- G:

Filistin halkı için yürüdüler

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla bir araya gelen Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri, Cumhuriyet Bulvarı'nda yürüyüş eylemi gerçekleştirdi. Yürüyüş sonrası düzenlenen basın açıklamasında, "Saldırılar derhal durdurulmalı, İsrail ile yapılan ikili anlaşmalar iptal edilmelidir" denildi

Sefa Gardiyanoğlu
Sefa Gardiyanoğlu Tüm Haberleri
Filistin halkı için yürüdüler
Filistin halkı için yürüdüler
+1
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını protesto etmek için İzmit Belediye İş Hanı önünden İnsan Hakları Parkı'na yürüdü. Düzenlenen yürüyüş eylemine siyasi parti ve sendikaların temsilcileri katıldı. İnsan Hakları Parkı'nda basın açıklaması gerçekleştiren platform üyeleri, İsrail'in hastane saldırısının insanlık suçu olduğunu vurgulayarak Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir çözüm önerisinin kabul edilmemesi gerektiği ifade edildi.

Filistin halkı için yürüdüler

ELMA, "SOYKIRIM GÜNÜ"

TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Ali Elma, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş ve DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük tarafından okunan ortak açıklama şöyle: "17 Ekim insanlık tarihine kara bir gün, bir soykırım günü olarak geçti. Adı yolsuzluklara da karışan sağcı, ırkçı, faşist İsrail hükümetinin çoğunluğu çocuk hastalardan oluşan Gazze şeridindeki hastaneye düzenlediği saldırı sonucu yüzlerce kişi öldü, yüzlercesi yaralandı. Katliamı şiddetle kınıyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

'İNSANLIK SUÇU'

Bu açık bir savaş ve insanlık suçudur. 'Kararlılık gösterisi' adı altında yapılan saldırı en asgari ahlaki ve insani değerlerden yoksunluğu, bir barbarlığı temsil etmektedir. Bu suçu işleyenler insanlığın vicdanında mahkûm edilmiş, lanetlenmişlerdir. Benzer katliamlara yol verilmemesi ve hesabının sorulması için bu suçu işleyenlerin ve sivillerin ölümüne yol açan benzer saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulmalıdır. Bu nedenle, emperyalist hegemonik güçlerin işlevsiz hale getirdiği Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinin derhal toplanması ve süreci başlatılması çağrısında bulunuyoruz.

'ATEŞKES SAĞLANMALI'

İsrail devleti hükümeti daha fazla suça bulaşmamak için saldırıları durdurmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır. Sermaye ve kapitalist sistem çoklu krizini aşmak için bir kez daha milliyetçilik, ırkçılık, gericilik üzerinden savaş silahına sarılmıştır. Son yıllarda sistematik olarak artan silahlanma yarışı ve birçok ülkede iktidara sağcı, ırkçı, gerici partilerin gelmesi de böylesi bir savaşın zeminini güçlendirmiştir.

Filistin halkı için yürüdüler

'GÜÇ VE İKTİDAR KAVGASININ SONUCU'

ABD ve diğer emperyalist güçlerin paylaşım savaşları nedeniyle başta Ortadoğu ve Ukrayna olmak üzere birçok bölgede farklı düzeylerde devam eden çatışmaların genelleşmesi ve açık bir dünya savaşına dönme tehlikesi dünden daha yakın bir ihtimal olarak kapımızı çalmış durumdadır. İsrail ile Filistin arasında yaşananlar başta olmak üzere Ortadoğu’da ve tüm dünyadaki çatışma ve savaşlar buralarda yaşayan halkların kendi aralarındaki sorunlardan değil; emperyalist güçlerin yerli işbirlikçilerini kullanarak körüklediği güç ve iktidar kavgasının sonucudur.

'SAVAŞI EMEKÇİLER DURDURACAK'

Biliyoruz ki, devletler 'ulusal çıkarlarımız' adı altında kapitalist sistemi, sermayenin önceliklerini gözetecek, buna göre pozisyon alacaklardır. Kendi işgal, saldırı ve savaş suçlarına kılıf bulacaklardır. Demokratik değerlerin ve kazanılmış hakların gaspı için fırsata çevireceklerdir. Gerçekleşen de budur. Savaşı durduracak olan dünya ezilen halkları ve emekçilerdir. Bu nedenle bir çağrımız da tüm emek ve demokrasi güçlerinedir: yaşama, geleceğe ve emeğimize sahip çıkmak için barış mücadelesini yükseltelim. Bu noktada gerekli tüm adımların atılması için tüm paydaş kurumlarımız üzerlerine düşen tüm sorumluluk ve görevleri yerine getirecektir.

'HAK EŞİTLİĞİ OLMAYAN ÇÖZÜM KABUL EDİLMEMELİ'

Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ile süslenen timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir. AKP iktidarının en başından beri karşısında durduğumuz mezhepçi Ortadoğu politikaları da, derhal bugün hemen sonlandırılmalıdır. Ortadoğu’da ya ortak barışı, halkların kardeşliğini ve demokrasiyi birlikte inşa edeceğiz, ya da savaşın cehenneminde birlikte tükeneceğiz. Bunun için: öncelikle saldırılar derhal durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır. İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir. Tüm emperyalist güçler bölgeden çekilmelidir. İsrail ile yapılan ikili anlaşmalar iptal edilmelidir. Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir."

Filistin halkı için yürüdüler

19 Eki 2023 - 19:11 Kocaeli- Siyaset

Mahreç  Sefa Gardiyanoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.