Ford Otosan üretime ara veriyor
Meteoroloji'den Kocaeli için uyarı
Meryem'in tedavisi sürüyor
İzmit'e İYİ Partili başkan yardımcısı

Mobesko (Sağ blok)

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok
İmsakiye

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Türk Sağlık Sen’den kitlesel açıklama

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi SEKA Devlet Hastanesi önünde, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, oranlarının yükseltilmesi ve personele dağıtılması hakkında açıklama yaptı

5 Aralık 2018 Saat: 17:14
Türk Sağlık Sen’den kitlesel açıklama
Türk Sağlık Sen’den kitlesel açıklama

Ayşe AYDIN - Her ilde bir hastanenin önünde eş zamanlı açıklama yapan Türk Sağlık Sen’in Kocaeli Şubesi de SEKA Devlet Hastanesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’in yanı sıra Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan ve hastane çalışanları katıldı.

‘KAR GİBİ ERİDİ’

Performansa dayalı döner sermaye sisteminin artık içinden çıkılamaz bir hale geldiğini ifade eden Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, “Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır.Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik var. Bu gün geldiğimiz noktada hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarına performansa dayalı ödenen döner sermaye ücretleri 5 ile 6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar gibi eridi” dedi.

‘VEBALİ BOYNUNUZA’

Sözlerini sürdüren Çeker, “Çalışanın hakkı olan ekonomik değerbaşkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarının ilave ücret artış taleplerinekarşılık döner sermayeniz var denilerek çalışanların insani taleplerine karşı kapılar kapatıldı. Bu da yetmezmiş gibi döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi.Çalışan borcunu ödemediğinden dolayı evine haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden, olumsuzluklara kayıtsız kalanlardır” dedi.

‘SORUNLARA KULAK TIKADILAR’

Döner sermaye sisteminin çöktüğünü de ifade eden Çeker, “Bu soruna yetkili kurum ve kuruluşların amirleri çare aramadılar, çözüm üretemediler.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi kamuoyuna sunuldu.Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Çalışanlar adına, yetkilileredefalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkadılar. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak söylemleri ile çalışanları oyaladılar. Zaman içinde elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü” diye konuştu.

‘SABIR KALMADI’

Çeker,“Kısacası kova doldu, sabır taştı çatladı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn edilmelidir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Geldiğimiz noktada sistemi,köklüdeğişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların katkıları ile elde edilen, alın teri olan döner sermayelerin dağıtım oranları yükseltilmeli, adaletli dağıtımı sağlanmalı, döner sermaye komisyonlarının toplantıda almış oldukları kararlar kurum personelinin görebileceği şekilde kurumlarda ilan panolarına asılmalı.Çalışanlara ödenen döner sermaye ücretleri makul bir düzeyde tutarak ve emekliliklerine de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen çalışma hayatına uyarlanmalıdır.”

‘MALUM SEN ÇALIŞANIN YANINDA OLMADI’

Çeker son olarak “Komisyon toplantılarında idarelerin yanında saf tutan Malum Sen (Sarı Sendika)’in İş Yeri Temsilcisi üzerine almış olduğu sorumluluğu yerine getirmeyerek hastanenin gelir,giderleri ve hastanenin hesabında olan nakit durumu hakkında personeli bilgilendirmediği gibi, komisyon toplantısındahastanenin hesabında yeterli para olduğu haldepersonele maksimum miktarda dağıtılması gereken para varken düşük miktarda dağıtılma kararı alınmasına şerh bile düşmeye cesaret edememiştir.Çalışanın yanında değil idarenin yanında yer almıştır. Böylesine çalışanı umursamayan öncelikleri idarelerin hak ve menfaatini korumak olan bir sendikada üye olmak, üye olarak durmak çalışanlara hep kaybettirecektir” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑