Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

İlimizde ekmek fiyatları alınan karar gereği yarından (perşembe) itibaren zamlı fiyatla satılmaya başlayacak. Bizde Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak konuyu vatandaşlara sorduk

7 Ağustos 2019 Saat: 17:07
Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı
Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

İlimizde ekmek fiyatları alınan karar gereği yarından itibaren zamlı fiyatla satılmaya başlayacak. Daha önce 210 gram olan ekmeğin fiyatı 1.25 TL iken yeni yapılan düzenleme sonrası ekmek 280 grama çıkartıldı ve fiyatı da 1.75 TL olarak değişti. Konuyla ilgili Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak vatandaşlara görüşlerini sorduk. Vatandaşlar gramaj artışından dolayı, üretici ve fırıncıları da haklı bulurken, bazı vatandaşlar ise yalnızca ekmeğe yapılan zammın değil diğer ürünlere yapılan zamlara da bakarak yorum yapılması gerektiğini savundu. Kimi vatandaşlar ise zamlar dışında ekmeğin israf edilme oranının da çok yüksek olduğunu dile getirdi. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

AYHAN ÖZDEN (53) EMEKLİ
Bu ekonomik kriz ortamında başta un olmak üzere ekmeğin temel maddelerine yapılan zammın yanı sıra mazot fiyatlarının yükselmesi dolayısıyla, nakliye giderlerini de arttırdı. Bu durumda fırın sahiplerini de düşünürsek gramajı yükseltilerek 50 kuruş zam yapılmasını normal karşılıyorum.

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

CANANNUR SEKMEZ (18) ÖĞRENCİ
Geçtiğimiz günlerde simide de zam yapıldı. Ona da 50 kuruş zam yapıldı ve 1.75 TL oldu. Şimdi ekmekte aynı fiyata geldi. Biz henüz öğrenciyiz. Daha kendi paramızı kazanamıyoruz ama büyüklerimiz annemiz, babamız zor durumlar yaşıyor. Sürekli haberlerde görüyoruz, duyuyoruz. Her şeye zam geliyor. Bir de ekmek hep olması gereken bir şey olunca ona yapılan zam daha çok dikkat çekiyor.

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

ERKAN TOPRAK (41) İŞSİZ
Ekmeğe zam geldi. Gramajı da yükseldi. Gramajın yükselmesi de yerinde olmuş. Yani tabi sadece tüketici açısından bakmamak gerekiyor. Fırıncı da haklıdır. Ekmek yaparken kullanılan ürünlere zam geldikçe onları da aynı paralar kurtarmıyor o yüzden zam yapmak kaçınılmaz oluyor. Fakat şöyle bir şey söyleyeyim biz sadece ekmek zammını konuşmayalım. Her şeye gelen zamları konuşalım. Sigaraya alkole gelen zamları hiç kimse sormuyor. Evet bunlar zararlı olabilir ama o herkesin kendi tercihidir. Temel maddelere yüksek zam yapmamak için bu ürünlere zamlar yapılıyor.

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

HAVVA ŞEN (50) EV KADINI
Biz siyasetle bilmem neyle çok fazla uğraşmayız. Bizim derdimiz evimizdir. Ailemizdir. Ailemizin yiyeceği ekmektir, yemektir. Son 1 yıldır özellikle birçok ürüne fazlaca zamlar yapıldı. Son olarak şimdi de ekmeğe zam geldi. Tamam gramı da yükselmiş ama bir ekmek için 1.75 TL fiyat biraz fazla. Tek başına düşündüğünde fazla değil ama diyelim ki 5 kişilik bir aile akşam yemeği için 5 tane ekmek alsa neredeyse 9-10 TL’yi buluyor. E bunun kahvaltısı da var. Artık ne yapacağız bilmiyorum.

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

İSMAİL MAŞAOĞLU (69) EMEKLİ
Biz evde 2 kişiyiz. Bizim için büyük sıkıntı yaratmaz ekmek fiyatı ancak kalabalık aileler için ekmeğin fiyatının yüksek olması bir sorun olur. Evet, ekmeğe yapılan zam biraz fazla olabilir ama zamlar dışında israfta çok fazla. Gelip geçerken çöplere bir bakıyoruz hep ekmek. İnsanlar dilimleyerek yemeyi bile yapmıyor. Lokantalardan, fabrikalardan çok fazla çöpe ekmek gidiyor. Artan ekmeği atmadan değerlendirmemiz lazım.

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

MEHMET CANCİ (37) ESNAF
Zam üzerine zam geliyor. Çok yorumda yapamıyoruz ki. Ona bir şey desek diğerine ne diyeceğiz? Alıştık artık zamlara. Şimdi bizim açımızdan zam gelmesi evet iyi olmuyor. Fakat satıcılar açısından düşündüğümüzde de alış fiyatları yükseliyor o zaman da onlar hayrına iş yapacak değildir elbette. Yani burada aslında iki tarafta haklı oluyor. Sorun üreten ya da tüketende değil en baştan kaynaklanan bir sorun var o da üretmememiz.

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

NAZMİ SAKALLIOĞLU (62) BAHÇE USTASI
Türkiye zor zamanlardan geçiyor. Haliyle zamlar da olacak tabi. Türkiye kaç kolla uğraşıyor. Amerika’sıyla ayrı Suriye’siyle ayrı uğraşıyoruz. Bu ülke ne vergisiz olur ne de zamsız. İyi günler gelecektir ama çalışmamız lazım. Ekmeğe, sigaraya yapılan zamlar normalin üzerinde olabilir ama durumumuz zor. Bu şartlarda zam yapılmadan nasıl düzelecek bu durum? Durumumuz kötü diyorum, bu şartlarda ekmek yine de ucuz diye düşünüyorum.

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

RUKİYE SEKMEZ (41) EV KADINI
Bir evin en temel besinidir ekmek. Bizim ailemizde eşimiz çalışıyor eve ekmek getirmek için. Biz de evde çalışıyoruz. Çoluğumuz, çocuğumuz okuyor. Asgari ücretlinin hali ortada. Bu durumlarda her şeye zam geldiği gibi ekmeğe de zam geldi. Zamları keyiflerinden yapmıyorlardır ama vatandaşların da durumu belli. Biz ne yapalım?

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

VİLDAN UZUN (55) ESNAF
Ben esnafım. Elbette fırıncı esnafının da durumunu anlıyorum. Demek ki kurtarmıyor eski fiyat. Ama her şeyden evvel hepimiz bu ülkenin de bir vatandaşıyız. Bu ülkede mutlu ve refah seviyesi yukarıda yaşamak hepimizin hakkıdır. Dediğim gibi eski fiyatlar kurtarmıyorsa zam kaçınılmaz oluyor. İyi bari gramajda da bir artış olmuş en azından doyuruculuğu da artar ekmeğin.

Vatandaş ekmek zammına şaşırmadı

YAKUP ATMACA (58) ELEKTRİK TEKNİKERİ
Valla artık millet zamlara öyle bir alıştı ki artık kimse hiçbir şeye ses çıkarmaz oldu. Ekmeğe zam geldi. Zaten ondan önce zam gelmeyen bir şey mi vardı? Hangi zammı konuşacağız ki? Elbette şaşırmıyoruz artık hiçbir zamma. Her şeye neden zam geliyor çünkü üretim yapmıyoruz. Samanı bile ithal eder duruma geldik. Durumlar böyle olunca tabi ki her şey zamlanıyor. Artık zamsız geçen bir günümüz bile yok.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑