“Sorumluları unutmayacağız”

TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri Murat Kürekçi, Soma maden faciasının 7.yılında yazılı bir açıklama yaptı. Kürekçi’nin açıklaması şöyle:

SAYGIYLA ANIYORUZ

Ülkemizin en büyük felaketlerinden birisi olarak tarihe geçen Soma Maden Faciasının 7. yılında, kaybettiğimiz 301 madencimizi saygıyla anıyoruz. 13 Mayıs 2014 tarihinde aralarında 5 mühendisin de yer aldığı 301 maden emekçisini, alınamayan önlemler sonucu meydana gelen faciada kaybettik. 7 yıl önce yaşanan felaket, sömürü hırsının ve neoliberal politikaların maden işletmelerini getirdiği durumu, gözler önüne sermişti.

MADENLER GÜVENSİZ YERLER OLDU

Yıllar boyunca uygulanan özelleştirmelerle kamu madenciliğinin yok edilmesinin, işçilerin sendikasızlaştırılmasının ve sömürüye yönelik çalışma sisteminin dayatılmasının madenleri, işçiler için ne kadar güvensiz yerler haline getirdiğini gördük. Uzun bir geçmişe dayanan madencilik bilgi ve birikiminin yok sayılarak teknik bilgi ve alt yapı olarak yetersiz, deneyimsiz şirketlerin kar hırsıyla işlettikleri madenlerin taşıdıkları tehlikeleri, acı biçimde deneyimledik.

UNUTTURMAYACAĞIZ!

Sorumluluğu sermayeden uzaklaştırmak için mühendisleri ve iş güvenliği uzmanlarını sorumlu tutma çabası bugün de devam etmektedir. Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, yargı ne karar verirse versin bizler, 301 madencinin ölümünü, siyasi iktidarın ve kamu kurumlarının sorumluluğunu, madenci şirketin açgözlü sahiplerini ve faciaya sebep olan kişileri asla unutmayacağız, unutturmayacağız. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke ve insani koşullarda çalışabileceğimiz iş koşulları için mücadele etmeye devam edeceğiz.

- Çağdaş Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.cagdaskocaeli.com.tr/haber/7172229/sorumlulari-unutmayacagiz