Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Vatandaş simit zammına ne diyor?

İlimizde simit fiyatlarına zam gelmesi sonrası artık 1.75 TL fiyat ile satılmaya başlandı. Biz de yapılan zammı hem simit satan esnafa hem de vatandaşlara sorduk

26 Temmuz 2019 Saat: 11:42
Vatandaş simit zammına ne diyor?
Vatandaş simit zammına ne diyor?

İlimizde simit fiyatlarına zam gelmesi sonrası artık 1.75 TL fiyat ile satılmaya başlandı. Sabahları kahvaltı yapmak için simit alan vatandaşlar 1.75 TL fiyat ile karşılaşınca sitem etti. Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak vatandaşlar ve simitçilerin, zam konusuyla ilgili ne düşündüklerini sorduk. Simit satan esnaflar içerisinde bu zammın az olduğunu düşünen de var, vatandaş gözüyle baktığında simit fiyatının yüksek olduğunu düşünen de var. Vatandaşların büyük bir çoğunluğu simit zammının çok yüksek olduğunu düşünürken, bu millete bu zamlar az bile siteminde bulunanlar da oldu. Röportaj Kerim ÇELİK & Bersu SARIOĞLU

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Recep Ataç (57) Terzi
Simit 1.75 TL oldu. Bir ekmeğin fiyatına çok diyorsak simidin de fiyatı çok pahalı tabi ki. Bugün hanelerimizde bereket kalmadı. İnsanlar iş telaşından sabahları sadece poğaça simit yiyor. Çocuklarını okula gönderirken bile aceleyle bu ürünler tüketiliyor. Şimdi de bu ürünler bile çok pahalı olmaya başladı. Bu zam biraz abartı gibi geldi bana. Evet, her şeye zam geldi doğru ama 1 buçuk TL olabilirdi. Bence 1.75 TL fazla bir zam.

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Onur Baycan (17) Simitçi
Ben çalışanım. Bugünden itibaren 1.75 TL fiyatla satmamız söylendi biz de öyle satıyoruz. Vatandaş gözüyle baktığımızda aslında ekmekle kıyaslandığında fiyat yüksek oluyor. Simit ve ekmek aynı fiyat olsa olabilirdi diye düşünüyorum. Simit almaya gelen vatandaşlar şaşırıyor. 1 buçuk TL değil miydi ne zaman zamlandı diye soruyorlar.

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Sabriye Doğan (46) Serbest Meslek
Çok iyi olmuş bizim halkımıza iyi oluyor. Hiçbir şeye ses çıkarmıyor vatandaşlarımız. Herkes sadece kendi kendine konuşuyor. Hiçbir şeyden memnun değiller ama ses de çıkarmıyorlar. Ekmeğin fiyatı 1.25 TL simidin fiyatı 1.75 TL oldu. Bu zam çok fazla diye düşünüyorum. Simit ve ekmek için en uygun fiyat 1 liradır. Vatandaşın alım gücü açısından bu fiyat uygundur.

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Ceyda Elmas (17) Öğrenci
Simit Kocaeli’de çok seviliyor. İnsanlarımız sabahları hatta gün içerisinde simit alıp yiyor. Ben öğrenciyim. Öğrenciler, dar gelirli olanlar insanlar simit çay yapardı. Burada simidin 1.75 TL fiyatı çok fazla. Baktığımızda artık insanlar simit çay bile yapamayacak.

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Ziya Kara (40) Simitçi
Zam olması gayet normal bir durum. Her şey aldı başını gidiyor. Sadece simit zamlanmadı ki. Elektrik, su, doğal gaz her şey sürekli zamlanıyor. Simit bu sabah itibariyle 1.75 TL fiyatla satılmaya başladı. Bence 1.75 TL az bile, biz en az 2 TL olmasını bekliyorduk.

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Ahmet Keskin (55) Esnaf
Esnaf olunca insan esnafın halini anlıyor. Onları da kurtaran bir para olsa zaten zam yapılmaz. Ancak onlarında maliyetlerini karşılamadığı için zam yapıyorlar. Bu durumda vatandaşta haklı esnafta haklı oluyor. Her şey artık çok pahalı. Bu koşullarda zam olması çok doğal diye düşünüyorum. Zam gelmeyen bir şey yok ki simide zam gelmesin.

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Uğur Sayaroğlu (28) Esnaf
Diğer zamları düşündüğümüzde ve halkımızın bu durumlara gösterdiği tepkiye bakıldığında bu zammı normal karşılıyorum. Bugün 1.75 TL olan simit yarın 10 lira olsa homurdanmaktan başka bir şey yapmayan halka müstahaktır. Bugüne kadar ne verdilerse onu yedik, bundan sonra da yemeye devam ederiz. Yersen.

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Hamdi Sınmaz (70) Emekli
Ben 1 buçuk TL simit parasına fazla diyordum. Şimdi bu fiyat 1.75 TL oldu. Her şey çok pahalı. Artık nasıl yaşıyoruz o da meçhul. İnsanlar borçla harçla yaşamaya çalışıyor. Bence simit fiyatı ekmekten daha ucuz olmalı en azından ekmeği geçmemeli. Farklı olarak bir susam var. Tamamo zamlanmış olabilir ama bir ekmek ve bir simide baktığımızda miktarları da farklı. Bu zamlar neye göre yapılıyor onu da bilmiyoruz.

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Volkan Şeşen (35) Serbest Meslek
Artık neye zam geldi takip edemiyoruz. Bir uyanıyoruz zam. Elektriğe zam, doğalgaza zam, suya zam, kdv’si, ötv’sine ayrı zam. İnsanların aldığı ücretler belli. Bu ülkenin çoğunluğu açlık sınırında yaşıyor. Böyle bir durumda şimdi simit olmuş 1.75 TL ne yorum yapılabilir ki? Ne diyelim yani? Milletin beli bükülmeyi geçti artık.

Vatandaş simit zammına ne diyor?

Faruk Türkan (37) Simitçi
Simit 1.75 TL oldu. Artık köşeyi döneceğiz. Şaka bir yana her şeyin maliyeti arttı. Böyle olunca zamlar kaçınılmaz oluyor. Sabahtan itibaren zamlı satmaya başladık. Vatandaşlardan tepki veren de oluyor tepki vermeyen de oluyor. Tepki veren vatandaşlar ekmek ve simit arasında fark olmaması lazım diyor. Ben vatandaş olarak düşündüğümde 1 buçuk TL fiyatın iyi olacağını düşünüyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑