI DOLDURANLAR
Arda Emin Zade
Dilek Bayramgürler
Aycan Can Umut
Kazım Çimen
Cemaladettin Cihangir
Cengiz Polat
Cenk Erkılınçoğlu
Engin Balcı
Erkan Ekşioğlu
Ferda Şener İzgiç
Fusün Erdoğan
Hilal Bayram
Uğur Tolun
Sevgiye Kaçar Özkara
Mehmet Yılmaz
N. Tamer Çengel
Ramazan Geyyaz
Rıza CanruhŞeyhoğulları
Sebahattin Kara
Serhat Çitoğlu
Ayşen Ağaçdiken
Tayfun Şahin
İbrahim Yıldız
Veli Kuşcu
Yusuf Yazıcıoğlu
Yücel Türk
Zübeyir Örter
40.YILINI DOLDURANLAR
Ayşe Engin Arısoy
Emin Sami Arısoy
Murat Ölçer
Hüseyin Aydınoğlu
Mustafa Büyüktalaş
Beyti Karaca
Cengiz Çoral
İlhan Tan
Metin Öztürk
Bülent Baler
İsmet Akçay
Kemal Doğanay
Mehmet Canpolat
Mehmet Kemal Kağan
İsmail Kuru
Nedim Gökçeler
Salim Dıvrak
F. Latife Gökçe
50.YILINI DOLDURANLAR
Mehmet Kendircioğlu
Nurol Koruç
Gündeniz Hazar
Ahmet Oğuz Girişken
Sadettin Elal

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Tıp haftasında, 53 hekime plaket

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy

Tıp haftasında, 53 hekime plaket

KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü

Tıp haftasında, 53 hekime plaket

Tıp Fakültesi Dekanı Zafer Utkan

Tıp haftasında, 53 hekime plaket

Kocaeli Türk Tabipler Odası Dr. Başkanı Zeki Hamşioğlu

Tıp haftasında, 53 hekime plaket

Meslekte 50. yılını tamamlayan Mehmet Kendircioğlu’nun plaketini Vali Hüseyin Aksoy teslim etti.

Tıp haftasında, 53 hekime plaket

Meslekte 50. yılını dolduran Sadettin Elal’in plaketini KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü takdim etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑