HDP’li Gergerlioğlu, ‘Yanlış hesap Bağdat’tan döner’

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, terör örgütü propagandası yapma suçundan geçtiğimiz Mart ayında yargılanmıştı. Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı vermesinden 96 gün sonra cezaevinden tahliye edilen Gergerlioğlu’nun 17 Mart’ta vekilliği de düşürülmüş ardından 4 ay sonra yeniden onanmıştı. Gergerlioğlu, bugün HDP İl Eş Başkanı Leyla Aygün, İl Yönetiminden Selda İlgöz ve danışmanı Sait Demirkaya ile beraber gazetemizi ziyaret etti.

Sait Demirkaya, Sadun Çetin, Leyla Aygün, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Selda İlgöz, Uğur Ulusoy

CEZAEVİ SÜRECİNİ ANLATTI

Cezaevinde geçirdiği süreci anlatan Gergerlioğlu, “Yine bir macera yaşadık. Haklı olduğumuzun ortaya çıkması halkımızı da etkiledi. Yanlış hesap Bağdat’tan döner’ ifadelerini kullandı. Gergerlioğlu, “Cezaevinde spor yaptım, buradan karlı çıkmalıyım dedim. 4 kilo verdim, bolca kitap okudum, bir sürü makale, şiir yazdım, kitap yazma çalışması da yaptım. Şunu anladım ki kitaplardan uzak durmamalıyız. Sosyal medya adeta cadı kazanına, linç yerine dönmüş” dedi.

‘SİYASET YAPTIRMIYORLAR’

Gergerlioğlu sözlerini devamında, “Direniş gösterdik haklıydık. Bir paylaşım yaptım, ihraç edildim. İş Anayasa Mahkemesine gelince karar 15-0. İhlal var dendi, karar çok net. HDP Türkiye’nin anahtar partisi. Bunu herkesin kabul etmesi lazım. HDP’siz olmaz, istediğin kadar aç kapat. Biz siyaset yapmak istiyoruz yaptırmıyorlar” diye konuştu.

‘ÇANTADA KEKLİK DEĞİLİZ’

CHP’nin duruşu hakkında konuşan Gergerlioğlu, “Muhalefet cephesi düzgün bir demokrasi duruşu sergileseydi böyle olmazdı. Örnek benim durumum. Ben meclisten çıkartılırken CHP bizimle beraber mecliste kalsaydı tarihi bir demokrat duruşu sergilemiş olurdu. Yapamadılar, korkuyorlar. Fotoğraf veremiyorlar. Biz de öyle çantada keklik değiliz. CHP’nin bir canlanması var bir gerçek ama ‘Canım kürt, aslanım kürt’ diyerek bu işin olmayacağını da bilmeli. Gerçekten iyi bir duruş sergilersen kürt halkı sana da bakar. CHP’nin duruşu çok samimi değil, net duruş sergilesin. Herkes meydanda güreşsin” dedi.

‘ALGI VAR’

Gergerlioğlu, “Biz her konuya yönelik siyaset üretiyoruz aslında. Ama bu adamlar Kürt meselesinden başka bir şey demez gibi algı var. Partinin çalışmalarını takip etsinler, her kesim yönelik mesaj var. Eskisi gibi yeni bir ‘Çözüm süreci’ için bir araya gelmek mümkün değil. Bahçeli ve Erdoğan ittifakı devam ettiği sürece akıllardan geçmez. Erdoğan da her şeye rağmen onun yanında. Biz Erdoğan’ı devirmekten ziyade hakkın hukukun galip geldiği bir anlayış hedefliyoruz. Bizim ülkeyi kurtarma derdimiz var” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

- Çağdaş Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.cagdaskocaeli.com.tr/haber/7522720/hdpli-gergerlioglu-yanlis-hesap-bagdattan-doner