Balamir Gündoğdu, Yürüyüş Yolu’nun son halini inceledi

Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit’in şeklini değiştirecek olan Yürüyüş Yolu Projesi’nde çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Üst yapı çalışmasını Simge Mat İnşaat Firması yaparken alt yapı çalışmalarını ise İSU, SEDAŞ, İZGAZ, Telekom gibi kurumlar yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık ve Büyükşehir Belediyesi Yapı Kontrol Daire Başkanı Serkan Ihlamur devam etmekte olan çalışmaları yerinde inceledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşlar için hazırladığı kitapçığı inceleyen Çetin, çalışmaların son durumundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

‘MOBİLYALARIN SİPARİŞİNİ VERDİK’

Bölge esnaflarından Elvan Gümüşay ile de konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, “Çalışmaları bittiğinde burası çok güzel olacak. Kent mobilyalarının siparişini verdik. 15-20 gün içerisinde de onlar gelecek. Başkanımız Büyükakın, yılbaşında bitecek diye söz verdi. O zamana kadar çalışmaları bitireceğiz. Gece gündüz çalışıyoruz. Her geçen gün Yürüyüş Yolu’nun şablonu daha da ortaya çıkacak” dedi.

‘BUGÜNÜN İŞİ DEĞİL’

Esnaf Elvan Gümüşay, “Esnaf olarak çalışmalar için bizden yana sıkıntı yok. Çalışmalar bittiğinde dükkanlarımızın önüne masa, sandalye çıkartıp müşteri ağırlayabilecek miyiz?” diye sordu. Gündoğdu ise “O konuyu sonra konuşuruz. Bugünün işi değil. Önceliğimiz çalışmaları söz verdiğimiz tarihte bitirmek. İş sonrasında oraya kalsın” dedi. Yapı Kontrol Daire Başkanı Serkan Ihlamur ise Sabri Yalım Parkı’na kadar ki çalışmaların 10 gün içerisinde tamamlanacağını belirtti.

Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Yürüyüş Yolu’na döşenen taş hakkında Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin’e bilgi verdi.

DİYABAZ TAŞLARI İNCELEDİ

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin de ekibe katılarak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşlar için hazırladığı kitapçığı inceleyen Çetin, çalışmaların son durumundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çetin son olarak Yürüyüş Yolu’na yerleştirilecek diyabaz taşları da görerek, anı olarak bir tane de taş yerleştirdi.

DİYABAZ TAŞ NEDİR?

Diyabaz magmatik köken oluşumlu kayaçlardandır, bir granit çeşitidir ve kuvarsızdır. Diyabaz yapı ve kaplama taşı olarak kullanılan koyu renkli sert mermerlerdendir. Bildiğimiz en eski zamanlardan beri inşaat ve yapı malzemesi olarak mimarlık gibi sanat gibi alanlarda kullanıma en uygun “Doğal Taş” çeşitlerindendir. Uluslararası alanda çok iyi tanınmış ve büyük istihdam oluşturan mermer çeşitlerimizden biriside Gemlik Diyabazdır. Bilinen en eski gözlemevi olan İngiltere "Stonehenge " yapımında 40 ton kadar diyabaz kullanılmıştır. Temel mineral içeriği plajiklas ve ojit olan diyabaz, genel itibariyle soluk renkli yada yeşilimsidir. Diyabaz mafik hologristalin magmatik kayaçtır küçük taneli sil ve dayklarda bulunur. Olivin, piroksen basik plajioklaslardan oluşmuştur. Dokulu eski yüzey kayacıdır. Günümüzde daha çok dekoratif amaçlı ve kaplama taşı olarak kullanılır.

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Yürüyüş Yolu’na anı olarak bir tane taş yerleştirdi.

- Çağdaş Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.cagdaskocaeli.com.tr/haber/8055690/balamir-gundogdu-yuruyus-yolunun-son-halini-inceledi