Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Veli Der, ‘İnsanlar niçin intihar ediyor?’

Veli-Der Kocaeli Şubesi Yol Sen salonunda öğretmen intiharlarıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Yılmaz yaptığı açıklamada, “Bu insanlar niçin intihar ediyor? Öğrenci Veli Derneği olarak, toplum olarak, bu soruyu soruyoruz” dedi

21 Şubat 2020 Saat: 17:20
Veli Der, ‘İnsanlar niçin intihar ediyor?’
Veli Der, ‘İnsanlar niçin intihar ediyor?’

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Kocaeli Şubesi bugün Yapı Yol Sen salonunda yaşanan öğretmen intiharlarıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, Veli-Der Şube Başkanı Göksal Yılmaz ile yönetim kurulu üyeleri Yeşim Akpınar ve Beyhan Korkmaz ile STK temsilcileri hazır bulundu. Yılmaz yaptığı açıklamada, “En son Ankara’da intihar eden, 38 yaşındaki 15 yıllık Matematik öğretmeni İnan Avşar’ın videoda yayınladığı “Çok mücadele ettim. Bu dünyanın adaleti yok.” dediğine hepimiz tanık olduk ve bu arkadaşımızı kaybetmenin acısı üzerinden bir araya geldik” ifadelerini kullandı.
‘BU ORTAM İNTİHARLARI GETİREBİLİYOR’
Yılmaz açıklamasının devamında, “Öncelikle şunu ifade etmek istiyoruz; intihar önlenebilen bir davranıştır, intihar eğilimlerinin toplum içerisinde belirlenmesi ve önlenebilmesi mümkündür. Öğretmen arkadaşımızın intihar sonucu hayatını kaybetmesi sonrasında öncelikle şu soruyu sormamız gerekiyor: Ne tür bir ortam içerisinde yaşıyoruz ki bu ortam intiharları getirebiliyor?” dedi.
‘İŞÇİLER, GENÇLER İNTİHAR EDİYOR’
“Bu insanlar niçin intihar ediyor” sorusunu soran Yılmaz, “Son günlerde yaşadığımız intihar olayları yüreğimizi burkuyor, vicdanlarımızı kanatıyor. Öğretmenler, işçiler, memurlar, gençler intihar ediyor. Eğitim sistemindeki olumsuzluklarından, fazla çalışma saatlerinden yakınıyordu. Yaşanan bu intihar olayları ile ilgili bazı siyasiler “Böyle ucuz siyasi manevraları millet yemez” diye mesaj atabiliyorlar” ifadelerini kullandı.
‘GEÇİM SIKINTISINDAN, MUTSUZLUKTAN’
Sözlerini sürdüren Yılmaz, “Eski Milli Eğitim Bakanlarından Nabi Avcı’da yaşanan öğretmen intiharları ve sınavlarda başarısız olan öğrencilerin intiharları ile ilgili “ Gösterişçi intihar eylemi” diye bahsetmişti. Bu insanlar niçin intihar ediyor? Öğrenci Veli Derneği olarak, toplum olarak, bu soruyu soruyoruz? İntihar edenler bıraktıkları mektuplarda, çevrelerindekilerin ve yakınlarının anlatımlarında; İşsizlikten, yoksulluktan, içine düştükleri borç batağından, geçim sıkıntısından, mutsuzluktan intihar ediyorlar” diye konuştu.
‘ÖRGÜTLÜ DAYANIŞMA İLE ÇIKACAĞIZ’
Yılmaz son olarak, “Veli-Der olarak taleplerimiz, eğitim kurumlarında esnek, güvencesiz çalışma kaldırılmalıdır. Herkese iş güvencesi, laik, parasız ve kamusal eğitim hakkı sağlanmalıdır. Bu umutsuzluk ve karanlıktan Örgütlü dayanışma ile çıkacağız” dedi. Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑