- 30 Haz 2022 - 12:19

Başkanlardan Cengiz Topel talebi

Büyük bir lojistik merkezi olan ilimizde iki gün sürecek olan ‘Lojistik Çalıştayı’nda Büyükşehir Belediyesi ve sanayi odası atıl olan Cengiz Topel Havalimanının kurtarılması ve ilimize bakanlık eliyle lojistik köy yapılmasını talep etti

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+4
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Kongre Merkezi’nde Kocaeli Lojsitik Çalıştayı başladı. İki gün sürecek olan çalıştayda lojistiğin; ülkemizin, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatına etkilerini ele alınacak. Çalıştayın açılış programına; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Yunus Emre Ayözen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Murat Baştor, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Hasan Aslan, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, lojistik sektörünün temsilcileri, sanayiciler, liman başkanları, oda ve STK temsilcileri, mahalle muhtarları katıldı.

‘66 İLİN VERGİSİNDEN FAZLA’

Bakan Karaismailoğlu’na ilimizi anlatan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Üretim sanayinin yüzde 13’ünü yapmakta. Odamıza kayıtlı firmaların 33,8’i yabancı. Körfezimizde 35 limanımız var. Önümüzdeki dönemde belki bir tane daha artacak. İlimiz hem bir sanayi hem de liman kenti. 14 OSB varilimizde. 5 teknoparkımız, ulusal test merkezleri ve 3 adet üniversitemiz bulunmakta. Kocaeli’den yapılan ihracat 33.5 milyar dolar. Türkiye’de kişi başı ihracat miktarı 2 bin 260 dolar. Kocaeli’de bu rakam 16 bin 500 dolar. 59.2 milyar dolar ithalat yapıyoruz. İlk bin ihracatçı listesinde ilk 10’da Kocaeli firmaları var. İyi bir ayıklama yapılırsa ihracatımız 45 milyar dolara kadar yükselebilir. 66 ilin topladığı vergiden daha fazla vergi topluyoruz. Kişi başına ödenen vergi 54 bin 202 TL” dedi.

‘DEMİRYOLU PROJESİNE ÖNCELİK VERİLMELİ’

Bakan Karaismailoğlu’na birtakım taleplerini de sunan Zeytinoğlu, “En büyük ihracat partnerimiz olan AB’ye yapılan ihracatımızın TIR’lar üzerinde sürdürülebilir olmadığı da ortadadır. Ürünlerimizin Avrupa’ya hızlı ulaşması ve tarife dışı engellerin elimine edilmesi için Avrupa fonlarını da kullanarak hızlı demiryolu projelerine öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sizlerin de bu konuda çalışmalarınız olduğunu biliyor ve projelerinizi takip ediyoruz. En büyük ihracat partnerimiz olan AB’ye yapılan ihracatımızın TIR’lar üzerinde sürdürülebilir olmadığı da ortadadır. Ürünlerimizin Avrupa’ya hızlı ulaşması ve tarife dışı engellerin elimine edilmesi için Avrupa fonlarını da kullanarak hızlı demiryolu projelerine öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

TALEPLERİNİ SIRALADI

Zeytinoğlu, “Dilovası Liman Kümesi (Poliport ve Yılport) ve Hereke (Nuh Çimento) bölgelerinde TCDD tarafından saha çalışması yapılarak bağlantı noktaları tespit edilmiştir. Limanlar tarafından söz konusu bağlantı projelerinin bir an evvel yapılmasını ve bu projelerin TCDD tarafından onaylanılarak yapım aşamasına geçilmesini istiyoruz. TCDD’nin Muallimköy ve Tavşancıl’da denizin doldurulması suretiyle demiryolu yükleme-boşaltma ve istasyonu yapılabilmesi için desteğinize ihtiyacımız var. Orta vadede Dilovası ve Gebze’nin kuzeyindeki 9 OSB’ye, Köseköy-Yavuz Sultan Selim Köprüsü Yeni Demiryolu (Kocaeli Kuzey Geçişi) hattına bağlantı yapılmasını talep ediyoruz. Orta vadede Köseköy-Gölcük-Gemlik istikametinde yeni bir demiryolu hattının yapılmasını ve bu hattan Gölcük Lojistik Kümesine (Limaş, Autoport, Hayat Kimya, Ford ve KOSBAŞ) kılçık hat ile bağlantıların sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

CENGİZ TOPEL’İ KURTARALIM’

Zeytinoğlu son olarak “Havayolu taşımacılığı ile ilgili olarak biliyorsunuz; 2011 yılında Cengiz Topel Havaalanı sivil havacılığa açıldı. Doğu Marmara illerine hizmet veren havaalanımızdan 3-4 ilimize günlük düzenli seferlere başlanmıştı. 2018 ve 2019 yıllarında (pandemi öncesi) gidiş ve dönüş doluluk oranları yüzde 90 civarındaydı. Fakat yaklaşık 5 aydır havalimanımızdan tarifeli uçuş yapılamıyor. Trabzon, Rize, Erzurum, Diyarbakır ve Akdeniz illerine düzenli uçuşlarının başlatılması konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Odalar olarak taşın altına elimizi koymaya hazırız. Lojistik sektörü; günümüzde gittikçe daha da entegre hâle gelen dünya ekonomisinin ve uluslararası ticaretin temel yapı taşıdır. Küreselleşen dünyada 1,6 Milyar insanın yaşadığı, 38 Trilyon dolar Gayrisafi Millî Hasıla ve 7 Trilyon dolarlık ticaret hacminin olduğu bir coğrafyanın merkezinde olan Türkiye’nin önemi her geçen gün artıyor” dedi.

BÜYÜKAKIN: SİNERJİNİN KAPISINI AÇTIK

Zeytinoğlu’nun ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Vizyon işlerden biri de lojistik konusunda atılacak adımdır. Lojistiği doğru yönettiğimizde üretim için de var olan potansiyel içinde sinerjinin kapısını açmış bulunuyoruz. Şimdiki yatırımlar belki de bölgenin ve ülkenin kaderini etkileyecek. Büyükşehir belediyesi olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Yükün nasıl geldiği gittiği kadar trafik yönetimi, egzoz emisyonu ve diğer disiplinleri de konuşuyoruz. Karbon düzenlemeleriyle ilgili bir şeyler yapmak lojistikle ilgili meselelerimizden biri olacak. 500 milyon ton civarındaki yükün yüzde 27 ihracat, yüzde 46’sı ithalat olarak gerçekleşiyor” dedi.

‘ALDIĞIMIZ KARARLAR, AYAĞIMIZA DOLANMASIN’

Sözlerini sürdüren Başkan Büyükakın, “2019 verilerine göre en fazla ihracat yapılan 10 tane gümrük müdürlüğünden 7 tanesi Marmara Bölgesi sınırları içinde. KGM verilerine göre iller arası taşımalarda ortalama kamyon başına 11.3 ton yük taşındığı tespit edilmiş. Ulaştırma Bakanlığı liman yönetmeliği açısından bir master planı hazırlamalı ve limanların üst akıldan yönetilmesi gerekiyor. Onun art alanındaki iskele ve geminin tonajının büyüdüğü zaman bunun kente etkileri düşünüldüğünde disiplinler arası bambaşka yerele dokunmamız gerekiyor. Ortak çalışalım doğru kararlar alalım, kent için doğru işler yapalım. Bugün aldığımız kararlar yarın ayağımıza dolaşmasın diyoruz. İnsanımızın soluduğu havayı soluk alamamaktan çıkarılmamasını istiyoruz” dedi.

‘100 HEKTARIN ÜZERİNDE’

Kocaeli’de Minimum 100 hektarın üzerinde lojistik bir köy kurulması gerektiğinin altını çizen Başkan Büyükakın, “Gümrükleme işlemleri art alanda yapılacak bir köyden bahsediyoruz. Kocaeli, lojistik master planı yapan ilk il. Sadece limanları doldurarak ve büyüterek değil işletmeciliğin üzerinde de düşünmek gerekiyor. Gemiden raylı sisteme inen art alandaki gümrük işlerinin uzamadığı Kuzey Marmara Otoyolu’na yakın bir bölgede dağıtımın hızlıca gerçekleştiği büyük bir kurgu. Marmara’nın bütününü düşünen etkileşimde olan diğer ileri de içine alan bir lojistik hareketi olması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yapması mümkün olmayan bir kurgu. Bu işi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

‘DEMİRYOLU PAYINI ARTIRMALIYIZ’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Büyükakın, “Kocaeli’de günlük 200 bin birim kamyon hareket ediyor. Karayollarımızın üzerindeki ağır vasıta baskısını azaltmamız gerekiyor. Demir yolunun payını artırmadığımızda bu hareketi yönetme şansımız olmayacak. Limanların ve sanayi alanlarının demiryolu ile bağlantılı olması kentimiz ve bölgemiz için inanılmaz bir fırsat diye düşünüyoruz. Lojistik atılımların Cengiz Topel Havalimanında başlatılması kent için büyük bir adım olacaktır. Sayın bakanım kentimizde lojistik çalıştayına öncülük ettiğiniz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

YAVUZ: KOCALEİ ÇOK UYGUN

Başkan Büyükakın’ın ardından konuşan Vali Seddar Yavuz ise “Kocaeli bilim sanayi teknoloji üssü olduğu kadar bilişim ve inovasyon üssü olma imkanı da kazandı. Bu şehrin başka bir gözle ele alınması, irdelenmesi Türkiye’nin uluslararası rekabetteki gücünü de artıracaktır. Nitelim Kocaeli’de geçen yıl dış ticaret hacmi 93,5 milyar dolara ulaştı. Enerji arz güvenliği bakımından yaptığımız tartışmaların egemenlik ve bağımsızlığın yol ve yönetimi oldu. Pandemide deniz korsanlığı başladı. Hizmeti üretmek kadar bunu kısa sürede pazara ulaştırmak da nemli. Dünya kıyasıya rekabet devam ediyor bizim de maliyetlerimizi en aşağı çekmemiz gerekiyor. Lojistik köyün kurulması açısında Kocaeli çok uygun” dedi.

‘OSB’LERE KARŞI ÇIKAMAYIZ’

İlimizde sanayi alanlarına karşı çıkanlara da mesaj veren Vali Yavuz, “Herkes daha fazla sanayi olmasın diyor Kocaeli’nin kritik pozisyonu açısından zaten bir sanayi şehri. Biz sanayi kuruluşlarına yapmayın desek de onlar bu şehri sanayi şehri olarak seçeceklerdir. OSB’lere karşı çıkmak yerine bu talebi nasıl karşılayabileceğimizi, çevreyi nasıl koruyabileceğimize bakmamız gerekiyor OSB’ler izin vermediğniz sürece insanlar bu alanlara binalar yapıp daha sonra üretim yapıyor. Dolayısıyla çevre kirliliğini asıl yönetmemiz iiş güvenliğini nasıl yönetmeniz gerektiğini bulmanız gerekiyor. Yıl sonunda 14. OSB’de ilk fabrikayı kurmayı hedefliyoruz. Yani 2023 yılında 14. OSB’de üretim yapılmaya başlanacak” diye konuştu.

‘KRİTİK KONULAR KONUŞULACAK’

Son olarak kürsüye gelen Bakan Karaismailoğlu, “Demiryolu ve Karayollarının birleştiği, limanlarıyla deniz ticaretinin etkin olduğu Kocaeli, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve İstanbul-İzmir Otoyolu ile ulaşım ve ticaretin nabzının attığı merkezdir. İmalat sanayi bakımından ülkemizin en önde gelen illeri arasındaki Kocaeli’de düzenlediğimiz bu önemli Çalıştay, değerli sonuçlarıyla kıymetli bir veri sağlayacak ve planlamalarımıza yol gösteren olacaktır. Çalıştayımızda; ulaşım yatırımları, lojistik merkezlerimiz ulaşım modlarının entegrasyonu, lojistik maliyetlerin düşürülmesi, çevreci enerji kullanımı ve emisyonun düşürülmesi gibi çok kritik konular masaya yatırılacak. Ulaşım ve Altyapı Politikamızın en önemli odağı lojistiğin; ülkemizin, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatına etkilerini ele alacağız” dedi.

‘30 YIL SONRASINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Karaismailoğlu, “Yakınlaşan ve bağlantıları kuvvetlenen  ‘küresel bir köye’ dönüşmüş dünyamızın ticaretinin ve ekonomisinin can damarı da lojistik sektörüdür. Bu kapsamda ana hedefimiz olan lojistik süper güç olma yolunda ilerliyoruz. Tüm adımlarımız için pusulamız ise ‘2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’ Dünyadaki dönüşümlerin baş döndürücü hızına hepimiz şahidiz. Gayemizse buna ayak uydurmak değil, dönüşümün önünde yer alarak geleceğe hazırlıklı olmaktır. Bu bilinçle yalnızca bugünü değil, 30 yıl sonrasının Türkiye’sini, çocuklarımızın refah ve aydınlık ülkesinin altyapısını planlamak için çalışmalarımıza şimdiden başladık. Bu planlarımızda, Körfez’imizin anahtarı, ülkemizin değeri Kocaeli’mizin sunduğu katkıyı çok önemsiyoruz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ticaret ağıyla Kocaeli, farkını ortaya koymaya devam ediyor” diye konuştu.

‘MAYIS’TA KOCAELİ ŞAMPİYON OLDU’

Kocaeli limanlarında geçtiğimiz mayıs ayında en fazla yük elleçlendiğini ifade eden Karaismailoğlu, “Kocaeli Limanı’mızda, Ocak-Mayıs 2022 döneminde elleçlenen konteyner miktarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 artış kaydedilmesinden dolayı emeği geçen herkesi kutlamak istiyorum. Uluslararası pazarlarda rekabetin artması, müşteri memnuniyetinin öneminin anlaşılmasıyla birlikte ülkemizde de hızla dönüşen ve büyüyen lojistik sektörü bu dinamizmine yakışır bir ilgiyi hak ediyor. Artık, rekabette öne çıkanlar; ürünlerini daha hızlı, güvenli ve ekonomik bir şekilde pazarlara ulaştıran firmalar ve ülkelerdir. Bunun farkında olarak 2003’ten bu yana yaptığımız ulaştırma ve haberleşme yatırımlarımız sayesinde ülkemiz, pandemi ve krizlere rağmen üretim ve ihracatta rakiplerine fark atmayı başardı” dedi.

‘BİRİLERİ SADECE KONUŞUYOR’

2020-2050 yılları arasında ulaşıma yönelik talebin; yolcu sayısı-kilometre cinsinden 2 katına çıkacağı öngörülüyor. 2020 yılında 12 Milyar Ton olan dünya ticaret hacminin; 2030 yılında 25 milyar Tona, 2050 yılında 95 milyar Tona ve 2100 yılında ise 150 milyar tona çıkacağı tahmin ediliyor. Tüm çalışma ve hedeflerimizi bu öngörüler ışığında yeniledik. Ulaşım ve haberleşme alanlarında yürüttüğümüz yeni süreç; bütünsel kalkınma odaklı, etkin ve dünyayı ülkemize entegre etmeyi hedefleyen iddialı bir süreçtir. Birileri her zamanki gibi sadece konuşmayı sürdürürken biz hizmet üretmeye, milletimizle kol kola geleceğin Türkiye’sini inşa etmeye devam ediyoruz. Son 20 yılda yaptıklarımız, hedefimize her geçen gün yaklaştığımızın, bundan sonra da yapacaklarımızın en büyük kanıtıdır!” diyerek muhalefete de yüklendi.

‘ULAŞIMDA MULTİ-MODEL SİSTEMİ’

2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık yatırım planladıklarını da belirten Karaismailoğlu, “2053 vizyonumuz doğrultusunda ülkemizin Asya ile Avrupa arasında bugün 700 milyar doları aşan ticaretten alacağımız payı artıracağız. Asya-Avrupa ile birlikte Karadeniz Havzası’nda üretilen artı değerin Akdeniz ve dünyaya ulaşmasında köprü ülke konumundayız. Bu konumumuz gereği, lojistikte bölgesel bir üs olacağız. Türkiye’nin 2053 yılındaki 1 trilyon dolar ihracat hedefini yakalayabilmesi için lojistik altyapısının tamamlanması ve küresel ticarette kendi bölgesinde lojistik üs olması gerekiyor. Ticaretin can damarı olan kara, hava, demir ve denizyollarını yaparken tüm ulaşım modlarında multi-model bir sistem kuruyoruz. Türkiye’yi bölgesinin lojistik üssü olması için toplam 13,6 milyon ton kapasiteli 13 ayrı lojistik merkezini işletmeye açtık” diye konuştu.

MASTER PLANININ AMAÇLARI

Lojistik master planı ile ulaşmak istediklerini de açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Mevcut lojistik merkezlerinin rehabilitesini ve uluslararası standartlara kavuşturulmasını, yeni lojistik merkezlerin kurulması yönünde kamu-özel iş birliğinin geliştirilmesini, özel sektörün katılımının arttırıldığı, ekonomik ve sürdürülebilir bir demiryolu taşımacılığının mevzuatının tamamlanarak hayata geçirilmesini, uluslararası öncelikli koridorlarda çok modlu taşımacılığı gerçekleştirecek altyapıların hızlandırılmasını, gümrük kontrol süreçlerinin hızlandırılması ve etkinliğinin artırılmasını, Türkiye lojistik sektörünün yetkin işgücü ile desteklenmesini, sektörde Ar-Ge ve dijitalleşmeye ağırlık verilmesini, kamu birimleri ile farklı yetki ve izin mercileri arasında otomatik bilgi ve belge paylaşım sisteminin kurulmasını, amaçlıyoruz” dedi.

‘LİMAN SAYISINI 217’YE ÇIKARDIK’

Karaismailoğlu, “Dünya genelinde taşınan yüklerin hacim olarak yüzde 85’i, değer olarak da yüzde 70’i denizyolları ile yapılıyor. 2002 yılında 149 olan liman sayımızı 217’ye çıkardık. Bu süreçte tersane sayımızı da 37’den 84’e ulaştırdık. 2020 yılında dünya genelinde toplam yük elleçlemesi dünyada yüzde 3,8 oranında daraldı. Buna rağmen ülkemiz yüzde 2,6 artış kaydetti. 2021 yılı istatistiklerine göre dünya ile kıyaslamalarda ülkemizin çok iyi bir konumda olduğunu görebiliyoruz. Elleçlenen konteyner miktarı bir önceki yıla göre dünyada yüzde 6 artarken biz yüzde 8,3 oranında artış gösterdik. Elleçlenen yük miktarında ise bir öncesi yıla göre dünya yüzde 3,5 artarken ülkemiz yüzde 6’lara ulaştı. Bu yılın ilk 5 ayında, üstelik Rusya-Ukrayna çatışmasına rağmen, geçen yılın aynı dönemine göre yük elleçlemesinde yüzde 7,2’lik artış gösterdik” dedi.

‘DEMİRYOLUNA 36.8 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTIK’

2053 yılına kadar limanlarımızdaki toplam yük elleçleme miktarını 2 katına çıkaracaklarını ifade eden Karaismailoğlu, “Bölgenin üretim-çekim matrisleri ışığında oluşturduğumuz ulaşım modelimizde bölgenin yük hareketinin de aynı oranda artacağını söylememiz mümkün. Demiryollarının, bu topraklardaki ekonomi ve sosyal yaşamının yanında tarihi ve stratejik önemi var. Son yirmi yılda demiryollarına 36.8 milyar dolarlık yatırım yaptık. 1.432 kilometrelik  hızlı tren hattı inşa ettik. Konvansiyonel hat uzunluğumuzu yüzde 6 artırarak 11 bin 590 kilometreye yükselttik. Toplam demiryolu ağımızı, 13 bin 22 kilometreye çıkardık. 2020 yılında 34,5 milyon ton olan demiryolu ile yük taşımamızı yüzde 10 artarak 2021 yılı sonu itibariyle 38 milyon tona ulaştı. Serbestleşmeyle birlikte 2021 yılında demiryolu yük taşımacılığında özel sektörün payını yüzde 13’lere ulaştırdık. Özellikle uluslararası taşımalarımız 2020 yılına göre 2021 yılında yüzde 24 oranında arttı” dedi.

TASARRUFLARI SIRALADI

2022 yılı Mayıs sonunda, havayolu yük trafiğinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artış gösterdiğini belirten Karaismailoğlu, “Yol güvenliği ve seyahat süresindeki kısalmalar sayesinde; zamandan 76 milyar 458 milyon lira, akaryakıttan 6 milyar lira, bakım onarımdan 3 milyar TL ve çevre etkilerinden 123 milyon TL çevre tasarrufu olmak üzere yıllık toplam 85 milyar 581 milyon TL tasarruf sağladık. Bütün bunlara ek olarak da emisyon salınımını 5 milyon ton azalttık. 2003-2021 döneminde yapılan toplamda 183 Milyar dolarlık yatırım sayesinde; milli gelire 548 milyar dolar, üretime 1 trilyon 138 milyar dolar ve istihdama yılda ortalama 994 bin kişilik katkı sağladık. 2053 yılına kadar; özellikle şunu belirtmeliyim ki demiryolu ağımızı, 13 bin 22 kilometreden, 28 bin 590 kilometreye çıkaracağız” şeklinde konuştu.

‘HIZLI TREN 52 İLDE OLACAK’

Gelişmiş demiryolu ve karayolu ağının limanları besleyen niteliğe sahip olacağını söyleyen Karaismailoğlu, “Hızlı tren bağlantısına sahip şehir sayımızı 8’den 52’ye yükselteceğiz. Demiryolunun taşımacılıktaki oranının 2029 yılında yüzde 11’in üzerine yükselmesini, 2053’te ise yüzde 22 olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz. 5’er yıllık planlamalarımız sonunda 2053 yılına geldiğimizde; demiryolu, karayolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme için 198 milyar dolar yatırım yapacağız. Lojistik sektörüne katalizör olan ulaşım sistemlerimizi rehabilite etmenin yanında işletmesinde daha çevreci bir anlayışı benimsemek üzere gayret ediyoruz. Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Master Planındaki hedef ve çalışma takvimlerine, kamu-özel sektör ve sektörün STK’ları ile birlikte çalışmalarımızı hızlandıracağız” dedi.

‘DİJİTALLEŞME ODAĞI’

Bakan Karaismailoğlu son olarak “Ulaştırma 2053 Hedeflerimiz Çerçevesinde bir ‘Sanayi Başkenti’ Olan Kocaeli’de; sürekli büyüyen sanayi yatırımlarının ihtiyacına paralel olarak İzmit Körfezi’nde yer alan limanların da gelişen ve büyüyen sanayinin yarattığı yük artışına paralel şekilde planlanması ve bu planlara göre de geliştirilmesini sağlayacağız. Bu doğrultuda, bölgenin ticari ve sanayi büyümesinin gelecekte yaratacağı ithalat, ihracat ve transit yük artışına paralel olarak İzmit Körfezinde yer alan limanlarında bu gelişmelere uygun şekilde ve zamanında kapasite artışları, özellikle Konteyner gemilerinin boyutlarında yaşanan büyümeye cevap verecek altyapıyı sağlayacağız ve bunu destekleyen geri saha oluşturan lojistik merkez planlamalarımızı yapacağız. Körfezin, Kentin ve bölgenin ihtiyaçlarını ulaştırma ve Lojistik Master Planı çerçevesinde, sürdürülebilir, çevreci, dijitalleşme odağında ele alacağız” dedi.

30 Haz 2022 - 12:19 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Ayşe Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.