Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Usta fotoğrafçıya vefa

Kentimizin usta fotoğraf sanatçısı, yüksek mimar Faruk Ertunç’un ‘Ömür Dediğin’adını verdiği fotoğraf sergisi, İzmit Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi’nde açıldı

16 Şubat 2020 Saat: 15:09
Usta fotoğrafçıya vefa
Usta fotoğrafçıya vefa

İzmit Belediyesi ve Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu’nun birlikte düzenlediği Faruk Ertunç’un ‘Ömür Dediğin’ adlı sergisi İzmit Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi’nde açılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Fotoğraf sanatçısı Faruk Ertunç’un hasta olduğu için katılamadığı serginin açılışında; İzmit Belediyesi Kültür Müdürü Dilek Alp, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, ÇYDD Başkanı Meral Dönmez, Hacı Hızır Mahalle Muhtarı Lütfü Bodur’un da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli yer aldı.
‘VİDEOYU KENDİSİNE İZLETECEĞİM’
Kokteyl ile başlayan fotoğraf sergisinin açılışında konuşma yapan Faruk Ertunç’un eşi Füsun Ertunç, hasta olduğu için eşinin kendisi adına düzenlenen fotoğraf sergisine katılamadığını söyledi. Ertunç, “Eşim evde hasta yatıyor. Bu açılış programının videosunu kendisine izleteceğim” şeklinde konuşarak serginin hazırlanmasında emeği geçen İzmit Belediyesi yetkililerine, Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Başkanı Kemal Kaya’ya ve katkı sağlayan herkese teşekkürlerini iletti.
‘ADINA FOTOĞRAF KİTABI YAPTIK’
Ardından konuşan Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Başkanı Kemal Kaya, ‘Ömür Dediğin’ adlı fotoğraf sergisini İzmit Belediyesi ile birlikte düzenlediklerini kaydetti. Kaya, “Sağlığında en büyük arzusu bir fotoğraf kitabının olması ve son dönemde kendisini anlatan bir sergi açabilmekti. Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu olarak onun arzularını yerine getirmenin huzurunu ve onurunu yaşıyoruz. O’nun adına bir fotoğraf kitabı yaptık” ifadelerini kullandı. Faruk Ertunç’un kendisini için; bir dost, bir ağabey, bir yol arkadaşı olduğunu dile getiren Kemal Kaya, Ertunç’un özellikleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.
SERGİDE 70 ADET ESERİ YER ALDI
Kaya, “O yüksek mimardı; binalar yaptı. Antrepologdu; bulduğu objeler bugün kent müzesinde kendi adı verilen köşede sergilenmektedir. Bu çalışmalar ona Henry Ford Çevre Ödülünü kazandırdı. Mağaracıydı; Zonguldak ve Trakya bölgesinde bulduğu mağaralar, bugün turizme kazandırıldı. İyi bir su altıyı, iyi bir dalgıçtı. Çok iyi fotoğrafçıydı, Ara Güler’den sonra gelen jenerasyonun temsilcileri arasındaydı; kırmızı lekeler, şemsiye, hasır şapka, kurgu fotoğraf gibi Türk fotoğrafında ilkleri yaptı. Çok usta bir mobilyacıydı, İstanbul ve İzmit’te mağazalar açtı” diye konuştu. Faruk Ertunç’un 70 eserinin yer aldığı “Ömür Dediğin” adlı fotoğraf sergisi 21 Şubat’a kadar açık kalacak. Sergiye katılan davetliler, İzmit’te Faruk Ertunç adına fotoğraf müzesi kurulması talebinde bulundular.


FARUK ERTUNÇ KİMDİR?
16 Ekim 1941 İzmit doğumlu. Anne tarafı İzmit’in tanınmış ailelerinden Efeler’e, baba tarafı İstanbul, dedesi Çanakkale Savaşı’nda şehit olmuş Mustafa Çavuş’a dayanıyor. İlk, orta ve lse eğitimini İzmit’te tamamlayan Ertunç, o zamanki adıyla İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü kazandı. Yüksek mimar olan Ertunç, evli ve 2 çocuk babasıdır. Kocaeli Müzesi’nde kazı çalışmalarında bulunduğu tarihi eserlerle kendi adına yapılmış bir köşe bulunmaktadır. 1995-1996 yılları arasında Karadeniz’in dip tarihi araştırmaları ile Henry Ford Çevre Ödülü’nü kazandı.
KÖRÜKLÜ MAKİNA İLE BAŞLADI
İzmit’te Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde Dağcılık Ajanlığını yaptı.İzmit Sanayi Odası Oda Orkestrası kurulmasında Nazmi Tirben ile birlikte katkı koydu.Yüksek mimar olarak İzmit’te çeşitli binalar inşa etti. Babasının körüklü fotoğraf makinasıyla başladığı fotoğrafçılığa şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünde okurken sınıf arkadaşı Mehmet Bayhan ile fotoğraf çalışmalarını devam ettirir. Türk fotoğrafında çığır açacak yeniliklerle fotoğrafta kırmızı leke, çeşitli şapkalar, şemsiyeler ve aile fertleriyle yaptığı kurgusal fotoğraflarla ulusal ve uluslararası alanda birçok ödülün de sahibi olmuştur.
2 KEZ YUNUS NADİ ÖDÜLÜ ALDI
Ertunç, 1995-1996 yıllarında Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü’nü arka arkaya 2 kez ve ayrıca Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü’nü de bir kez kazanarak adından epeyce söz ettirir. Fotoğrafları 300’den fazla karma sergide dünyanın önde gelen fotoğraf sanatçıları ile birlikte ilk defa Fransa’da olmak üzere İngiltere ve Romanya’da özel sergilerde yer alır. Birçok fotoğrafı Macaristan, Fransa, Avusturya ve Romanya’daki müzelerde ve ayrıca F.İ.A.P. Müzesi’nde de bir fotoğrafı bulunmaktadır.


KAZANDIĞI ULUSLARASI ÖDÜLLERDEN BAZILARI
1987 Red River Exhibition Kanada-Onur Ödülü, 1987 Hong Kong-Bronz Madalya, 1987 Air France-Birincilik ve İkincilik, 1988 Algarve Portekiz-Gümüş Madalya, 1988 Kodak Almanya-Birincilik (10 bin fotoğraf arasında), 1989 Famiglia İtalyaFiAP-Altın Madalya, 1989 Taiwan-Gümüş Madalya, 1990 Sıbıu Romanya-Bronz Madalya (Dünyadaki ödüllü fotoğrafçılar arasında), 1995 İngiltere Balantines-Özel Ödül, 1996 Sami Güler Uluslararası Yarışma-özel Ödül, 1999 Mundial Fotofest-2 Gümüş Madalya, 2002 Super Sircuit Austria-Bronz Madalya, 2002 Alvarge Portekiz-Gümüş madalya, 2002 Sami Güler Uluslararası Başarı Ödülü, 2002 Caja Vital İtalya-Gümüş Madalya, 2004 Caja Vital İtalya-Gümüş Madalya, 2004 Alvarge Portekiz-Gümüş Madalya aldı.
DÜNYA YILLIĞINA GİRDİ
Ayrıca1988 İngiltere Smetwick ve 1989 Fransa Macon yarışmalarında kapak fotoğrafı, 1988 Belçika Uluslararası Fotoğraf Birliği FİAP Müzesi’ne bir fotoğrafı, 1990 Japon-Nicon fotoğraf takviminde bir fotoğrafı bulunuyor. 1989 Fransa, 1994 Romanya’da seçilen 30 fotoğrafçı ile aynı sergide yer aldı. 1994 Fransa’da Pablo Picasso ve Victor Hugo galerilerinde seçilen 19 fotoğrafçılardan biri oldu. 1997 Photography Year Book (Dünya Fotoğraf Yıllığı’nda) seçilen 200 fotoğrafçı arasında yer aldı.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Usta fotoğrafçıya vefa

Faruk Ertunç

Usta fotoğrafçıya vefa

Faruk Ertunç Fotoğraf Sergisi, İzmit Cumhuriyet Parkı’nda açıldı.

Usta fotoğrafçıya vefa

Faruk Ertunç’un ‘Ömür Dediğin’ adını verdiği fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü.

Usta fotoğrafçıya vefa

Füsun Ertunç, eşinin rahatsızlığı nedeniyle sergiye katılamadığını dile getirdi.

Usta fotoğrafçıya vefa

İzmitliler, Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi’nde açılan sergiyi ilgiyle gezdi.

Usta fotoğrafçıya vefa

Fotoğraf sanatçısı Faruk Ertunç’un eserleri Cumhuriyet Parkı’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Usta fotoğrafçıya vefa
Usta fotoğrafçıya vefa
Usta fotoğrafçıya vefa
Usta fotoğrafçıya vefa

İzmit Belediyesi Kültür Müdürü Dilek Alp, Faruk Ertunç’un eşi Füsun Ertunç’a teşekkür etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑