“Hemen bugün başlayabiliriz”

İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir 10-16 Mayıs tarihleri arasındaki Engelliler Haftası dolsayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Cinbir yayınladığı mesajda, “Bu hafta, çok özel ve güzel vatandaşlarımızın sevincine ortak olmak, sorunlarının çözümüne yönelik sosyal duyarlılık bilincini artırmak, engelleri aşabilen bu insanların bakışları, dokunuşları, sözleri ile anlatmak istediklerini anlayabilmek için bir kez daha bütün imkanlarımızı ve yüreğimizi ortaya koyma zamanıdır.

İNSANLIK GÖREVİMİZ

Herkesin engelli adayı olduğunu unutmadan, içimizdeki engelleri aşarak bize düşen sorumluluklarımızı yerine getirmek, (Örneğin komşunun engelli çocuğunun çıkardığı gürültüden rahatsız olup o özel aileyi tedirgin etmemek) insanlık görevimizdir. Tekerlekli sandalye hediye ettiğimiz engellinin bu sandalye ile yaşamını devam ettirebilmesinin ötesinde; sosyal hayatta çağımızın sunduğu imkanlardan yararlanabilmesini sağlayacak şekilde her yere ulaşılabileceği bir kentleşmeyi başarmalıyız. Engelli dediğimiz özel insanlarımızın gezebileceği kaldırımları ve yolları yapmak, bu özel insanlara ayrılmış alanları işgal etmemek veya işgal ettirmemek, onların ihtiyaç duyduğu ve istediği her yere ulaşabilmesini sağlamak gibi önemli ve asıl sorumluluklarımızı unutmamalıyız.

HEMEN VAZGEÇEBİLİRİZ

Engellilerin önündeki bizden kaynaklanan engelleri kaldırılması için herkesin yapabileceği bir şeyler vardır. En azından bazı şeyleri yapmayarak, engellilerin hayatlarını zorlaştıran ve onlar için engeller oluşturan bazı olumsuz alışkanlıklarımızı terk ederek onlar için bir şeyler yapmaya hemen bugün başlayabiliriz.. Örneğin engelliler için ayrılmış yolu veya park yerini işgal etmekten, engelli rampasının önünü kapatmaktan hemen vazgeçebiliriz.

HERKES İÇİN YAŞANABİLİR DÜNYA

Her geçen gün engellilerin sorunlarına karşı duyarlılığın arttığı bir ülke olmakla birlikte gelişen yeni şartlar ve oluşan ihtiyaçlara göre yapılması gerekenleri devletimizin kurum ve kuruluşları, üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde yapma bilinci ve kararlılığı ile engelli-engelsiz herkes için daha yaşanılabilir bir dünyayı kurma çabasını sürdürmeliyiz. Bu düşünce ve anlayışla; İzmit’teki bütün kurum ve kuruluşlarımız ile bu özel bireylerin ve ailelerinin yanlarında ve hizmetlerindeyiz. Herkese engelsiz bir yaşam temennisiyle; selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

- Çağdaş Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.cagdaskocaeli.com.tr/haber/7072414/hemen-bugun-baslayabiliriz