Şeker, ‘Tesis bir ihtiyaç’

Halk buluşması sonrası Kandıra ve Gebze’de yapılacak olan çöp depolama tesisini Milletvekili İlyas Şeker’e sorduk. Şeker, İZAYDAŞ’ın ömrünü tamamladığını belirterek bu tesisin gerekli olduğunu ifade etti.

‘İZAYDAŞ’IN ÖMRÜ BİTTİ’

Kandıra ve Gebze’de yapılacak çöp depolama tesisiyle ilgili konuşan Milletvekili İlyas Şeker, “Kocaeli’de 2 Milyon insan yaşıyor. Her gün evinden çıkardığı çöpler var. Bu çöpleri gelişigüzel sokaklara atılırsa her taraf çöplük olur. O zaman kimse bu ilde yaşamak istemez bunların disiplinli bir şekilde toplanması ayrıştırılması lazım. 12 ilçenin tamamının çöpü İZAYDAŞ’ın olduğu yere dökülüyor. Oranın da ömrü bitmek üzere. Yeni alan oluşturulması lazım. 12 ilçede çıkan çöpler ve mesafeler dikkate alınarak bir çalışma yapıldı” dedi.

‘SU HAVZALARINA YAPAMAZDIK’

Sözlerini sürdüren Şeker, “Kocaeli’nin kuzeyinin tamamı (Gebze, Dilovası, Körfez Derince, İzmit, Kandıra) İSKU su havzası içinde kalıyor. Dolayısıyla bu tür bir tesisi su havalarına yapmak mümkün değil bir de çöpün ağırlık merkezi dikkate alınarak belirlendi bu yer. Vahşi çöp depolama alanı değil ayrıştırma alanı da kurulacak. Elektrik ya da gaz üretiminde kullanılacak. Posası gübre olacak. Yüzde 2030 gibi bir kısmı ise depolanacak. İZAYDAŞ’taki gibi koku olma ihtimali çok az. Ayrıştırma yapıldıktan soran atıkların gazı ayrışacak. Mayalanmış bir çöp depolanmayacak” ifadelerini kullandı.

‘TESİSİ İSTEMEYEN EVİNDEN ÇÖPÜ ÇIKARMASIN’

Partisinde çöp tesisine yönelik istifaları da değerlendiren Şeker, “Nereye yaparsanız tepki olur. Herkes şunu ister benim evimden çıkan çöp mahallemden uzaklaştırılsın ama benim mahalleye dökülmesin istiyor. Bu şuna benzer benim çocuklarımın oynayacağı yeşil alan yakın olsun ama yeşil alanıma dokunulmasın. Bu bir ihtiyaç. Bunu istemeyen vatandaş evinden çöp çıkarmaması lazım. Kişi başı bir kilo çöp çıkıyor. Görüntü sıkıntısı, araç trafiği, koku sıkıntı da olmayacak” dedi. İl dışından çöp alma konusunu da açıklığa kavuşturan Şeker, “İl dışından buraya hiç çöp almadık. Neden il dışından çöp alalım ki? Tam tersine yurtdışında Kocaeli’den çöp ihraç ettik. Her belediye kendi çöpünü kendi toparlayacak” dedi. Ayşe AYDIN

- Çağdaş Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.cagdaskocaeli.com.tr/haber/4684427/seker-tesis-bir-ihtiyac