Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Seçim

Vatandaşlar sandık başına geçti

4 bin 221 sandıkta 1 milyon 350 bin 725 oyun kullanılacağı ilimizde vatandaşlar okullara giderek oylarını kullandı

31 Mart 2019 Saat: 20:41
Vatandaşlar sandık başına geçti
Vatandaşlar sandık başına geçti

Yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla erkeğiyle  seçmeler özgür iradeleriyle sandığa giderek önümüzdeki 5 yıl boyunca kenti yönetecek belediye başkanlarını ve meclis üyelerini seçmek için sandık başına gitti
İlimizde sabah saat 8.00’de oy kullanılacak okulların kapılarının açılması ile vatandaşlar oy kullanacakları okullara gelmeye başladı. 4 bin 221 sandıkta 1 milyon 350 bin 725 oyunkullanılacağı şehrimizde vatandaşlar erken saatlerden itibaren okulları doldurdu. Oy kullanacakları sandıklara gelen vatandaşlar, büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı, ilçe belediye meclis üyesi ve muhtarlık için oy kullandı.
4 BİN 779 POLİS GÖREV ALDI
Öte yandan sabahın erken saatlerinden itibaren oylarını kullanmak için yola düşen vatandaşlar okullarda kurulan sandıklara giderek iradelerini ortaya koydu. Herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması adına yoğun güvenlik önlemleri alınırken Kocaeli genelinde emniyet personelinden 3 bin 635 kişi, jandarma personelinden bin 138 kişi, sahil güvenlikten 26 kişi olmak üzere toplam 4 bin 799 kişilik emniyet mensubu seçimlerin güvenli bir ortamda gerçekleşmesi için görev yaptı.
5 KEZ AMELİYAT OLDU, OY KULLANMAYA GELDİ
5 kez ameliyat olmasına rağmen oy kullanmak için oy sandığının bulunduğu İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne koltuk değneği ile gelen 77 yaşındaki Nadire Erdeniz, vatandaşlık görevini yapmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, “Bu seçimlerin millete, devlete, herkese hayırlı olmasını diliyorum. Allah milletimize zeval vermesin. Ben 77 yaşındayım. Hamd olsun bugüne de vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Ben 5 defa ameliyat oldum. O halimle geldim oyumu kullanmak için” dedi.
OY KULLANMAK IÇIN AVUSTRALYA'DAN GELDI
Avustralya'da yaşayan İbrahim Kazal (61) seçimlerde oy kullanmak için 12 bin TL harcayarak Darıca’ya gelerek oyunu kullandı. Yirmi yıldan bu yana Avustralya'nın Sidney kentinde yaşayan, ticaretle uğraştığını söyleyen İbrahim Kazal, yerel seçimlerde oyunu kullanmak için önceki gece Türkiye'ye geldiğini belirtti. Oy kullanmak için yaklaşık 15 bin kilometre uzaklıktan geldiğini ifade eden İbrahim Kazal, oy masrafları için 12 bin TL harcadığını, oyunu Darıca 60. Yıl Ortaokulu'nda kullandığını belirtti. İki gün sonra tekrar Avustralya'ya dönüş yapacağını söyleyen İbrahim Kazal, "Ben sadece oy için değil, 26 Ağustos Kocatepe Yürüyüşü için de gelirim. Ben Cumhuriyet için, Atatürk için oy kullanırım. Biz Cumhuriyet'in kazandığı toprakların insanlarıyız" dedi.
SEÇİM GÜNÜ EVLENDİLER
Kübra ve Abdullah Tutak çifti, seçim günü düğün yolunu tuttu. Genç çift, yerel seçimler için oylarını kullandı ve Mevlana Düğün Salonu’na gitti. Halise Türkkan İlkokulu’nda oyunu kullanan Kübra ile Rabak İlkokulu’nda oy kullanan Abdullah, daha sonrasında hayatlarını birleştirmek için düğün salonunun yolunu tuttu.
SEÇİME TEKERLEKLİ SANDALYEYLE GELDİ
Yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı yürüyemeyen Hafize Ak tekerlekli sandalyeyle oy kullandığı Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gelerek oy kullandı. Vatandaşlar yerel seçimlerde belediye başkanları, meclis üyeleri ve muhtarları seçmek için tüm Türkiye’de sabah saatlerinden itibaren okul önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu. İlimizde de durum farklı olmadı. Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde oy kullanacak olan vatandaşlar okula geldi. Kimi tekerlekli sandalyeyle gelirken, yaşlısından gencine yüzlerce vatandaş, Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde vatandaşlık görevini yerine getirdi. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya da okulda bekleyen isimler arasındaydı. Kaya, sandıkları kontrol etti.
AMBULANSLA OY KULLANMAYA GELDI
Vatandaşlar yerel seçimler için oy kullanmaya gitti. Yürüyemeyen vatandaşları ise sağlık görevlileri oy kullanacakları okullara getirdi. Naime Köroğlu isimli vatandaşta ambulansla oy kullanmaya gelenlerden biriydi. Bel fıtığı ameliyatı olan ve yürümeyen Köroğlu sağlık ekipleri tarafından, oy kullandığı İzmit Endüstri Meslek Lisesi’ne getirildi ve vatandaşlık görevini yerine getirdi.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Vatandaşlar sandık başına geçti

Yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı yürüyemeyen 75 yaşındaki Hafize Ak, tekerlekli sandalyeyle geldiği okulda 1121 nolu sandıkta oyunu kullandı.

Vatandaşlar sandık başına geçti

Kübra ve Abdullah Tutak çifti, seçim günü düğün yolunu tuttu.

Vatandaşlar sandık başına geçti

77 yaşındaki Nadire Erdeniz, 5 kez ameliyat olmasına rağmen oy kullanmak için sandık başına geldi.

Vatandaşlar sandık başına geçti

Avustralya'da yaşayan İbrahim Kazal (61) seçimlerde oy kullanmak için 12 bin TL harcayarak Darıca’ya gelerek oyunu kullandı.

Vatandaşlar sandık başına geçti

Bel fıtığı ameliyatı olan ve yürümeyen Naime Köroğlu’nu,sağlık görevlileri oy kullanacakları okullara getirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑