Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Tohumlarla Cumhurbaşkanı’nın portresini yaptı

Çayırova’da, aşçı ve teknoloji tasarım öğretmeni Tolga İletmiş, 81 ilden toplanan tohumlarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın portresini yaptı

12 Şubat 2017 Saat: 15:40
Tohumlarla Cumhurbaşkanı’nın portresini yaptı
Tohumlarla Cumhurbaşkanı’nın portresini yaptı

İletmiş, yaklaşık 6 ay süren çalışmanın ardından tamamladığı portreyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etmek istiyor.İletmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın portresini yapmak için 81 ilden bakliyat ve baharat tohumu topladıklarını belirtti.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 81 kente çok önemli projeler kazandırdığını vurgulayan 28 yaşındaki İletmiş, bu nedenle portrede 81 ilden tohumun yer almasını istediklerini kaydetti.
’81 İLE TOHUM OLMUŞ BİR İNSAN’
Çocukluk arkadaşı Cengiz Özkan ile birlikte çalıştıklarını vurgulayan İletmiş, "Hizmet anlamında 81 ile tohum olmuş bir insanı anlatmak için böyle bir projeye girdik. Bakliyatları birleştirmemizin temel nedeni ise hepsi vatan topraklarında üretilmesidir. 81 ili ayırt etmeden hiçbir insan bu topraklara hizmet etmedi. Projemizden insanlara bahsettiğimiz zaman, inanın gelen tohumun haddi hesabı olmadı. Çuval çuval malzeme geldi. Örneğin bir mercimek için aradık, bir çuval mercimek göndermiş. Mevzu gerçekten vatan olunca insanların yönlendirilmesi, koşması bile farklı oluyor. 81 ilden de o toprakta yetişmiş, gerçekten özgünlüğü bozulmamış tohuma ulaşma süreci biraz uzun sürdü. 3 ay gibi bir süreç. Daha sonrasındaki işlemlerimiz, öğütme, kurutma, kıvamına getirme işlemleri 2 ay sürdü. Ortalama 6 aylık bir zamanda bu eseri gerçekleştirdik."
‘100 SENE BOZULMAZ’
Tabloda, fasulye, pirinç, buğday, arpa, irmik, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, isot kullandıklarını belirten İletmiş, bazı tonları yakalamakta zorlandıklarını aktardı.Bu tabloyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı hizmetlerin farkındanlığını ortaya koymayı amaçladıklarını ifade eden İletmiş, tabloda dokuma stilini uyguladıklarını kaydetti.İletmiş, halı dokur gibi tabloyu özenle yaptıklarını dile getirerek, "Bu sistemi uygulayan, Türkiye'de, hatta Avrupa'da, hatta dünyada kimse yok." dedi.Bakliyat gibi ürünlerin sanatta kullanılmamasının sebeplerinin çabuk bozulması ve işlenememesi olduğunu anlatan İletmiş, "Biz bunu işlenir hale getirip dokuma stiliyle bu işlemi gerçekleştirdik. Birkaç tablo denememiz olmuştu. 5-6 senedir hiçbir şekilde bozulmadan hala devam edebiliyor. Biz tablonun 100 sene bozulmadan durabileceğini düşünüyoruz. Çünkü onu koruyacak tonlamayı, onu koruyacak fırınlamayı, öğütlemeyi gerçekleştirdik." ifadesini kullandı.
‘BÖYLE BİR TABLOYU İLK KEZ YAPTIK’
Sadece fasulyeden ya da mercimekten yaptığı birkaç tablo olduğunu anlatan İletmiş, "Bu kadar fazla bir ürünü karıştırıp, harmanlayıp, böyle bir anlamlı tabloyu ilk kez yaptık. Bunun yerine ulaşmasını da istiyoruz. 81 ilin ayrı özelliğini barındıran bir buğdayı, ne bileyim Sinop'un pirincini, Şanlıurfa'nın isotunu bile bulabilirsiniz burada. İşte bu şekilde derin bir tablo ilk kez yaptık." diye konuştu.Aslen Bitlisli olduğunu vurgulayan İletmiş, "Darbe akşamı üzerine bombalar yağarken, orada canlı yayına bağlanıp bize 'Değerli halkımı sokağa davet ediyorum' diyen mi bu vatanı satar, yoksa 'Niye çıktınız kardeşim sokağa' diyen mi? Bunu herkesin biraz düşünmesini istiyorum." ifadesini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑