MHP’nin önerisi otobüsçüleri kızdırdı

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 No’lu Şube ve Milliyetçi Hareket Partisi Büyükşehir Meclis Üyesi Hakan Karakaş’ın ortaklaşa hazırladığı öneride öğretmenlerin toplu taşıma hizmetlerini kullanırken faydalandığı indirimden hizmetli, memur ve şeflerinde faydalanması için teklifte bulunacak. Teklifle ilgili görüşlerini aldığımız SS 5 No’lu Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk, “Öyleyse bize de indirimli benzin versinler” dedi

‘EĞİTİM CAMİASI BİR BÜTÜNDÜR’

Büyükşehir sınırları içerisinde Öğretmenlere uygulanan ulaşım indiriminin hizmetli,memur ve şef gibi diğer eğitim çalışanlarının da faydalanması için Türk Eğitim Sen ve MHP Büyükşehir Meclis Üyesi Hakan Karakaş düğmeye bastı. Gazetemize açıklamada bulunan Türk Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkan Vekili Yaşar Sanlı ‘’ Türk Eğitim Sen olarak bütün eğitim çalışanlarını bir bütün olarak görüyoruz. Öğretmenlerin dışında memur, şef ve hizmetli gibi bir çok eğitim personeli de zor şartlarda mesleklerini icra etmektedirler. Bu yüzden bu personellerinde ulaşım indiriminden faydalanması gerektiğini düşünüyoruz. Yıllar önce Türk Eğitim Sen Genel Merkezi ile ortaklaşa başlattığımız girişim sonuçsuz kalmıştı. Bu kez Milliyetçi Hareket Parti’li meclis üyesi Hakan Karakaş’a sunduğumuz raporda eğitim personellerinin bu indirimden faydalanması gerektiğini ifade ettik. Kendisi de bunu doğru buldu’’ açıklamasında bulundu.

‘SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINA AYKIRI’

Şanlı’nın ardından gazetemize konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Karakaş ‘’ Türk Eğitim Sen’den gelen rapor üzerine durumu şahsen incelemeye almıştım. Eğitim personelinin bir bütün olduğunu düşünüyorum. Bu indirimden sadece öğretmenlerin faydalanması sosyal devlet anlayışı ile örtüşmemektedir. Teklifi sunmadan hemen önce CHP’li meclis üyeleri ile de görüşeceğim eğer onlarda uygun bulurlar ise teklifte imzaları bulunacak’’ açıklamasında bulundu.

MHP’li Büyükşehir Meclis Üyesi Hakan Karakaş’ın Büyükşehir Meclisine sunacağı teklif ise şöyle:

Büyükşehir Belediye Başkanlığına

‘’ Büyükşehir sınırları içerisinde belediyenin toplu taşıma araçlarını kullanan bazı kamu görevlileri indirimli tarifeden de faydalanmaktadır. Her ne kadar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ‘ Tesis edilen sınıflar başlıklı 36. Maddesinde Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı ‘ bu sınıf kanun kapsamına giren kurumların eğitim ve öğretim vazifesi ile görevlendirilen öğretmenleri kapsar dese de eğitim öğretim hizmetleri bir bütünlük arz eden bir vazifedir. Dolayısı ile okullarda ve Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev ifa eden hizmetli, memur ve şef sınıflarındaki çalışanlar da eğitim öğretim hizmetlerinin yürütülmesinde önemli bir görev üstlenmektedir.

Bütün bu sebeplerden dolayı öğretmenlerin toplu taşıma hizmetlerini kullanırken faydalandığı indirimden hizmetli, memur ve şeflerinde faydalanması gerekmektedir. Anayasa Mahkemesi 26 Ekim 1988 tarihli ve K. 1988/33 sayılı kararında sosyal devleti tanımlarken ifade ettiği gibi ‘ Sosyal Hukuk Devleti, güçsüzleri, güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakta yükümlü devlet demektir.’ Anayasa’nın Cumhuriyet’in nitelikleri arasında yer verdiği sosyal hukuk devletinin dayanaklarından birini oluşturan sosyal güvenlik kavramının içerdiği temel esas ve ilkeler uyarında toplumda yoksul ve muhtaç inşalara devletçe yardım edilerek onlara insan onura yaraşır asgari yaşam düzeyi sağlanması gerekir hükmüyle de bağdaşır bir durumda olacaktır ‘’

‘BİZE DE İNDİRİMLİ MAZOT VERSİNLER’

İzmit 5 Nolu Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk ise gazetemize yaptığı açıklamada ‘’ Herkese indirim verilmesi doğru değil. Madem bu arkadaşlara da indirim gelecek o halde asgari ücretle geçinen vatandaşlara da indirim sağlayalım. Geçinmekte zorlanan her vatandaşa indirim sağlarsak biz geçinmekte zorlanırız. Herkes indirim talebinde bulunuyor ama kimse bizim çektiğimiz sıkıntıları konuşmuyor. Madem indirim talebinde bulunuyorlar bize de indirimli mazot versinler. Deniz ulaşımı gerçekleştiren, yük ve insan taşımacılığı yapan deniz araçlarının mazotlarında KDV indirimi var lakin bizde böyle bir indirim yok. Çok değer verdiğimiz eğitim camiasının üyeleri ve siyasiler böyle bir proje düşünürken biz minibüsçü ve otobüsçü arkadaşlarında çektiği sıkıntıları göz önüne almalılar. Böyle bir öneri de bulunurken acaba bu arkadaşlar ne düşünüyorlar diye bize de danışmalarını daha doğru buluyorum. Ben önerilerine saygı duyuyorum fakat doğru bulmuyorum’’ diyerek bu teklife olumsuz baktığını açıkladı.

- Çağdaş Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.cagdaskocaeli.com.tr/haber/4658160/mhpnin-onerisi-otobusculeri-kizdirdi