Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Vali Aksoy, Gölcüklü muhtarlarla buluştu

Vali Hüseyin Aksoy, dün (salı) Gölcük Kazıklı Kervansaray’da Gölcük’te görev yapan muhtarlarla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Vali Aksoy, “Çalışmalarımızı hep birlikte yapmalıyız” dedi

7 Ağustos 2019 Saat: 11:50
Vali Aksoy, Gölcüklü muhtarlarla buluştu
Vali Aksoy, Gölcüklü muhtarlarla buluştu

Vali Hüseyin Aksoy, her yıl yapılan muhtarlarla buluşma toplantılarından bir yenisini, dün Gölcük Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda gerçekleştirdi. Toplantıya Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Vali Yardımcısı Suat Yıldız, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Belediye Başkan Yardımcıları, Kocaeli Valiliği ve Gölcük Kaymakamlığı Kurum Amirleri, Belediye Daire Müdürleri ile ilçemizde görev yapanmuhtarlar katılım gösterdi.
‘MUHTARLARIMIZ, KÖPRÜ VAZİFESİNDELER’
Toplantıda ilk olarak şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı’mız okundu. Toplantıda sözü alan Vali Hüseyin Aksoy, ilçemizi ilgilendiren birçok konuda bilgiler vererek “31 Mart Yerel Seçimleri sonrası, görevine seçilen Gölcük Belediye Başkanı’mız Ali Yıldırım Sezer ve tüm muhtarlarımıza hayırlı olsun dileklerimi iletiyor, başarılarının devamını diliyorum. Muhtarlarımızı önemsiyoruz. Muhtarlarımızı, vatandaşımızla doğrudan temas halinde olan, halkımızın sorunlarıyla ilgilenen kişiler olarak, devletle vatandaş arasında köprü vazifesini gören kişiler olarak sizleri görüyoruz” dedi.
‘EN ÖNEM VERDİĞİMİZ KONULARDAN BİRİ EĞİTİM’
Sözlerine devam eden Vali Aksoy, “En önem verdiğimiz konulardan biri eğitim. Okul çağında olup okula devam etmeyen hiçbir öğrencimizin kalmaması en büyük temennimiz. Bu bakımdan muhtarlarımızın kendi bölgelerinde okul çağında olup okula devam etmeyen öğrenciler varsa onları mutlaka okul müdürlüklerimize, ilçe milli eğitim müdürlüklerimize ve kaymakamlığımıza bildirmelerini istiyoruz. Diğer bir konu da okulda kaydı olmakla birlikte okula devam etmeyen öğrenciler zaman zaman oluyor. Böyle öğrenciler varsa bunu tespit etmek ve okula devam etmelerini sağlamak gerekir. Tabii ki çeşitli mazeretlerden dolayı devam edememe olabilir. Ama bunun dışında, farklı gerekçelerle okula devam etmeyen öğrencilerimiz olabilir. Okula kaydı olup okula gitmeyen çocuklar varsa okul müdürleri ile muhtarlarımızın gerekli desteği yapmalarını istiyoruz. Okul yaşı çağını geçmiş çocuklarımız olabilir. Belirli bir yaşa gelmiş ve okula gitmemiş öğrenciler olabilir. Onları da açık ortaokul ve açık liselere yönlendirebiliriz. Okuma yazması olmayan kişiler olmasın diye bir çalışma başlatıldı ve önemli bir mesafe aldık. Okul öncesinde 5 yaş grubunu mutlaka okula kazandırmak istiyoruz. Bütün çocuklarımız mutlaka anaokuluna gitmeli. Bu noktada mahallelerimizdeki 5 yaş grubu çocuklar varsa anaokullarına kayıt edilmesi hususunu sağlamamız lazım. Bizim hedefimiz, yüzde 100’ü bulmak. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyaç var” dedi.
‘YÜZDE 56,2’LİK BİR ORANDA YENİ KİMLİK KARTLARI VERİLDİ’
Nüfus cüzdanları konusuna değinen Vali Aksoy, “Nüfus cüzdanları değişiyor, yeni kimlik kartları veriliyor. Kocaeli genelinde bu zamana kadar yüzde 56,2’lik bir oranda yeni kimlik kartları verildi. Kalan oran da muhtemelen kalan süreç içerisinde alacaktır. Nüfus müdürlükleri randevulu olarak çalışıyor. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren de nüfus müdürlüklerimiz, ehliyet ve pasaport işlemlerini de yapmaya başladı. Vatandaşlarımız da ihtiyaçları halinde bu hizmetleri nüfus müdürlüklerinde alabilecekler. Ailesinde nüfus idaresine gelemeyecek olan vatandaşlarımız varsa bizim görevlilerimiz, evlerine giderek başvurularını alabilecek. Bu konuda muhtarlarımızın da bilgisi olsun. Bu vatandaşlarımıza evlerinde hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi. ‘YASADIŞI GÖÇ KONUSUNU LÜTFEN BİLDİRİN’
Sözlerine devam eden Vali Aksoy, “Zaman zaman yasadışı göç konusunda bu bölgeler de kullanılabiliyor. Karadeniz’de geçtiğimiz yıl kullanma teşebbüsü oldu. Yasadışı göç olarak değerlendirilen konuları güvenlik birimlerimize iletmenizi istiyoruz. İlçemizde Kaymakamımızın başkanlığında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’mız var. Bu vakfımıza ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar başvuruyor ve yardımlarını alıyor. Ancak ihtiyaç sahibi olmasına rağmen başvurmayan kişiler olabilir. Bizim sizden istirhamımız, bu vatandaşlarımızı sosyal yardımlaşma vakfına bildirmenizdir. Bizim amacımız onlara ulaşmaktır. Mahallenizde böyle insanlar varsa imkanlardan yararlanması açısından kaymakamlığa bildirmenizi istiyoruz” dedi.
‘TÜM ENGELLİLERİMİZİ SİSTEM ÜZERİNDE GÖRMEK İSTİYORUZ’
Engelli Bilgi Bankası hakkında konuşan Vali Aksoy, “Sağlık Müdürlüğü’müzün koordinasyonunda böyle bir çalışma yapıyoruz. Amacımız, tüm engellileri bu sistem üzerinde görebilmek. Eğer bir ilçede engel türü yoğunlaşmışsa bunu fark etmek ve araştırma yapmak, devletin engellilere tanıdığı birtakım imkanlar var ve vatandaşlar bundan haberdar değilse vatandaşlarımızı bilgilendirmek gibi birçok hedefle yola çıktık. İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz, Kaymakamlarımız vasıtasıyla çalışmalar yaptı. Devletten herhangi bir şekilde yardım almayan vatandaşlarımız varsa onları ilçe sağlık müdürlüklerimize bildirmenizi ve devletin sağlayacağı yardımları onlara sunmamız gerekiyor. Büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz evde bakım hizmetleri veriyor. Her hastanemizin koordinasyonunda evde sağlık hizmeti sunuluyor. Evden çıkamayan hastalarımız varsa ekiplerimiz onları belli aralıklarla ziyaret ediyor ve ilaçlarını yazarak desteklerini veriyor. Bu tür hastalarımızı ilçe sağlık müdürlüklerimize bildirmemiz gerekiyor. Kadın sağlığı eğitim projesi sürüyor. 15 – 69 yaş grubundaki tüm kadınlara bu eğitimi vermeyi hedefledik. İki yıl önce başladığımız bu projede, bugün itibariyle baktığımızda hedef kitlemizin yüzde 83,4’üne ulaştık. 566 bin kişiyi bu eğitimlere dahilettik. Gölcük’te de bu eğitimler yapılıyor. Kadınları ilgilendiren birçok konuyu, bu eğitim çalışması içinde kadınlarımızla paylaşıyoruz” dedi.
‘SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUK İSTEMİYORUZ’
Konuşmasına devam eden Vali Aksoy, “Sokakta çalışan, dilenen çocuklara yönelik olarak yaptığımız bir faaliyetimiz var. Sokakta çalışan çocuk istemiyoruz. Sokakta çalışan çocukların suça bulaşması, farklı noktalara gitmesi, büyük risk oluşturuyor. Bu konuda bir valilik emri yayınladık. Sokakta çalışan bir çocuk gördüğümüzde, bunu ilk defa tespit ettiğimizde ailesine teslim edeceğiz. Bir kez daha tespit edilirse idari para cezasında ve suç duyurusunda bulunacağız. Sokakta çocuk varsa mutlaka güvenlik birimlerimize ve ilgili birimlere bildirmeliyiz. Onların suça bulaşma durumları oldukça fazla. Bu bakımdan bu konunun üzerinde dikkatle duruyoruz” dedi.
‘KOCAELİ OLARAK EPEYCE BİR BAŞARI YAKALADIK’
Sıfır Atık Projesi’ne değinen Vali Aksoy, “Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi var. Kocaeli olarak bu konuda öncü kentlerden biriyiz. Bütün kamu kurumlarımız, belediyelerimiz, okullarımız, bu projeye başlayan kurumlar olarak çalışmalarını sürdürüyor. Biz kentin tamamını buna dahil edecek çalışmalar ortaya koymak istiyoruz. Her ilçede ilk aşamada 1 – 2 siteyi bu projeye dahil ettik. Temel amacımız, bunu ilin tamamına yaymak. Bu konuda hep birlikte çalışıyoruz. Amacımız, atıkları geri dönüşüme ve ekonomiye kazandırmak ve çöp sorununu ortadan kaldırabilmek. Kocaeli olarak epeyce bir başarı yakaladık ve bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Muhtarlarımız bu projenin içerisinde yer almak istiyorsa belediyelerimizle, çevre ve şehircilik il müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde hareket etmelerini istiyoruz. Türkiye’de ilk illerden biriyiz ve önemli mesafe aldık” dedi.
‘BÜTÜN PERSONEL CEZA YAZABİLİYOR’
Trafik konusuna değinen Vali Aksoy, “Trafik kazaları, bizim canımızı yakan unsurlar. Her gün maddi hasarlı, yaralamalı ve zaman zaman ölümle sonuçlanan trafik kazalarına maalesef rastlıyoruz. Trafik kazaları incelendiğinde öne çıkan üç ihmal söz konusu: Araç kullanırken cep telefonu ile konuşma, emniyet kemeri takmama ve makas diye tabir ettiğimiz şerit ihlali. Bu üç ihlal konusunda, İçişleri Bakanlığı’mız, emniyet ve jandarma teşkilatındaki bütün personele ceza yazma yetkisi verdi. Önceden trafik ve jandarmadaki ilgili birimler bu tutanağı tutuyordu. Şimdi bütün polis memurları ve jandarmalar, bu tutanağı tutma yetkisine sahip. Buradaki amaç ceza kesmek değil, tamamen vatandaşın kaza yapmasını önlemektir. Bizler sürücü ve yaya olarak kurallara uymalıyız. İhlal edilen konuları da tamir etmeliyiz. Polisimiz, jandarmamız ister görevde ister istirahatte olsun, ceza kesme yetkisi var. Bundan bilginiz olsun. Vatandaşlarımızı da bilgilendirirseniz çok güzel olur” dedi.
‘YETENEĞİ FARK ETMEZSEK MADALYA BEKLEYEMEYİZ’
Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği içerisinde ilkokul üçüncü sınıflara giden çocuklara yönelik olarakyapılan sportif yetenek taramasına değinen Vali Aksoy, “Geçtiğimiz yıl ilk uygulamayı yaptık. Bu yılda da bu uygulama devam edecek. Buradaki temel amaç, sportif alanda yetenekleri ortaya çıkarmaktır. Bazı gençlerin çok önemli yetenekleri var. Biz onları fark etmezsek onlardan madalya bekleyemeyiz. Bu açıdan böyle bir proje başlatıldı. Gençlik Spor Müdürlüğümüz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordineli bir şekilde çalışıyor. Muhtar arkadaşlarımızın da duyarlı olması bu konuda önemli” dedi.
‘PROVOKATİF BİRTAKIM GİRİŞİMLERE MÜSAADE ETMEYİN’
Göç konusuna da değinen Vali Aksoy, “Sınır ötesinde yaşanan olaylardan ötürü birçok Suriyeli insan, ülkesini terk etmek zorunda kaldı. İlimizde de 58 bin civarında Suriyeli vatandaş var. Ağırlıklı olarak Gebze ve Darıca ilçesindeler. Diğer ilçelerimizde de bulunmaktalar. Bizim sizden istirhamımız, herhangi bir olay olduğunda bunu kaymakamımız, polisimiz, jandarmamız, belediye başkanımızla paylaşmanızdır. Provokatifbirtakım girişimlere müsaade etmeyin. Kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. Bazen basit olaylar farklı noktaya taşınabiliyor. Bazı söylemler varsa hassasiyet içerisinde olmamız önemli” dedi. Vali Aksoy’un konuşmasının ardından bazı muhtarlar, ilçemizi ve mahallelerini ilgilendiren bazı konularda sorun ve çözüm önerilerini paylaştı. Vali Aksoy da belirtilen konularda notlarını tutarak ilgili kurum müdürlüklerine çalışma yapmaları konusunda direktifler verdi.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Vali Aksoy, Gölcüklü muhtarlarla buluştu

Toplantının devamında Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak ve Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Vali Aksoy’un yanına geçti.

Vali Aksoy, Gölcüklü muhtarlarla buluştu

Gerçekleştirilen toplantıya katılım yoğun oldu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑