‘Yakma tesisinden yüzde 90 vazgeçilir’
CHP İzmit'te meclis listesi belli oldu
Durmaz, cinayetinde 2 kişi tutuklandı
Avukat katili için müebbet hapis
Radyo Çağdaş Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

‘Yabancı sermaye çekme hamleleri yapılmalı’

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Yeni kurulan Hükümetten bir an önce yabancı sermayeli yatırımların ülkemize çekilme noktasında güçlü hamleler bekliyoruz” dedi

10 Temmuz 2018 Saat: 16:18
‘Yabancı sermaye çekme hamleleri yapılmalı’
‘Yabancı sermaye çekme hamleleri yapılmalı’

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu düzenlediği yazılı basın açıklamasında yeni hükümet sisteminin ve yeni kabinenin ülkemize hayırlı olmasını dileyerek, “Yeni kurulan Hükümetten bir an önce yabancı sermayeli yatırımların ülkemize çekilme noktasında güçlü hamleler bekliyoruz. En büyük eksiğimiz yatırım. Yatırımın çoğu Avrupa’dan geliyor. Yüzümüzü tekrar Avrupa Birliğine dönerek yatırım çekte noktasında çaba sarf etmeliyiz” sözlerini kullandı.

TÜRKİYE İÇİN SEFERBER OLMAMIZ GEREKİYOR

KSO Başkanı OHAL’in önümüzdeki kısa dönemde kalkmasıyla ekonomide önemli fırsatların yakalanabileceğini belirterek “OHAL’in kalkması karşılığında Gümrük Birliğinin güncellenmesi ve vize serbestisinin konuşulabilmesi için elimize yeni kozlar geçmiş olacak. Yabancı sermayenin de katkısıyla birlikte üretimden ihracata, sanayiden istihdama her alanda daha güçlü bir Türkiye için seferber olmamız gerekiyor” diye konuştu.

REFORMLARA HIZ VERİLME VAKTİ GELDİ

Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ihracat ve yatırım odaklı bir yapıya dönmemiz gerektiğine vurgu yapan Ayhan Zeytinoğlu “Seçimler engeli kalktı. OHAL’in de önümüzdeki hafta kalkacağını bekliyoruz. Yeni Hükümet sistemine geçildi. Yeni Kabine kuruldu. Artık ekonominin ihtiyaç duyduğu yapısal reformlara hız verilme vakti geldi” dedi.

İTHALAT YÜZDE 1.7 ORANINDA ARTTI

Zeytinoğlu açıklamasının devamında Kocaeli Gümrüklerinden gelen Kocaeli dış ticaret rakamlarını da değerlendirerek, ” Kocaeli’nin ihracat artışı aynı hızla devam etti. Kocaeli Gümrüklerine göre, Haziran ayında Kocaeli’den yapılan ihracat 2 milyar 266 milyon dolar, ithalat ise 3 milyar 842 milyon dolar oldu. Geçen yılın aynı ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 18.3 ve ithalat yüzde 1.7 oranında arttı” şeklinde konuştu.

OTOMOTİV İHRACATININ ÖNEMLİ KATKISINI GÖRÜYORUZ

Zeytinoğlu sözlerini, “Bu ay da ilimiz en yüksek haziran ihracatını gerçekleştirdi. Bu artışta toplam ihracatımızın yarısını gerçekleştiren otomotiv ihracatının önemli katkısını görüyoruz. Otomotiv sanayinin ihracatı bu ayda geçen yıla göre yüzde 27 artarak yine zirveye oturdu” açıklamasında bulundu. Haziran ayında ithalat artışının hız kestiğini belirten Zeytinoğlu, “Haziran ayında ilimizde ithalat artışı hızının yüzde 1.7 gerçekleştiğini görüyoruz. Ocak ayından bu yana en düşük ithalat artışı haziranda gerçekleşti. Bunda döviz kurlarındaki artşın etkisi var. Diğer taraftan fabrikaların Temmuz ayı duruşlarının da etkili olduğunu düşünüyoruz” şeklinde sürdürdü.

ÜLKE İTHALATININ YÜZDE 21.6’SINI KARŞILADI

Zeytinoğlu yılın ilk yarısına ilişkin değerlendirmesinde, “Ocak-Haziran döneminde ihracatımız yüzde 16.8 artarak 13 milyar 937 milyon dolar ve ithalatımız yüzde 23.9 artarak 26 milyar 523 milyon dolar olarak gerçekleşti.Aynı dönemde Türkiye dış ticaretinin yüzde 19.7’sini karşılayan ilimiz, tek başına ülke ihracatının yüzde 16.9’unu ve ithalatının ise yüzde 21.6’sını karşıladı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑