Kocaeli'de hava açıyor
2 araç kaza yaptı: 4 kişi yaralandı
Denizin ortasında baygın bulundu
Kocaeli Valiliği tüm eylemleri yasakladı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Validen okul güvenliği toplantısı

Okul güvenliği değerlendirme toplantısında öğrencilerin sağlık taramalarından servis araçlarının denetlenmesine kadar eğitim adına tüm konular masaya yatırıldı

14 Eylül 2018 Saat: 13:17
Validen okul güvenliği toplantısı
Validen okul güvenliği toplantısı

Ayşe AYDIN - Vali Aksoy, yeni dönemde tüm öğrencilerin sağlık taramasından geçirileceğini söyledi

Okul güvenliği, uyuşturucu ve uyarıcı ile mücadele ve eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik toplantı Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Asayiş Komutanı Yarbay Murat Filiz, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik de hazır bulundu. Toplantıya ayrıca, ilçe kaymakamları, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, okul aile birliği başkanları, daire müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı. Toplantıya katılanlar ilçeleri ve okullarındaki sıkıntılarını Vali Aksoy’a aktardı.

‘OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ORANI 1.7’YE DÜŞTÜ’

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, yeni dönemin hayırlı olmasını dileyerek “Kocaeli ilimizde bin 257 okul, 379 kurum, 15 bin 828 derslik, 16 bin 90 şube, 23 bin 942 öğretmen, 531 bin 870 öğrenci ile bu yıl eğitim öğretime başlayacağız. Kademelere göre eğitim verilerine baktığımızda okul öncesinde okullaşma oranı yüze 5, ilkokulda yüzde 98 oranında. Okuma yazma seferberliği okuryazar oranımız yüzde 97.74’tü. Okuma yazma bilmeyenlerden 20 bin 66 kişiyi okuryazar hale getirdik. Okuma yazma bilmeyenleri yüzde 1.7’ye düşürdük” diye konuştu.

‘28 OKUL GÜVENLİK BÖLGESİNDE’

Okulların güvenliğiyle alakalı da konuşan Çelik, “Okulların bin 3’ünde kamera sistemi bulunuyor. Kent güvenlik sitemine entegre açısında 28 okulumuzda çalışmalar başladı. 18’i milli eğitim bakanlığı, 10 tanesi ile valiliğimizce çalışmalarına devam ediliyor. 18 tanesinin çalışması önümüzdeki ayın ortasında bitecek. Bu okullar daha çok riskli görülen okullarımız. Birinci derecedeki riskli okullar günde 1 kez, ikinci derecedeki riskli okullar 2 haftada 1 kez, üçüncü derecedeki riskli okullar ayda 1 kez denetlenecek” diye konuştu.

‘BİN 953 ARAÇ DENETLENDİ’

Çelik, “Bu yıl bin 50 toplum yararına çalışacak temizlik görevlisi çalıştıracağız. 453 güvenlik görevlisinin tamamının dağıtımını yaptık. Okul polisi ve jandarma tarafından da okul çevrelerinde daha sık önlemler alınacak. Olaylara müdahale süresi en geç 5 dakikada olacak şekilde çalışmalar devam ediyor” dedi. Servis araçlarındaki personele de eğitim verildiğini kaydeden Çelik, “3 Bin 421 servis personelinin Bin 484 ‘üne eğitim verildi. Bin 791 rehber servisinin 578’ine eğitim verdik. Toplamda 46 Bin 365 öğrenci, Bin 579 rehber personel ve 2 Bin 604 servis aracı 437 özel servis ile taşınıyor. Servis denetimleri her sabah ve akşam olmak üzere ilgili personeller tarafından yapılmaktadır. Bin 953 araç bu yıl denetlendi” şeklinde konuştu.

SERVİSLERE YAŞ SINIRI

Servis araçlarında yayınlanan şartları da açıklayan Çelik, “Gerekli özellikte okul taştı yazısı bulunması, öğrencilerin sırayla biniş ve iniş yapması, büyük harflerle ‘DUR’ yazısı bulunacak, servis aracının iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmayacak. Öğrenci ve çocukların kolayca yetişebileceği camlar olacak. İmal, tadil ve montajı ile alakalı araçlar kullanılabilir halde olacak. Periyodik muayeneler yapılacak. Servis araçları 12 yaşından büyük olmayacak. Taahhüt edilen öğrenci sayısı aşılmayacak. Çocuklar için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacaktır. Ayrıca 451 okulumuzda beyaz bayrak bulunuyor. 196 okul ise beslenme dostu olarak belge aldı. Gıda işletmelerinin kontrolü sağlık müdürlüğü tarafından yapılıyor” dedi.

‘400 BİN KİŞİYE EĞİTİM VE SEMİNER’

Çelik, “61 Bin 917 veliye madde kullanımı ve bağımlılığı konusunda bilgilendirmeler yapıldı. 74 Bin 308 veliye sağlıklı ve güvenli teknoloji konusunda bilgi verildi. 127 Bin 576 öğrenciye madde bağımlılığı bilgilendirmesi yapıldı. 134 Bin 89 öğrenciye şiddet ve zorbalık konulu seminerler verildi. 21 Bin 370 öğretmen ve yöneticiye okuldaki sorunlara yönelik sorun çözeme ve iletişim becerilerini geliştirme eğitimleri verildi. 26 Bin 363 öğretmen ve yöneticiye durumların izlenmesi ile ilgili eğitimleri ve 89 Bin 67 veliye öğrencilerin zararlı yerele gitmemesi konusunda bilgiler verildi” dedi.

‘OKUL ÇEVRESİ GÖZLEM ALTINDA’

Ardından söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Eğitimde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması, çocuklarımızın güvenli bir şekilde okula gidip gelmesi bizim için büyük önem taşıyor. Eğitim yılı başında aldığımız tedbirleri gözden geçirmek çalışmalarımızı daha farklı boyutlara taşımak için toplantımızı yapıyoruz. Öğrenci ve veliler dışında kişi ve gurupların okul çevresinde beklemelerini yasakladık. Bu noktada kabahatler kanunun göre bunlara işlem yapma konusunda bu kararı aldık. Okulların çevresindeki internet kafelerde okul saatinde öğrenci bulduğumuz halde internet kafeye işlem yapacağız” diye konuştu.

‘TEK DAL YASAĞINA DEVAM’

Okul civarındaki bakkal ve büfelerde tek dal denilen sigara satışını da yasakladıklarını ifade eden Vali Aksoy, “Çocukların okulda kalmalarını sağlamak eğitimlerini sürdürmeleri için tüm birimlerimizle çalışıyoruz “dedi. Devamsızlık konusunu da değinen Aksoy, “Öğrencilerin devam etmeme nedenlerini sorgulamalıyız. Çocuklarımızın maruz kalabileceği cinsel istismarlara karşı rehber öğretmenlerimizin gayretli çalışmaları var. Asla kabul edebileceğimiz, görmeyeceğimiz bir alan değil. Çocuklarımızın intihara teşebbüsü konusunda mutlaka bir müfettiş görevlendirilip öğrencinin sorunun olup olmadığı rehber öğretmenin ilgilenip ilgilenmediğini araştıracağız. Çünkü çok küçük bir noktada ona müdahale edersek kötü sonuçlar yaşamayız” dedi.

SERVİS ARAÇLARINA SIKI TAKİP

Vali Aksoy, okulların kantinlerindeki yiyeceklerinin sağlıklı olması konusuna da değindi. Aksoy, “Kantinlerde çalışan kişilerin güvenlik soruşturmalarını yapmak zorundayız. Suça bulaşmış öğrencileri farklı suçlara yönlendirebilecekleri asla çalıştırmayacağız. Okul servis şoförleri de kaymakamlığımız tarafından incelip değerlendirilecek. Yüz kızartıcı suça bulaşmışsa buralarda çalışmamaları gerektiğinin üzerinde duracağız. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz servis araçlarının güvenli olması gerekiyor. Kış lastikleri takıp takmadığını da kontrol edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘OKUL ÖNCESİNDE HEDEFİMİZ YÜZDE YÜZ’

Aksoy, “Yardıma muhtaç öğrencilerin kaymakamlıklar tarafından gerekli destekler verilecek. Suça bulaşma ya da suç işlemek için mekan oluşturan metruk yerle için de çalışmalar başlattık. Böyle metruk binalar varsa bunların yıkımı gerçekleştirilecek. Okuma yazmaz bir vatandaşımızın varlığını kabul etmek istemiyoruz. Hayat boyu öğrenme kurslarının sayısını artırma düşüncedeyiz. Okul öncesinde okullaşma oranının yüzde yüze ulaşması bu yılki hedefimiz” dedi. Kadınlara yönelik projeyi de hatırlatan Aksoy, “671 kadınımız hedef kitle olarak belirledik. Kadınlarımızı meme kanserinde kendi kendini muayene etmeleri adına bilinçli hale gelmelerini sağlayacağız. Sigaranın zararları bağımlılıkla mücadele ve şiddete maruz kaldığında nerelere başvurmaları gerektiği gibi birçok konuda 150 Bine ulaştık. 671 Bine ulaşıncaya kadar projemiz devam edecek” dedi.

SPOR TARAMASI BAŞLIYOR

Sportif yetenek tarama çalışmasıyla ilgili konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, “Yetenek taramasıyla ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Arkadaşlarımız eğitimlerini aldı. Okulları başladıktan bir hafta sonra başlayacağız. İlçelerimizde de il milli eğitim komisyonlarımız oluşturuldu. Komisyonda yer alaka arka bize bildirecekler. Merkezde olanları merkezdeki komisyon, ilçede olan komisyon üyeleri de ilçede olan okullardaki denetlemeyi yapacak. Özellikle spor salonu olan okullarda kulüpleme çalışması yapıyoruz” diye konuştu.

ENGELLİLER TEK ÇATI ALTINDA

Vali Aksoy ayrıca engelliler için yapılan bir çalışmayı da anlatarak “Engelli bilgi bankası engellerin tek bir veri tabanında olmalarını sağlayacağız. Yazılımı yaptık. Kayıt altına alınmamış engelli vatandaşlarımız varsa ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilmesini talep ediyoruz. Yüzde 40 gibi bir sınır görmeden özellikle engelli öğrencilerimiz varsa engelli veri tabanına onları da dahil etmek istiyoruz. Kocaeli’deki engelli dağılımını görmek istiyoruz. Hangi engel türünün nerede yoğunlaştığını görmek istiyoruz” dedi.

TÜM ÖĞRENCİLERE SAĞLIK KONTROLÜ

Okul sağlığı projesini de hayata geçirdiklerini ifade eden Aksoy, “Bu kapsamda öğrencileri sağlık taramasında geçireceğiz. Öğrencilerimizin belirli yaşlarda taramasının yapılmasını çocuklarımızda sağlık sorunu varsa çözmek istiyoruz. Temel amacımız sağlıklı bir nesil yetiştirmek” dedi. Konuyla ilgili bilgi veren İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, “Bu proje bu yıl uygulamaya konulacak. Hem okul ortamı hem çevresi sağlıklı bir ortamda bulunmaları adına yapılan bir çalışma. Okuldaki fiziki ortamların sağlıklı olması adına bir takım denetlemeler yapılacak. Tüm öğrencilerimizin Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda sağlık taraması yapılacak. Aile hekimlikleriyle irtibatlı olarak çalışacağız. Hedeflediğimiz tüm öğrencilerimizin yılda bir sefer aile hekimlerine giderek tüm organlarını kapsayan taramadan geçmesi” dedi.

ÇALIŞAN ÇOCUKLAR KONUSU

Sokakta çalışan ve dilenen çocuklarla ilgili çalışmadan da bahseden Vali Aksoy, “Dilenen ve çalışan bir çocuk gördüğünüzde ilgili birimlere iletmenizi istiyoruz. Çocukların yeri okullardır. Ailesine teslim edip tebligatta bulunuyoruz. Bir daha sokakta gördüğümüzde o aileye ceza kesip savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu konuyu Kocaeli’nin gündeminden tamamen çıkarmak istiyoruz. Suriyeli çocukların eğitiminin aksamaması için bunların okullara alınması konusunda ilgili birimlerin hassasiyet göstermelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Validen okul güvenliği toplantısı

Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, “Yetenek taramasıyla ilgili çalışmalarımız tamamlandı” dedi.

Validen okul güvenliği toplantısı
Validen okul güvenliği toplantısı
Validen okul güvenliği toplantısı
Validen okul güvenliği toplantısı

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, yeni eğitim öğretim yılında tüm eğitim verilerini toplantıda sundu.

Validen okul güvenliği toplantısı

Toplantıya Vali Hüseyin Aksoy başkanlık etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑