‘Ben’i çıkarıp aradan…

Yeliz Seyhan
Yeliz Seyhan

“İnsan insanın aynasıdır. Kişi kendisi nasılsa, karşısında ki insanı da öyle görür,” diyor Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde. Yani ben nasılsam öyle görürüm karşımdaki insanı-insanları. Karşımdaki insana addettiğim şeyler, kendi iç âlemimin renginin yansımasıdır. Oysa her insan bir hazinedir. Ve bizler her insanı aziz bilmeli ve her birine yaratılmış olmasından ötürü değer vermeyi öğrenmeliyiz.

Merhamet ise kuvvetli bir duygu ve ihtiyaç/ıstırap içinde olan insanlara ruhumuzun frekansını ayarlayabilmemiz demek. Merhamet, hem sinir sistemimizin en derinlerine gömülü hem de genlerimize adeta şifrelenmiş bir vaziyette orada hazır ve nazır olarak beklemekte. Mesele onu açığa çıkaracak doğru zeminleri, doğru eğitim programlarını sağlamakta. Peki, nasıl geliştirebiliriz içerimizdeki merhamet duygusunu? Minik, basit alıştırmalarla bile mümkün inanın bu. Fakat önce dinlememiz, dinlemeyi bilmemiz icap eder.

Karşımızdaki insanın acısının bizim de canımızı yakması gerekir. ‘Ateş düştüğü yeri yakar’ çok bencilce bir sözdür evet. Ateş düştüğü yeri değil, bizi de yakmalı. Ahmed Arif’in de söylediği gibi: “Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim. Olmalı zaten. Olmazsa insan olmaz yüreğim.” Varoluşumuzun bir gereğidir bu. Merhamet, bu noktada kendisini belli eder. Karşımızdaki insanın acısını azaltmak için taşın altına elimizi koymayı bilmeliyiz. Yalnızca sözde kalmadan, fiili olarak da bunu gösterebilmeliyiz. En önce dinlemeyi unutmadan tabii. Karşımızdaki insan, dinlemenin bir faydası olmayacağını düşünebilir. Ancak hakikat öyle değildir. Bir başkası tarafından dinlenmek, anlaşılmaya çalışılmak en büyük ilacıdır ıstırabın. İnsan o zaman kendisine değer verildiğini, kendisi için çabalandığını fark eder. Dinlemek, en büyük paylaşım, en mükemmel müdahaledir böyle durumlarda. ‘Ben’ aradan çıkarılarak, öteki dinlenmeli; hedef yalnızca anlamaya çalışmak, karşımızdakinin ıstırabını hissetmeye çalışmaktır. Sıranın konuşmak için bize gelmesini beklemeden, gerçekten anlayarak dinlemek…

- Çağdaş Kocaeli Gazetesi, Yeliz Seyhan tarafından kaleme alındı
https://www.cagdaskocaeli.com.tr/makale/5711989/yeliz-seyhan/beni-cikarip-aradan