SUMOTAŞ’ta başkan Türker

491 üyesi bulunan Suadiye Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin (SUMOTAŞ) olağanüstü kongresi Suadiye Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Çepni Mahallesi eski Muhtarı Hayri Turoğlu, Çepni Mahallesi Muhtarı ve Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker ve Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz’ ün aday olduğu kongrede seçim kapalı oylama usulü gerçekleştirildi. Kullanılan 208 oyun 113’ ünü alan Hüseyin Türker başkanlık görevine seçilirken, Vehbi Gündüz 62, Hayri Turoğlu 29 oy aldı. 4 oy da geçersiz sayıldı.


TOP, İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI


Bölgenin en büyük taşıma kooperatifi olan ve 491 üyesi bulunan SUMOTAŞ’ta Başkan Marika Mehmet Top, geçtiğimiz aylarda yapılan tartışmalı mali kongrede kooperatif başkanlığından istifa etmek zorunda kalmıştı. Top’un istifasından sonra mevcut yönetim içerisinden Mehmet Yılmaz başkan seçilmişti. Yaşanan sorunlardan ve ortaya atılan iddialardan sonra görevinden istifa eden Mehmet Top, gerçekleşen kongrede aday olmadı. Gergin geçen kongre Suadiye düğün salonunda yapıldı. Kongrede Çepni Mahallesi eski Muhtarı Hayri Turoğlu, Çepni Mahallesi Muhtarı, Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker ile Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz yarıştı.


TOP, ‘NE KADAR BORCUMUZ VARSA YAZIN’


SUMOTAŞ’ta istifa eden eski başkan Marika Mehmet Top yaptığı konuşmada, “İstifa ederken ne varsa ortaya çıksın dedim. Görev süreme kadar suçlu varsa benim. 31.12.2019’a kadar SUMUTOŞ’ta ne kadar kayıp yaşandı? Sigorta ne kadar var? Lastik alacağımız ne kadar var? Aidat alacağımız ne kadar var? Ne kadar borcumuz varsa yazın. Çıkartıp koysunlar. Buyurun. Bu mali bilanço ve faaliyet raporunu sunun. Hepsini yanıtlayacağım. Bu bilanço bugün ister onaylanasın ister onaylanmasın ben buradayım” ifadelerini kullandı. Top’un açıklaması sonrası salonda nabız yükselirken, kongreye katılan üyeler SUMOTAŞ’a ait olan 12 milyon borcu eski Başkan Top’a yükledi. 


POLİS ZORU İLE ÇIKARTILDI


Eski Başkan Top konuşmaya devam etmek isterken, üyeler divana müdahale etti. Emniyet güçleri sık sık salondakileri sakinleştirmeye çalıştı. Çıkan arbedelere polis müdahale etmek zorunda kaldı. Yaşanan olaylar sonrası Divan Başkanı Muharrem Topçu salonu sükunete davet etti. Polis, üyelerin hakaret etmesi üzerine eski Başkan Marika Mehmet Top’u salondan çıkartmak zorunda kaldı. Salondaki nabız buna rağmen yine düşmedi. Divan’ın aldığı kararları duymayan üyeleri sürekli itiraz etti. Tartışmaların sonunda adayların konuşmaları yapılmayarak oylamaya geçildi. 


BAŞKAN HÜSEYİN TÜRKER’ İN YÖNETİMİ


Hüseyin Türker’ in yönetim kurulunda Şükrü Oktay, Emre Çakır, Mehmet Kara, Fehmi Memiş, Erkan Göl, Hakan Süral bulunuyor. Denetim kurulunda ise Recep Küçük, Tevfik Şeker, Halil Adıgüzel var.

HAYRİ TUROĞLU’NUN YÖNETİMİ


Hayri Turoğlu’nun yönetim kurulunda Zeki Tüzer, Hüseyin Erhan, İrfan İhtiyar, Sinan Toplu, Hasan Genç, Recep Kazdal bulunuyor. Denetim kurulunda ise Aytekin Top, Yasin Akhisar, Saim Atabay var.


VEHBİ GÜNDÜZ’ÜN YÖNETİMİ


Vehbi Gündüz’ün yönetim kurulunda Kerim Kıvanç, Zihni Karakaya, Murat Güneş, Tayyip Özyılmaz, Zeki Gede, Ercan Ankara bulunuyor. Denetim kurulunda ise Musa Öğünç, Taner Karagül, Serkan Öngel var.

- Çağdaş Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.cagdaskocaeli.com.tr/foto/5085490/sumotasta-baskan-turker