Gaziantepliler kültürlerini tanıtacak

Sıla Cafe’de basın mensuplarıyla bir araya gelen Gaziantepliler Derneği Başkanı Hasan Özaygut yarın Perşembe Pazarı alanında (15 Temmuz Milli İrade Meydanı) saat 14.00’da başlayacak olan Gaziantepliler Günü ile ilgili bilgiler verdi. Özaygut ayrıca çalışmaları yapılan 3 proje hakkında da açıklamalarda bulundu. Gaziantep İl ve İlçe Dernekleri Federasyonu Hasan Özaygut’un yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Ali Değirmenci, Adnan Gültekin, İbrahim Gül ve basın danışmanı İbrahim Köklü katılım sağladı.Gaziantepliler Günü 30 Eylül-5 Ekim arası Perşembe Pazarı alanında yapılacak.

AMAÇ KÜLTÜRLERİ KAYNAŞTIRMAK

Gaziantepliler Derneği Başkanı Hasan Özaygut, “Bugün başlayan Antepliler festivalinin dördüncüsünü yapıyoruz. Daha dün gibi ama 4 yıl olmuş. 6 gün sürecek yöresel ürünler şenliğini Kocaeli bekler oldu. Kültürlerin kaynaşmasıyla ilgili önemli bir adımdı. İlkini biz yapmıştık. Öncülük ettiğimiz için çok mutlu olduk. Bu daha da artar umarım. Her ilden insana kültürlerin kaynaşması noktasın fayda sağlamak istiyoruz. Dilerim ki bütün derneklerde aynı hassasiyeti gösterir” dedi.

SURİYELİ YETİMLER İÇİN KONSER

İkinci projelerinin ülkede yaşayan Suriyelilere yönelik açıklamalarda bulunan Özaygut, “Malum Türkiye’nin bir Suriye sorunu var. Uluslararası bir proje yapalım dedik. Suriyeli yetim çocukların eğitimi ve ülkeye adaptasyonlarıyla ilgili bir proje yapalım dedik. Uluslararası arena Türkiye’nin misafirperverliğini anlatmak adına yerli ve yabancı sanatçıların katılacağı bir konser düzenleyeceğiz. Gelirleri Suriyeli yetim çocukların eğitimleri ve adaptasyonlarına harcayacağız” şeklinde konuştu.

‘FAYDALI İŞLER OLACAK’

Üçüncü ve son projelerinin bir film projesi olduğunu ifade eden Özaygut sözlerini, “25 Aralık günü Gaziantep işgalden kurtulma günü. Antep aslında ikinci bir Çanakkale’dir. Bu olay Gaziantep’in kurtuluşunu Gaziantep’in sınırları dışına çıkartarak tüm Türkiye’de anlatmak adına bir film projemiz var. Filmin adı Vatan toprağı Antep. Çalışmalar başladı. Senaryo çalışmaları devam etmekte. Filmden gelen maddi geliri de yaşlı bakım merkezi yapıp halkımıza sunmak istiyoruz. Amacımız sosyal bir dernekçilik anlayışını ortaya koymaktır. Amacımız devletimizin bekasıdır. Bu projeleri sadece Antep üzerinde görmeyelim. Farkındalık yaratma anlamında çıktığımız yolda faydalı işler olacak. Türkiye’nin misafirperverliğini muhakkak herkesin bilmesi lazım. Resmi olarak 3 Milyon mülteci var bu ülkede” ifadeleriyle sonlandırdı.  Diren ÇELİK

- Çağdaş Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.cagdaskocaeli.com.tr/haber/4630928/gaziantepliler-kulturlerini-tanitacak